Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oddali hołd pomordowanym przez niemieckiego okupanta. Podniosłe uroczystości we wsi Ceber, w gminie Bogoria

Jan Mazanka
Dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń sprzed 79 laty, przed obeliskiem w cebrze odbyła się patriotyczna uroczystość. Więcej na kolejnych zdjęciach
Dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń sprzed 79 laty, przed obeliskiem w cebrze odbyła się patriotyczna uroczystość. Więcej na kolejnych zdjęciach Jan Łazanka
W niedzielę 16 lipca w Cebrze, w gminie Bogoria upamiętniono ofiary bitwy z niemieckim okupantem. Mieszkańcy wsi, przedstawiciele władz samorządowych, zaproszeni goście i wojskowi, oddali hołd poległym partyzantom i rozstrzelanym cywilom.

Oddali hołd pomordowanym przez niemieckiego okupanta. Podniosłe uroczystości we wsi Ceber, w gminie Bogoria

16 lipca, przed pomnikiem upamiętniającym ofiary bitwy z niemieckim okupantem, mieszkańcy wsi Ceber, przedstawiciele władz samorządowych, zaproszeni goście i wojskowi, oddali hołd poległym partyzantom i rozstrzelanym cywilom, pomordowanym przez hitlerowskich okupantów.

Oni ponieśli najwyższą cenę. Ofiary walk z niemieckim okupantem

Mieszkańcom wsi Ceber, w gminie Bogoria, nie dane było doczekać w spokoju i bez ofiar końca wojny. Tam też, w nocy z 4 na 5 sierpnia 1944 roku, w ramach ,,Akcji Burza”, 84 partyzantów III batalionu 2 pp. Legionów Armii Krajowej, rozbiło batalion Wehrmachtu ochraniający tabor. Zdobyli broń, amunicję, środki opatrunkowe, dwie kuchnie polowe i inne dobra. W wyniku odniesionych ran, zmarli następnego dnia: porucznik Adam Hamerski, pseudonim ,,Babinicz” i Leon Szymański, pseudonim ,,Sęp”. Po wycofaniu się żołnierzy Armii Krajowej ze wsi, w kilka godzin później, weszli do niej Niemcy. W czasie próby ucieczki zostali zastrzeleni partyzanci Batalionów Chłopskich: Józef Kućma, pseudonim ,,Jodła”, Walenty Kućma, pseudonim ,,Brzoza” i Józef Gawlik, pseudonim ,,Skała”.

Zobaczcie galerię zdjęć z uroczystości w miejscowości Ceber

Dla upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń sprzed 79 laty, przed obeliskiem odbyła się patriotyczna uroczystość. Liturgię mszy świętej odprawił i homilię wygłosił ksiądz Grzegorz Gawęda – proboszcz parafii pod wezwaniem świętego Mikołaja Biskupa w Kiełczynie. Przebieg walk w Cebrze przed 75 laty przypomniał regionalista ze Stowarzyszenia ,,Avito Vivit Honore” Paweł Staszczak.

Po oficjalnych wystąpieniach, kwiaty przed tablicą poległych i pomordowanych złożyli między innymi: poseł Marek Kwitek, starosta staszowski Józef Żółciak, zastępca wójta gminy Bogoria Lidia Zamiela, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Sandomierzu podpułkownik Janusz Głodowski i podpułkownik Janusz Jakubowski z Sandomierskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Uroczystość była także okazją do poświęcenia samochodu strażackiego jednostki Ochotniczej Straży pożarnej w Cebrze. Na zakończenie wydarzenia, jak każe tradycja, nie zabrakło wojskowego poczęstunku.

Uroczystość była także okazją do poświęcenia samochodu strażackiego jednostki Ochotniczej Straży pożarnej w Cebrze.
Uroczystość była także okazją do poświęcenia samochodu strażackiego jednostki Ochotniczej Straży pożarnej w Cebrze. Jan Mazanka

Zobaczcie galerię zdjęć z uroczystości w miejscowości Ceber

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie