Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odeszli od nas, zostali w pamięci. Wspominamy zasłużone osoby z całego regionu świętokrzyskiego

Redakcja
Jak zwykle, w związku z dniem wszystkich świętych, publikujemy dziś w "Echu Dnia" nazwiska ludzi związanych z regionem świętokrzyskim, którzy odeszli na zawsze, ale pamięć o nich żyje w środowiskach, na rzecz których pracowali.

LISTOPAD 2012

Zbigniew Adamiec. Był zasłużonym magistrem farmacji kierownikiem i właścicielem apteki przy ulicy Grunwaldzkiej w Kielcach, członkiem Kieleckiej Okręgowej Rady Aptekarskiej od początku reaktywowania samorządu aptekarskiego. Został odznaczony Medalem im. prof. Bronisława Koskowskiego za zasługi dla chwały, pożytku i rozwoju aptekarstwa.

Mirosław Cedro. Żył 53 lata. Był wieloletnim radnym Rady Gminy w Mircu, animatorem sportu w gminie. Przez lata prowadził Ligę Szóstek w Mircu, zachęcał młodych ludzi do gry w piłkę nożną.

Krzysztof Cichoń. Był lekarzem weterynarii z Buska Zdroju członkiem Sądu Świętokrzyskiej Izby Lekarsko - Weterynaryjnej III, IV i V kadencji.

Edward Dajewski. Żył 65 lat. Był szlifierzem, przewodniczącym Komisji Fabrycznej “Solidarność", pierwszym, wybranym w demokratycznych wyborach, szefem "Solidarności" w byłej Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach w trudnych latach 1980-81. Kierował wtedy ponad 10 tysiącami związkowców. Należał do ścisłego kierownictwa Komisji Krajowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarnośc". W stanie wojennym został internowany, osadzony w areszcie śledczym na Piaskach w Kielcach.

Andrzej Jezierski. . Żył 64 lata. Był kieleckim przedsiębiorcą, założycielem i długoletnim prezesem firmy Lekomin-Jezierski, jednym z największych w Polsce producentów okien. Aktywnie uczestniczył w życiu politycznym, społecznym i kulturalnym regionu świętokrzyskiego. Zainicjował powstanie Świętokrzyskiego Związku Pracodawców Prywatnych Lewiatan i został jego pierwszym prezesem.

Henryk Jurkiewicz. . Żył 86 lat. Był profesorem geologiem i zoologiem, pierwszym rektorem wybranym przez społeczność akademicką w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach w latach 1981-84, gdzie wykładał w latach 1973 - 1999. Zorganizował na uczelni Zakład Zoologii w Instytucie Biologii i Zakład Geologii w Instytucie Geografii. Doprowadził do uchwalenia pierwszego statutu Uczelni (1983), który wprowadzał zasadę wyborów organów kolegialnych i jednoosobowych szkoły i powołania samorządu studenckiego.

Józef Kudasiewicz. . Żył 86 lat. Był księdzem, profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i długoletnim wykładowcą Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. W latach 1958-1961 studiował na Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie. Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1979, profesora zwyczajnego - 1989. Był wybitnym biblistą, pomagał młodym księżom w głoszeniu kazań i interpretowaniu Biblii. Związał się z życiem duchowym i kulturalnym gminy Kije, z której pochodził.

Ewa Stencel. . Zmarła 11 listopada 2012 roku. Była absolwentką Liceum Ogólnokształcącego numer II imienia Joachima Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim, jedną z założycielek Towarzystwa Absolwentów i Przyjaciół tej szkoły oraz jego prezesem w latach 2000 - 2008. Nauczycielka, przez wiele lat pracowała w Urzędzie Miasta. Na kilka miesięcy przed śmiercią wydała książkę "Jedno i to samo drzewo", opisującą historię jej rodziny.

Grzegorz Stelmaszczyk. Był absolwentem Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach i wieloletnim pracownikiem Wydziału Budownictwa i Architektury na tej uczelni, zasłużonym nauczycielem akademickim o ogromnej wiedzy i doświadczeniu.

Józef Szajn Żył lat 65. Był geologiem, wieloletnim prezesem i współzałożycielem kieleckiej firmy GEOL-MIN, zajmującej się górnictwem odkrywkowym i geologią, wiceprezesem i członkiem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa w Kielcach.

GRUDZIEŃ 2012
Adam Barchan.
Żył 67 lat. Był lekarzem, absolwentem Liceum Ogólnokształcącego imienia Juliusza Słowackiego w Kielcach i Śląskiej Akademii Medycznej. Pracował w Szpitalu Miejskim w Chmielniku i tamtejszym Pogotowiu Ratunkowym, w Gminnym Ośrodku Zdrowia w Rakowie oraz punktach lekarskich w Ociesękach i Lukowej, w Wiejskim Ośrodku Zdrowia w Wolicy a później został dyrektorem Samorządowego Zakładu Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Chęcinach.

Stefana Chmielewski. Żył 90 lat. Był dziennikarzem, zaczął pracę w "Głosie Szczecińskim", później przeniósł się do kieleckiego "Słowa Ludu". Jednak to radio okazało się jego powołaniem i pasją. Pracował w Rozgłośni Kieleckiej "Polskiego Radia" od 1966 do 1982 roku jako reporter działu miejskiego, łączności z czytelnikami, dokumentalista, zawsze blisko słuchaczy. Malował też obrazy, zostawił ich ponad dwieście.

Lidia Jarosz. Żyła 52 lata. Była dyrektorem Urzędu Statystycznego w Kielcach od 8 grudnia 2006 roku, wcześniej przez wiele lat pracowała w tej instytucji.

Jerzy Pfadt. Żył 83 lata. Był magistrem farmacji, długoletnim dyrektorem Państwowego Zakładu Farmaceutycznego Cefarm w Kielcach, inicjatorem jego rozbudowy i prekursorem prywatyzacji. Został wybrany radnym Rady Wojewódzkiej w Kielcach w latach 1984-88 i radnym Miasta Kielce w latach 1973-77.

Bolesław Socha. Żył 89 lat. Był magistrem farmacji, absolwentem Akademii Medycznej w Gdańsku, długoletnim dyrektorem Państwowego Zakładu Farmaceutycznego Cefarm "Cefarm" w Kielcach w latach siedemdziesiątych.

Wiesław Sowiar. Żył 76 lat. Był cenionym doktorem nauk medycznych, neurologiem, dyrektorem do spraw lecznictwa Uzdrowiska "Busko-Zdrój", długoletnim ordynatorem oddziału neurologii Szpitala Uzdrowiskowego "Krystyna". Leczył także kuracjuszy w sanatorium "Włókniarz" w Busku - Zdroju.

Marian Stelmaszczyk. Żył 80 lat. Był pierwszym przewodniczącym Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" przy Przedsiębiorstwie Komunikacji Samochodowej, Oddział Kielce. Został pochowany w Sacramento w Stanach Zjednoczonych.

Czesław Zemsta. Żył 92 lata. Był żołnierzem Armii Krajowej o pseudonimie "Wrzos". Od 1956 roku był głównym księgowym w Radzie Wojewódzkiej Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych w Kielcach, gdzie pracował do 1981 roku. Przez 20 lat był głównym organizatorem wyścigu kolarskiego o Memoriał Skopenki. Działał w Polskim Związku Łuczniczym Polskim Związku Lekkiej Atletyki, był członkiem Komisji Rewizyjnej Wojewódzkiej Federacji Sportu. To dzięki niemu powstały obiekty łucznicze Stelli.

STYCZEŃ 2013
Maria Cedro-Biskupowa.
Żyła 101 lat. Była poetką ludową, pisarką, współautorką świętokrzyskiej szopki "Idzie Polska Nowina". Opiewała Góry Świętokrzyskie i zwyczaje mieszkańców Doliny Wilkowskiej. Jej wiersze weszły do "Antologii Współczesnej Poezji Ludowej" Jana Szczawieja oraz kolejnych tomów "Wsi tworzącej". Została jednym z patronów Szkoły Podstawowej imienia "Poetów Doliny Wilkowskiej" w Świętej Katarzynie.

Jan Jarosiński. Żył 69 lat. Był jednym z najlepszych wiertników w Polsce, cenionym w kieleckich firmach inwestycyjnych specjalistą w swoim fachu.

Jadwiga Kaczyńska. Żyła 87 lat. Była matką prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej oraz Jarosława Kaczyńskiego prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Pochodziła ze Starachowic. W czasie okupacji niemieckiej została sanitariuszką Szarych Szeregów na Kielecczyźnie o pseudonimie "Bratek". Przyrzeczenie harcerskie złożyła w nieistniejącym już budynku Szkoły Podstawowej numer 2, należała do zastępu "Zioło" w drużynie imienia Emilii Plater. Od 1944 pracowała na oddziale chirurgii starachowickiego szpitala. Pośmiertnie przyznano Marii Kaczyńskiej tytuł Honorowego Obywatela Miasta Starachowice.

Zofia Kukieła Żyła 94 lata. Była kielczanką, w czasie wojny obronnej we wrześniu 1939 roku została podporucznikiem rezerwy Wojska Polskiego a w podziemiu żołnierzem Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim.

Leszek Kurzeja. Żył 80 lat. Był znanym malarzem, cenionym pedagogiem z Buska-Zdroju.

Henryk Sarnecki. Żył 82 lata. Był inżynierem, głównym technologiem w kieleckiej fabryce "POLMO SHL".

Jan Siemaszko. Był kielczaninem, majorem rezerwy, Sybirakiem.

LUTY 2013
Adam Czarkowski. .
Był kieleckim lekarzem stomatologiem, specjalistą stomatologii ogólnej.
Marek Gomuła. . Był znakomitym sportowcem, rekordzistą i mistrzem Polski w pływaniu, gwiazdą sekcji pływackiej KSZO w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Bożena Piasta . Żyła 65 lat. Pisarka, poetka, malarka. Należała do kieleckiego oddziału Związku Literatów Polskich, była założycielką i opiekunką grupy literackiej "Wiklina", redagowała między innymi skarżyski tygodnik "Ostra Brama nad Kamienną". Laureatka Świętokrzyskiej Nagrody Kultury z okazji 25-lecia swojej pracy twórczej.

Michał Krzyżowski. Miał 57 lat. Był działaczem "Solidarności" oraz Prawa i Sprawiedliwości. Najpierw pracował w Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach. Tam, razem z kolegami, w 1980 roku zakładał "Solidar-ność". Był pierwszym przewodniczącym Komisji Wydziałowej "Solidarność" Wydziału S4. Stamtąd przeszedł do Zakładu Energetyki Cieplnej w Starachowicach. W 1989 roku był przewodniczącym "Solidarności" w Zakładzie Energetyki Cieplnej. W latach 1996-1998 radnym Rady Miejskiej w Starachowicach. Zostawił mamę, żonę, dwóch synów i wnuka.

MARZEC 2013
Julian Bartosik.
Żył 89 lat. Był doktorem habilitowanym geografii fizycznej, organizatorem kierunku geografii Wyższej Szkoły Nauczycielskiej w Kielcach i wieloletnim dziekanem Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego tej uczelni, cenionym pedagogiem i wykładowcą. Jego pasją było malarstwo, należał do Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Kielcach, został jego Honorowym Prezesem, trzykrotnie uhonorowano go nagrodą wojewody kieleckiego i dwukrotnie nagrodą prezydenta miasta Kielc.

Stanisław Łopuszyński. Wieloletni nauczyciel i dyrektor szkoły w Marcinkowie, w gminie Wąchock, działacz społeczny zmarł 8 marca 2013 roku. Miał 81 lat. Urodził się w Fałkowie koło Końskich. Pierwszą pracę, jako nauczyciel podjął w 1951 roku w Wąchocku. Od 1 sierpnia 1956 roku otrzymał skierowanie do Szkoły Podstawowej w Marcinkowie na stanowisko kierownika. Był dyrektorem szkoły do 31 sierpnia 1986 roku, przez 30 lat, do emerytury. Między innymi dzięki niemu dość wcześnie wieś miała oświetlenie elektryczne, bitą drogę, Wiejski Dom Kultury, szkołę, sklep, remizę strażacką, nową szkołę.

Maria Jadwiga Domagała. Przez wiele lat była zastępcą dyrektora Szkoły Podstawowej nr 11 w Kielcach. Pełniła funkcję prezesa kieleckiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich.

Zdzisław Gumuliński. Żył 90 lat. Był prawnikiem, na początku lat pięćdziesiątych Podprokuratorem Wojewódzkim w Kielcach, później radcą prawnym a następnie uchwałą Rady Adwokackiej w 1957 roku został wpisany na listę adwokatów. Początkowo pracował w Kozienicach, Jędrzejowie, a od 1971 roku w Kielcach. Był wychowawcą wielu pokoleń adwokatów, od 1976 roku wchodził w skład Komisji Doskonalenia Zawodowego i Szkolenia Aplikantów Adwokackich jako jej członek, a następnie jako kierownik szkolenia. Był również wykładowcą z zakresu prawa cywilnego procesowego i materialnego oraz etyki zawodowej.

Janusz Jarosiński Żył 66 lat. Był profesorem doktorem habilitowanym, wieloletnim wykładowcą Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, naukowcem w Wyższej Szkole Handlowej w Kielcach. W latach 80. pracował przy opracowaniu zbiorów specjalnych Archiwum Państwowego w odniesieniu do zasobów partii politycznych i masowych organizacji społecznych. Był też miejskim radnym. Ostatnio kierował Zakładem Masowych Organizacji Społecznych na kieleckiej uczelni i był rzecznikiem dyscyplinarnym uczelni. Przyczynił się do powstania nowej dziedziny nauki w Polsce, jaką pozostają badania nad organizacjami pracodawców i pracobiorców.

Jerzy Kuźniar Żył 63 lata. Był długoletnim dyrektorem delegatury Ministerstwa Skarbu w Kielcach, członkiem Rady Nadzorczej oraz Zarządu Świętokrzyskiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych "Trakt", współzałożycielem Świętokrzyskiego Towarzystwa Genealogicznego. Należał do Koła "Leśników" numer 5 w Kielcach.

Maria Kwiecień Żyła 66 lat. Po studiach prawniczych w 1968 roku rozpoczęła aplikację sądową w Sądzie Wojewódzkim w Kielcach. W 1971 roku została radcą prawnym a w 1987 roku została wpisana na listę adwokatów Izby Kieleckiej. Pracowała w Kazimierzy Wielkiej. Poza pracą zawodową była aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Marek Matczyński Żył 75 lat. Był doktorem habilitowanym, profesorem Politechniki Świętokrzyskiej, wieloletnim wykładowcą Instytutu Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk, zasłużonym organizatorem życia naukowego, nauczycielem wielu pokoleń inżynierów i młodej kadry naukowej, o ogromnej wiedzy i doświadczeniu.

Ryszard Miernik Żył 84 lata. Był poetą, rzeźbiarzem, animatorem życia kulturalno-literackiego w Kielcach, twórczym szefem magistrackiego Wydziału Kultury i Sztuki w latach 1961-1982. Debiutował jako poeta w 1957 roku na łamach tygodnika "Kamena". Od 1982 był kierownikiem Ośrodka Kultury Literackiej w Kielcach. Był współorganizatorem grupy literackiej Ponidzie, współzałożycielem Kieleckiego Oddziału Związku Literatów Polskich.

Leonard Owczarek. Żył 77 lat. Był doktorem historii, zajmował się antykiem, historią kultury grecko-rzymskiej. Od 1971 roku nauczycielem akademickim w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach, w Instytucie Historii.

Lucyna Pasek Była doktorem medycyny, specjalistą dermatologii-wenerologii i balneoterapii. Od 1962 roku, po kilku latach pracy w Wojewódzkim Szpitalu w Kielcach przez około 40 lat była ordynatorem pierwszego w Polsce Dermatologicznego Oddziału Sanatoryjnego w Busku-Zdroju. Doktor Pasek była także wieloletnim nauczycielem w Liceum Medycznym w Busku, kształcącym fizykoterapeutów i rehabilitantów. W dzieciństwie Lucyna przeżyła koszmar wywózki w głąb Rosji i tułaczkę wojenną między innymi w Kazachstanie.

Władysław Stachurski Żył 67 lat. Był piłkarzem reprezentacji wywodzącym się z Kielecczyzny - z Piotrkowic, w latach 1995-96 selekcjonerem drużyny narodowej. W swoim futbolowym CV ma między innymi występy w barwach SHL Kielce. popularność przyniosła mu gra w Legii Warszawa, z którą 2-krotnie był mistrzem Polski i również 2-krotnie wygrywał w rywalizacji o Puchar Polski. Jako trener pracował z m.in. piłkarzami Legii, w 1991 roku wywalczył z nią awans do półfinału Pucharu Zdobywców Pucharów, Widzewa i Zawiszy Bydgoszcz.

Maciej Szczyrek Żył 55 lat. Był prezesem Zarządu Zakladu Armatury Chemar, współwłaścicielem kieleckiego Przedsiębiorstwa Handlowo Usługowego Technikor.

KWIECIEŃ 2012
Artur Bielec.
Zmarł 12 kwietnia. Miał 46 lat. Zaczynał jako strażak, ale niemal całe swoje życie zawodowe związał z policją. W tej służbie przepracował 20 lat. Był zastępcą komendanta powiatowego policji w Staszowie oraz komendantem powiatowym policji w Kazimierzy Wielkiej. W 2010 roku przeszedł na emeryturę. Do 2012 roku był szefem Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Staszowie. W drugiej połowie 2012 roku objął funkcję komendanta nowo powołanej Straży Miejskiej w Staszowie.

Władysław Jan Domagała. Był harcmistrzem związanym z Hufcem Kielce, Krąg Łysica "Jodła".
Włodzimierz Gruszko. Żył 55 lat. Był trenerem sekcji judo Lechii Kielce, Błękitni Kielce, "Żak" Kielce, wychowawcą wielu pokoleń judoków, długoletnim działaczem Okręgowego Związku Judo. W ostatnich latach pełnił funkcję Dyrektora Miejskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego oraz Prezesa Uczniowskiego Międzyszkolnego Klubu Sportowego "ŻAK".

Ryszard Grzywna. Żył 75 lat. Był długoletnim kierownikiem Ośrodka Hodowli Zwierzyny "Bogucice" koło Buska Zdroju.

Ryszard Hochel. Żył 68 lat. Był właścicielem jednego z najstarszych w branży, Zakładu Przetwórstwa Mięsnego "HOCHEL" w Micigoździe pod Kielcami, istniejącego od 1974 roku i sieci sklepów firmowych. Przyznano mu tytuł Zasłużonego Honorowego Prezesa Cechu Spożywczego.

Andrzej Jędrzejewski. . Żył 61 lat. Po egzaminie radcowskim od 1981 roku wykonywał zawód radcy prawnego w Starachowicach. Aktywnie uczestniczył w życiu samorządu radcowskiego będąc członkiem Sądu Dyscyplinarnego, oraz Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Kielcach. W 1996 roku został wpisany na listę adwokatów Izby Kieleckiej. Mecenas realizował wiele swoich pasji żeglarstwo morskie, myślistwo i podróże, szczególnie w góry.

Wiktor Kozubek Żył 89 lat. Był cenionym przez kielczan legendarnym kupcem, jego sklep z galanterią metalową i elektryczną przy Rynku 11 prowadzony od 1946 roku, wpisał się na stałe w krajobraz miasta. Pracował w nim codziennie aż do 80 roku życia. Wykazał się działalnością w organizacjach kupieckich, broniąc interesów rzemiosła kieleckiego oraz dobrego imienia tego środowiska, chętnie służył pomocą rozpoczynającym działalność handlową. Był laureatem Nagrody Miasta w 1997 roku a w 2002 roku uznany został w Kielcach za Kupca Stulecia.

Zdzisława Królikowska 15 kwietnia 2013 roku zmarła w Sandomierzu, w wieku 79 lat Zdzisława Królikowska, działaczka Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Przez wiele lat była przewodnikiem po Sandomierzu, prezesem tutejszego Koła Przewodników oraz współautorką opracowań o historii PTTK. Była również współzałożycielką Klubu Inteligencji Katolickiej, wielką miłośniczką Sandomierza i jego historii. Była nominowana do tytułu Sandomierzanina 2010 Roku.

Maria Lewicka. Była nauczycielką języka francuskiego i angielskiego oraz tłumaczem, przyjacielem kultury, literatury i języka, wychowawczynią w I Liceum Ogólnokształcącym imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach, lektorem języka angielskiego na Politechnice Świętokrzyskiej, pracownikiem biblioteki Studium Nauczycielskiego. Maria Lewicka była córką Antoniego Skuchy, również ucznia i nauczyciela matematyki w "Żeromskim" w latach 1921-1939 i 1945-1951, to w mieszkaniu Profesora przy rogu ulic Śniadeckich i Prostej w 1945 roku liceum wznowiło nauczanie.

Stanisław Madej. Żył 74 lata. Był cenionym doktorem nauk medycznych, wybitnym specjalistą w zakresie otolaryngologii i foniatrii, działaczem społecznym, regionalistą. Pracował na oddziale laryngologii Szpitala Wojewódzkiego w Kielcach, gdzie w 1973 roku został zastępcą ordynatora oddziału. Od 1975 roku związał się ze szpitalem w Staszowie organizując oddział laryngologiczny i wyposażając go od podstaw w nowoczesny sprzęt do diagnostyki i leczenia. Dzięki temu staszowski oddział otrzymał miano wojewódzkiego, a doktor Madej został konsultantem wojewódzkim wnosząc ogromy wkład w rozpoznawanie i leczenie wad słuchu, również u noworodków w pierwszych dobach życia. Pod jego wodzą, staszowska "laryngologia" jako jedna z pierwszych w kraju, wdrożyła Program Opieki nad Osobami z Uszkodzeniami Słuchu w Polsce. Opublikował i ogłosił na krajowych i międzynarodowych zjazdach blisko trzydzieści prac naukowych. Za szczególne osiągnięcia w tej dziedzinie w 1998 roku Stanisław Madej uzyskał zespołową nagrodę pierwszego stopnia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej.

MAJ 2012
Ryszard Baran. .
Żył 54 lata. Był prezesem Banku Spółdzielczego w Sędziszowie, przez wiele kadencji radnym powiatu jędrzejowskiego z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Mirosława Bąk Długoletnia dyrektorka włoszczowskiego Domu Kultury. Miała 54 lata. Osierociła syna. W latach 1995 - 2009 pełniła funkcję dyrektorki włoszczowskiego Domu Kultury, ostatnie lata pracowała w Bibliotece Publicznej. Zmarła została pochowana na cmentarzu parafialnym przy ulicy Partyzantów. Spoczęła zaledwie 100 metrów od Domu Kultury, któremu poświęciła 15 lat swojego życia.

Adam Chamerski. Żył 82 lata. Był przez 27 lat pierwszym fagocistą w Filharmonii Kieleckiej. Wychował wiele pokoleń młodzieży pracując jako nauczyciel muzyki między innymi Liceum Pielęgniarstwa, Technikum Odzieżowo- Gospodarczym i Geologicznym oraz w Zespole Szkół Rolniczych w Chwałowicach i Podzamczu Chęcińskim. W latach 1972-1974 był kierownikiem muzycznym Zespołu Kielce, współpracował również z Zespołami Pieśni i Tańca w Lipsku, Rzeczniowie, a od 200 roku zajmował się muzyką w zespole "Dąbrowianki". Skomponował wiele melodii do tekstów ludowych, był autorem hymnu pielęgniarek oraz "Hymnu Patronów" - Teofila Banacha i profesora Włodzimierza Sedlaka dla Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Siennie a także współautorem opracowania "Pieśni i Piosenki ludowe Kielecczyzny".

Cezary Chlebowski Żył 85 lat. Był doktorem historii, pisarzem, publicystą, żołnierzem Armii Krajowej, harcerzem Szarych Szeregów, Harcerzem Rzeczypospolitej, wiceprzewodniczącym Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, wieloletnim prezesem Warszawskiego Klubu Narciarskiego. Napisał kilkanaście książek i 2 tysiące artykułów dotyczących Polskiego Państwa Podziemnego. Najbardziej znane Jego dzieła to: "Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie", "Wachlarz", "Nocne szlaki" i autobiografia "Bez pokory". Był jednym z pierwszych, który pisał o Armii Krajowej, gdy wymagało to odwagi. Wydobył z cienia kurierów tatrzańskich, oddziały partyzanckie "Ponurego" i bohaterów "Wachlarza" walczących na Wschodzie.

Wanda Kamińska. z domu Henisz. Żyła 94 lata. Była ostatnią z czołowych polskich taterniczek pokolenia międzywojennego, członkiem honorowym Klubu Wysokogórskiego Warszawa. Pochodziła ze Zborówka koło Buska Zdroju. Miała w dorobku przeszło 20 nowych tatrzańskich dróg i wariantów. Do Koła Zakopiańskiego Klubu Wysokogórskiego przyjęta została w styczniu 1936 roku, członkostwo zwyczajne uzyskała już po wojnie, jesienią 1945 roku, wspinała się do około 1980 roku.

Ewa Koziara. Była przez wiele lat kuratorem zawodowym Sądu Rejonowego w Busku-Zdroju.

Zbigniew Leszczyński. Żył 66 lat. Był doświadczonym rzeczoznawcą samochodowym, wieloletnim biegłym sądowym, aktywnym działaczem w Stowarzyszeniu Rzeczoznawców Techniki Samochodowej i Ruchu Drogowego Ekspertmot w Kielcach.

Jerzy Waldemar Lichacz. . Żył 62 lata. Był znanym kieleckim muzykiem i kompozytorem, organizatorem wielkich widowisk muzycznych, jednym z założycieli - wraz z Stanisławem Bętkowskim i Markiem Fijałkowskim zespołu Arianie popularnego w Polsce w latach 70-tych i na początku lat 80-tych, wylansował przebój "Łubinowa miłość", znany i grywany do dziś. Przez kilka lat Jerzy Lichacz grał i występował na scenie z byłą żoną Iwoną Niedzielską. Na początku lat dziewięćdziesiątych zajął się działalnością menadżerską. Organizował wielkie widowiska muzyczne w regionie świętokrzyskim, głównie w Kielcach, między innymi koncerty Demisa Roussosa.

Jadwiga Porada-Nowak. Była psychologiem klinicznym w Poradni Zdrowia Psychicznego Stowarzyszenia Nadzieja Rodzinie w Kielcach. Przyznano jej odznakę "Zasłużony dla Polskiego Towarzystwa Psychologicznego".

Lidia Tobiasz-Giler. Była nauczycielką historii w I Liceum Ogólnokształcącym imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach w latach 1988-1993.

Stefan Zachariasz. Żył 82 lata. Był dyrektorem Wydziału Zatrudnienia i Spraw Socjalnych Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach.

Bogusław Winkler. Żył 72 lata. Był prezesem oddziału Stowarzyszenia Diabe-tyków w Skarżysku-Kamiennej. Organizował różne przedsię-wzięcia dla chorych na cukrzycę, akcje żywnościowe, wymiany glukometrów. Należał do najaktywniejszych członków stowarzy-szenia w regionie i kraju. Wielokrotnie odznaczany, między innymi złotym i srebrnym Krzyżem Zasługi.

Wiesław Zbroja . Żył 80 lat. Nestor modelarzy ze Skarżyska-Kamiennej. Blisko pół wieku temu zbudował prawdziwy samolot, wykorzystując do niego silnik od... trabanta. Pierwsze szybowce konstruował jeszcze przed II wojną światową. Jego życiowe dzieło to miniatura parowca "Western River", który pływał w XIX wieku po Misisipi w Ameryce Północnej.

CZERWIEC 2013

Tadeusz Wiktorowski.
7 czerwca 2013 roku zmarł w Sandomierzu ksiądz kanonik Tadeusz Wiktorowski. Urodził się 28 października 1926 roku w Bogorii. Ukończył studia filozoficzno-teologiczne w sandomierskim seminarium, święcenia kapłańskie przyjął 29 maja 1955 roku. Jako wikariusz pracował w Ostrowcu Świętokrzyskim, Krynkach, Pionkach, Suchedniowie, Skaryszewie, Radomiu, zaś jako proboszcz posługiwał w Rzucowie, Jankowicach Radomskich i Waśniowie. Po przejściu na emeryturę zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Sandomierzu. Odznaczony godnością kanonika honorowego Opatowskiej Kapituły Kolegiackiej od 1992 roku. Pochowany został 10 czerwca na cmentarzu parafialnym w Bogorii.

Aleksander Baranowski. Żył 88 lat. Był prawnikiem, kapitanem rezerwy, wieloletnim dyrektor i prezesem Wojewódzkiego Sądu Łowieckiego, prezesem Koła Łowieckiego numer 3 w Kielcach Piastował funkcję prezesa Koła numer 1 Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Kielcach.

Czesław Barucha . Był biegłym rewidentem, przez wiele lat pracował w Urzędzie Kontroli Skarbowej w Kielcach.

Kamil Kaczmarczyk. Żył 15 lat. Był utalentowanym piłkarzem Korony Kielce. Grał w zespole z rocznika 1998. Utonął w zalewie w podkieleckim Sukowie.

Franciszek Kasica. Był przez wiele lat dyrektorem Fermentowni Tytoniu w Jędrzejowie.

Krystyna Kiernożycka Żyła 68 lat. Była od 1970 do 2005 roku nauczycielką języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym imienia Józefa Szermentowskiego w Bodzentynie, doktorem polonistyki. Dodatkowo w latach 1979-1987 była dyrektorką Rejonowej Poradni Wychowawczo - Zawodowej w Bodzentynie, w latach 1987-1990 adiunktem w Instytucie Kształcenia Nauczycieli w Kielcach.

Tadeusz Kuc Był radcą prawnym z Końskich, byłym radcą Urzędu Gminy w Strawczynie.

Michał Lechowicz. Był zapalonym kibicem szczypiornistów w Kielcach znanym jako Strogow. Ekipa z Loży Wasiaka z Hali Sportowej przy ulicy Krakowskiej znała go doskonale.

Tadeusz Łęski. Żył 97 lat. Był kielczaninem, żołnierzem kampanii wrześniowej i walk we Francji, światowej sławy architektem i urbanistą, twórcą Metropolitan Opera, Centrum Rockefellera w Nowym Yorku, budynku Organizacji Narodów Zjednoczonych, Katedry Wielowyznaniowej w West Point a także centrum Alabamy - uważanego za jedno z najpiękniejszych na świecie, prekursor. em budowy wiosek olimpijskich. W uznaniu zasług został wybrany Człowiekiem Ameryki tygodnika Time. W 1972 roku wrócił do Polski i zamieszkał w Warszawie, został pochowany w rodzinnych Kielcach.

Marianna Pawlik. Zmarła 1 czerwca 2013 roku. Była członkinią Państwowego Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" od 1952 do 1956 roku. Żona Lucjana Pawlika, z którym aktywnie działali w Orkiestrze Dętej Zakładowego Domu Kultury Huty imienia Marcelego Nowotki w Ostrowcu Świętokrzyskim, Zespołu Pieśni i Tańca Zakładowego Domu Kultury. Matka światowej sławy kompozytora i pianisty jazzowego Włodka Pawlika. W ostatnich latach . życia związana z działającym przy Miejskim Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim chórem Ad Libitum.

Jan Moskwa. Żył 56 lat. Był starostą pińczowskim, wcześniej przez trzy kadencje pełnił funkcję wicestarosty, prezesem zarządu Polskiego Stronnictwa Ludowego w Pińczowie oraz szefem Ludowych Zespołów Sportowych w powiecie pińczowskim. Był także w przeszłości radnym Sejmiku Wojewódzkiego, przewodniczącym Komisji Samorządu Terytorialnego. Z wykształcenia i zamiłowania był historykiem, absolwentem wydziału Historii obecnego Uniwersytetu imienia Jana Kochanowskiego w Kielcach. Zasłynął jako orędownik budowy ścieżek rowerowych na terenie powiatu pińczowskiego i połączenia ich siecią ścieżek istniejących na terenie gminy Busko Zdrój.

Andrzej Pawłowski. Żył 62 lata. Był członkiem Okręgowej Komisji Rewizyjnej Świętokrzyskiej Izby Inżynierów Budownictwa w Kielcach.

Adam Szlęzak. Żył 92 lata. Był kielczaninem, żołnierzem Armii Krajowej, podporucznikiem Wojska Polskiego.

Ryszard Szych. Żył 65 lat. Był przewodniczącym Rady Powiatu Pińczowskiego I kadencji, od 1975 roku dyrektorem Zespołu Ekonomiczno - Administracyjnego Szkół i Przedszkoli, wizytatorem Kuratorium Oświaty i Wychowania, cenionym pedagogiem. Pracę w zawodzie nauczyciela zaczął w 1968 roku w Szkole Podstawowej w Sancygniowie. Działał w Związku Harcerstwa Polskiego i do 1986 roku pełnił funkcję Komendanta Hufca ZHP w Pińczowie. W latach 90 - był ponadto prezesem miejscowego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, na stanowisku wiceprezesa działał także w Zarządzie Klubu Sportowego "Nida".

Zbigniew Ślósarczyk. Żył 100 lat. Był kieleckim lekarzem stomatologiem.

Tadeusz Śmiech. Żył 60 lat. Był księdzem doktorem teologii. Po święceniach pracował w parafii świętych Piotra i Pawła w Sędziszowie. Po sześciu latach został skierowany do Duszpasterstwa Akademickiego w Kielcach. Studiował w Instytucie Katolickim w Paryżu i podjął pracę w Polskiej Misji Katolickiej we Francji. Kiedy wrócił został referentem ds. katechizacji w kurii diecezjalnej w Kielcach. Dzięki jego staraniom powstał w Kielcach Świętokrzyski Instytut Teologiczny przy Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Przez kilka lat prowadził Kolegium Teologiczne, będąc jego dyrektorem. Opracował nowy program i podręczniki do katechez przed bierzmowaniem oraz do wszystkich klas szkoły podstawowej. W 1998 r. został oddelegowany do pracy w Polskiej Misji Katolickiej we Francji. Był współautorem książek: "Dar słowa", "Tysiąc Twoich twarzy", "Matka", "Wszystkie twarze miłości w jednej Twojej", "Jezus malusieńki", "Z uśmiechem w życie", wydał także tom poezji "W gliniany dzban mego życia".

LIPIEC 2013
Adam Gołąb.
Żył 39 lat. Był dziennikarzem, pasjonatem sportu, pracował w "Gazecie Wyborczej" od 2001 roku, wcześniej współpracował z Radiem Kielce. Przez ostatnie sześć lat kierował działem sportowym "Gazety Wyborczej Kielce".
Był specem od siatkówki, ale pasjonował się każdą dyscypliną od piłki nożnej po kolarstwo, szachy i zapasy.

Ksiądz Infułat Jerzy Gredka. Urodził się w 1948 roku w Krzcięcicach w gminie Sędziszów. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1972 roku. Przez wiele lat był proboszczem parafii w Skroniowie. Ostatnio przez wiele lat był proboszczem w Miechowie. W grudniu 2010 roku dowiedział się, że jest chory na ostrą białaczkę szpiku kostnego. Po kilku miesiącach intensywnego leczenia w kwietniu 2011 roku, powrócił do pracy w parafii w Miechowie. W lipcu tego roku nastąpił nawrót choroby. Zmarł we wrześniu w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach.

Wojciech Świątkowski. Żył 54 lata. Był dyrektorem Świętokrzyskiego Parku Narodowego od września 2011 roku, a wcześniej długoletnim pracownikiem tej instytucji.

SIERPIEŃ 2012
Bolesław Cetner.
Żył 89 lat. Był rodowitym kielczaninem, artystą plastykiem. Malował głównie pejzaże, opiewał piękno przyrody, uważał, że malarstwo bez natury nie istnieje. Przez wiele lat był prezesem kieleckiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków. W czasie wojny walczył w Związku Walki Zbrojnej i później w Armii Krajowej.

Janusz Główczyński. Żył 55 lat. Zajmował się kowalstwem artystycznym, był autorem wierszy. Jako prezes Grupy Historycznej "Hakownica", uczestniczył aktywnie we wszystkich wydarzeniach kulturalnych organizowanych w gminie Zagnańsk. Organizował w swej kuźni pokazowe lekcje na temat ginących zawodów. Był członkiem Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Samsonowskiej, a także Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Artystów i Twórców Ludowych "Dorzecza Bobrzy".

Rafał Górecki. Był dyrektorem Sądu Rejonowego w Busku-Zdroju.

Bolesław Michalczyk. Żył 61 lat. Był kieleckim lekarzem. Zmarł w Kanadzie, został pochowany w Kielcach.

Konstanty Miodowicz. Żył 62 lata. Był posłem od 1997 roku, jednym z twórców polskich służb specjalnych po 1989 roku, z wykształcenia etnografem, absolwentem Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończył też podyplomowe studium z zakresu dydaktyki i pedagogiki w krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Konstanty Miodowicz działał w opozycji demokratycznej, należał do Niezależnego Zrzeszenia Studentów, był jednym z założycieli Ruchu Wolność i Pokój. W latach 1990-1996 pracował w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Urzędzie Ochrony Państwa, gdzie, jako szef kontrwywiadu w stopniu pułkownika, uczestniczył w budowie polskich służb specjalnych. W wyborach parlamentarnych w 2011 został posłem Platformy Obywatelskiej. Przewodniczył Parlamentarnemu Zespołowi do spraw Ratownictwa Górskiego i Wodnego. Jego pasją był alpinizm, przez pewien czas był zatrudniony w Zakładzie Alpinizmu Akademii Wychowania Fizycznego.

Janusz Pałko. Żył 80 lat. Był kielczaninem, absolwentem Wydziału Komunikacji Politechniki Warszawskiej, zasłużonym specjalistą budowy dróg i mostów.

Jan Pośpiech. Żył 82 lata. Był doktorem nauk medycznych, nestorem kieleckich ginekologów, znakomitym lekarzem, wieloletnim dyrektorem szpitala położniczo- ginekologicznego przy ulicy Prostej w Kielcach i ordynatorem. Był także animatorem kabaretowego życia w Kielcach w latach siedemdziesiątych.

Edward Rybak. Żył 85 lat. Był żołnierzem Armii Krajowej korpusu "Jodła" o pseudonimie "Ćwik", walczącym z okupantem hitlerowskim w lasach świętokrzyskich. Należał do inicjatorów szkolnictwa wyższego w Kielcach i współorganizował Kielecko-Radomską Wyższą Szkołę Inżynierską, obecnie Politechnikę Świętokrzyską.

Jerzy Ryrak. Był komendantem Straży Miejskiej w Kielcach a później pracownikiem Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach.

Marian Teodor Schmidt. Żył 81 lat. Był nauczycielem akademickim, wykładowcą Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach.

Sylwester Siudak. Żył 88 lat. Był piłkarzem kieleckich klubów Ludwików, Kieleckich Zakładów Wyrobów Metalowych SHL a także Lublinianki Lublin. Po zakończeniu kariery piłkarskiej pracował jako szkoleniowiec w SHL Kielce i Orliczu Suchedniów, był trenerem koordynatorem w Okręgowym Związku Piłki Nożnej w Kielcach, od 1991 roku pracował jako sekretarz związku. Był trenerem wielu pokoleń piłkarzy.

Ewa Staroń. Była specjalistą psychologiem klinicznym, długoletnią, zasłużoną członkinią Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, długoletnim pracownikiem Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii w Morawicy. Pełniła przez wiele lat funkcję przewodniczącej Zarządu Oddziału Partii Demokratycznej w Kielcach.

Tadeusz Szwej. Żył 80 lat. Pracował od 1951 roku przez wiele lat jako redaktor i dziennikarz kieleckiego dziennika Słowo Ludu, gdzie był szefem działu kultury, sekretarzem redakcji, zastępcą redaktora naczelnego. Był jednym z założycieli miesięcznika kulturalnego Przemiany, którym kierował w latach 1972-1976. W 1976 przeszedł do Echa Dnia a potem ponownie do Słowa Ludu. W 1990 roku przeszedł na emeryturę. Przestał pisać, ale nie zrezygnował z tego, co go interesowało: układania i rozwiązywania krzyżówek dla gazet.

Zygmunt Tarnowski. Żył 59 lat. Był wiceprezesem Zarządu kieleckiej spółki "Supon", wiceprzewodniczącym Komisji Rewizyjnej Staropolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Kielcach.

Jarosław Tkaczyk. Żył 37 lat. Był piłkarzem ręcznym bramkarzem, wychowankiem Broni Radom, grał w reprezentacji Polski juniorów. Do Kielc trafił w 1995 roku, zdobył z kieleckim klubem między innymi cztery mistrzostwa kraju - w 1996 (wraz z Przemysławem Paczkowskim bronił kieleckiej bramki między innymi w słynnym, piątym spotkaniu finałowym w Płocku, pojechał na ten mecz prosto z sali, w której zdawał maturę), 1998, 1999 i 2003 roku. Grał również w MKS Końskie. Karierę sportową zakończył w 2005 roku po kłopotach z sercem. Pracował jako nauczyciel w kieleckim gimnazjum numer 7, był znakomitym trenerem i wychowawcą.

Zofia Umiastowska. Żyła 93 lata. Była profesorem medycyny, wspaniałym lekarzem, jednym z twórców polskiej chirurgii dziecięcej. Tworzyła oddziały chirurgii dziecięcej w Lublinie, potem od 1957 roku w Białymstoku, w 1977 przyszła do Szpitala Dziecięcego w Kielcach. Tu kierowała oddziałem chirurgii niemal do końca swej zawodowej aktywności. Włożyła olbrzymi trud w wychowanie całej rzeszy chirurgów dziecięcych, którzy nieśli pomoc dzieciom naszego regionu. Pani profesor była Honorowym Członkiem Polskiego Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych.

Wojciech Urbaczka. Żył 58 lat. Był popularnym skarżyskim pediatrą cenionym przez pacjentów, miejskim radnym z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej, autorem książki "Szlachetne Zdrowie" popularyzującej zdrowe odżywianie. W ostatnim czasie prowadził prywatną praktykę.

Włodzimierz Wójcikiewicz. Żył 88 lat. Był Prezesem Honorowym Automobilklubu Kieleckiego, budowniczym Toru "Kielce" w Miedzianej Górze, przewodniczącym Rady Głównej Automobilklubów i Klubów Polskiego Związku Motorowego. Jako sekretarz Okręgowego Związku Narciarskiego zainicjował budowę skoczni narciarskiej w Kielcach w 1954 roku na Pierścienicy - istniała do końca lat 60- tych. Dla wielu ludzi Włodzimierz Wójcikiewicz stanowił motor napędowy do działalności społecznej. Był pasjonatem motoryzacji, właścicielem jednej z największych kolekcji miniaturowych modeli samochodów, niestrudzonym dokumentalistą historii przed- i powojennej największych Automobilklubów w Polsce, niepoprawnym marzycielem. Pragnął, aby tor w Miedzianej Górze był głównym elementem kompleksu "Moto Raj", stanowiącego motoryzacyjny odpowiednik Disneylandu.

WRZESIEŃ 2013
Czesław Bartula.
Żył 89 lat. Był profesorem, wybitnym językoznawcą, autorem licznych prac z zakresu składni historycznej języka polskiego i języka staro-cerkiewno-słowiańskiego - napisał dla tego języka podręcznik do gramatyki, który wszedł do kanonu akademickiej literatury językoznawczej. Pracował przez wiele lat w Instytucie Filologii Polskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach, obecnie Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Od 1974 kierował w nim Zakładem Języka Polskiego, następnie pełnił funkcję dyrektora. Uwielbiał śpiewać, był chórzystą amatorskiego Chóru "Echo".

Sławomir Cetner. Żył 84 lata. Był kielczaninem, pilotem w stopniu kapitana.

Marek Kostecki. Był lekarzem weterynarii, członkiem Rady Świętokrzyskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej III kadencji oraz wieloletnim Powiatowym Lekarzem Weterynarii w Pińczowie.

Jadwiga Michcik. Żyła 90 lat. Przez wiele lat był pielęgniarką w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Kielcach.

Zenon Nowakowski. Żył 65 lat. Był członkiem zarządu powiatu skarżyskiego odpowiedzialnym za szkolnictwo. Pełnił funkcje szefa wydziału oświaty w urzędzie miejskim w Skarżysku, oraz dyrektora miejscowego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Do rady powiatu kandydował z listy Prawa i Sprawiedliwości. Był też radnym poprzedniej kadencji w latach 2006-2010. Jego pasją była hodowla ptaków ozdobnych i pszczelarstwo.

Andrzej Pęczalski. Żył 65 lat. Był wybitnym artystą fotografikiem, prekursorem fotoreportażu w kieleckiej prasie, autorem tysięcy zdjęć i wielu publikacji dokumentujących nasz region. Po studiach współpracował z Rozgłośnią Regionalną Polskiego Radia w Kielcach w latach 1968-69, a później przez wiele lat pracował w "Słowie Ludu" jako fotograf prasowy. Po zakończeniu pracy w gazecie wykonywał wolny zawód artysty fotografika. Od 1978 roku był członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, jednym z twórców Kieleckiej Szkoły Krajobrazu, zdobywał nagrody w wielu konkursach, był autorem wystaw indywidualnych oraz - wspólnie z synem Krzysztofem - albumów krajoznawczych między innymi "Ponidzie", "Świętokrzyskie z lotu ptaka".

Zbigniew Rafalski. Żył 61 lat. Był przewodniczącym Rady Miasta w Starachowicach i szefem starachowickiej delegatury "Solidarności". W 1975 roku zaczął pracę w Zakładzie Części Samochodowych w Iłży. Tam zakładał struktury "Solidarności". W październiku 1980 roku został wiceprzewodniczącym Komitetu Założycielskiego w Zakładzie Części Samochodowych w Iłży, później pełnił funkcję przewodniczącego. Po ogłoszeniu stanu wojennego organizował pomoc dla osób represjonowanych i ich rodzin, zajmował się drukowaniem i kolportowaniem ulotek. Współorganizował manifestację, która odbyła się w Starachowicach 31 sierpnia 1982 roku oraz Msze za Ojczyznę w kościele Świętej Trójcy w Starachowicach. Od 1982 roku koordynował działania podziemnej struktury miejskiej "Solidarności". W maju 1983 roku został aresztowany i kieleckim areszcie śledczym spędził dwa miesiące. Wyszedł po ogłoszeniu amnestii. W latach 1998 - 2002 był radnym Rady Powiatu, od 2006 roku - radnym Rady Miejskiej. W 2007 roku został przewodniczącym Rady Miejskiej i funkcję tę pełnił także w kolejnej kadencji samorządu.

Irmina Rajewska. Żyła 88 lat. Była kielczanką, lekarzem okulistą, została pochowana w Warszawie,

Irena Służewska. Żyła 69 lat. Mając 18 lat, ukończyła liceum pedagogiczne ze specjalizacją w zakresie wychowania fizycznego w Kielcach. Tego samego roku podjęła pracę w szkole w Masłowie. W 1977 roku ukończyła studia magisterskie w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach w zakresie nauczania początkowego. Była wzorowym nauczycielem. W latach 1979-1984 pełniła funkcję zastępcy dyrektora szkoły. Swoją pracę pedagogiczną skończyła w 1996 roku.

Ksawery Waliszewski. Żył 77 lat. Długoletni zapaśnik, potem trener wielu pokoleń zawodników Granatu i STS Skarżysko-Kamiennej. Zapaśniczy sędzia międzynarodowy, prowadził zawody w stylu klasycznym podczas igrzysk olimpijskich w Los Angeles i Seulu. Wieloletni działacz Polskiego Związku Zapaśniczego, był między innymi wiceprezesem tej federacji do spraw sędziowskich.

Mirosław Węgierek. Żył 54 lata. Był jeden z najlepszych kieleckich zawodników w biegu na 400 metrów na przełomie lat 70. i 80. Reprezentował barwy AZS Nowi Kielce, a później Budowlanych Kielce. W 1980 roku ustanowił rekordy okręgu wynikiem 48,6 (pomiar ręczny) i 48,79. Z tym ostatnim czasem zajmuje ósme miejsce w tabeli najlepszych świętokrzyskich czterystumetrowców w historii. Był też pedagogiem - nauczycielem w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Kielcach, sportowcem, trenerem, fizjoterapeutą. Swoją wielką pasją do sportu zaraził niejedno pokolenie młodych ludzi.

Wojciech Wieczorek. Żył 64 lata. Jako pierwszy lekkoatleta Kielecczyzny pokonał wysokość 2 m w skoku wzwyż, dokonał tego w lutym 1969 roku. W 1971 roku na stadionie skoczył 2,01. Został uznany za najlepszego lekkoatletę ówczesnego województwa kieleckiego. Po rozstaniu ze skocznią poświęcił się siatkówce. Grał w walczącej o awans do II ligi drużynie AZS Kielce. Nie zapomniał jednak o lekkiej atletyce. W latach 90. został prezesem Budowlanych, wspierał finansowo zawodników tego klubu, a ostatnio także KKL Kielce. Był prezesem Zarządu Przedsiębiorstwa "DUBR".

. Jerzy Woźniak. Był nauczycielem wychowania fizycznego w I Liceum Ogólnokształcącym imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach w latach 1974-1982, oddanym trenerem zespołu piłkarzy ręcznych, organizatorem obozów narciarskich i żeglarskich na Mazurach, twórcą szkolnej siłowni. W czasie okupacji niemieckiej walczył w szeregach Armii Krajowej, za co po wojnie był represjonowany.

Józef Kazimierz Wroniszewski. Żył 88 lat. Był historykiem, powieściopisarzem, w latach wojny żołnierzem Armii Krajowej, walczył pod pseudonimami "Okoń" i "Konrad" w Zgrupowaniach Partyzanckich "Ponury" i w Górach Świętokrzyskich. Został aresztowany w grudniu 1943 roku, przebywał w więzieniu w Końskich. W lutym 1944 roku przewieziono go do więzienia Gestapo w Radomiu, skąd trafił do niemieckich obozów koncentracyjnych. Po powrocie do Polski ukończył studia ekonomiczne na Wydziale Prawa Uniwersytetu Łódzkiego. W 1965 roku w miesięczniku "Twórczość" opublikował swoje pierwsze opowiadania, ale główne zainteresowania skierował ku historii II wojny światowej. Otrzymał Honorowe Obywatelstwo gminy Końskie obok brata - Jana Zbigniewa Wroniszewskiego "Znicza".

PAŹDZIERNIK 2012
Janina Bakalarska.
Nauczycielka, działaczka Związku Harcerstwa Polskiego. Od 1953 do 1977 roku uczyła języka rosyjskiego w II Liceum Ogólnokształcącym imienia Tadeusza Kościuszki w Sandomierzu, była również opiekunką Związku Harcerstwa Polskiego. W latach 1968 - 1972 pełniła funkcję wicedyrektora szkoły.

Ryszard Cielibała. Był doradcą podatkowym, założycielem i współwłaścicielem kieleckiego Biura Rachunkowego Biurex.

Józef Domański. 1 października po długiej i ciężkiej chorobie zmarł ksiądz kanonik, proboszcz starachowickiej parafii pod wezwaniem Wszystkich Świętych. Miał 70 lat. Pochodził Czermna koło Końskich. Pracował jako wikariusz w parafiach Baćkowice, Wieniawa, Koniemłoty, Jedlnia, Przysucha, Pawłów koło Starachowic i Kozienice w parafii pod wezwaniem Świętego Krzyża, Od 200 roku proboszcz starachowickiej parafii pod wezwaniem Wszystkich Świętych. Inicjator Ogólnomiejskiej Drogi Krzyżowej, pomysłodawca ustanowienia Świętej Barbary patronką Starachowic i zmiany nazwy ulicy Mariana Buczka na Świętej Barbary. Przebudował i wyremontował kościół. Spoczął na cmentarzu parafialnym na Bugaju w Starachowicach.

Waleria Fidelus. Żyła 108 lat. Była najstarszą mieszkanką Kazimierzy Wielkiej i prawdopodobnie najstarszą w województwie..

Eugeniusz Górski. Żył 66 lat. Był profesorem, filozofem, historykiem idei i hispanistą, wieloletnim nauczycielem akademickim Wydziału Zarządzania i Administracji Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Kierownikiem Zakładu Myśli Politycznej Instytutu Nauk Politycznych. Współpracował między innymi z Uniwersytetem Warszawskim oraz wydziałami filozofii na uczelniach w Budapeszcie, Nowym Jorku, Waszyngtonie, z Instytutem Filozofii Rady Wyższej Badań Naukowych w Madrycie. Miał w swym dorobku około 200 prac naukowych.

Andrzej Iskra. Żył 57 lat. Był burmistrzem Staszowa w latach 2006 - 2010, radnym Rady Miejskiej w Staszowie w latach 1994 - 1998 i 1998 - 2002. Był także członkiem Zarządu Miejskiego w Staszowie. Przepracował 37 lat w tym 33 na stanowiskach kierowniczych. Ostatnio pełnił funkcję kierownika produkcji w Przedsiębiorstwie Produkcyjno - Usługowym Propol w Osieku. W 2010 został radnym powiatu staszowskiego.

Witold Kseń. Żył 79 lat. Był wybitnym bankowcem spółdzielczym, głównym księgowym i dyrektorem Banku Spółdzielczego w Pacanowie, a po połączeniu się banków, członkiem zarządu Nadwiślańskiego Banku Spółdzielczego w Solcu-Zdroju. Był czlonkiem Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Gminy Pacanów.

Edmund Niziurski Żył 88 lat. Był rodowitym kielczaninem, prozaikiem, publicystą, scenarzystą i dramaturgiem, a także socjologiem i prawnikiem. Uczył się w Gimnazjum imienia Śniadeckiego w Kielcach, w czasie wojny został ewakuowany na Węgry. Do Polski wrócił w 1940 roku, pracował jako robotnik w Hucie "Ludwików" i praktykant rolny w majątku Jeleniec pod Ostrowcem Świętokrzyskim. Uczył się tam na tajnych kompletach. Po zakończeniu wojny kontynuował studia prawnicze w kieleckiej filii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Debiutował jako wierszem w 1944 w wydawanym przez Armię Krajową "Biuletynie Informacyjnym", ale zasłynął jako twórca klasyki literatury młodzieżowej. Najbardziej znane tytuły to: "Księga urwisów", "Sposób na Alcybiadesa", "Niewiarygodne przygody Marka Piegusa", "Klub włóczykijów", "Naprzód, Wspaniali!", "Adelo, zrozum mnie!", "Żaba, pozbieraj się!", "Awantura w Niekłaju", "Siódme wtajemniczenie".

Wojciech Ostachowski. Żył 90 lat. Był zasłużonym działaczem ruchu ludowego, majorem Wojska Polskiego, żołnierzem Batalionów Chłopskich - pseudonim Mroczek, uczestniczył w ochronie radiostacji Armii Krajowej w Dziewięciołach a także akcjach zbrojnych i dywersyjnych w okolicach Wolbromia. Przed wojną w rodzinnej wsi działał w kole Związku Młodzieży Wiejskiej "Wici". Po wojnie pracował w Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej i Wojewódzkiego Zjednoczenia Państwowych Gospodarstw Rolnych w Kielcach. Udzielał się też społecznie jako przewodniczący kieleckiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Rolnictwa. Wchodził w skład plenum Wojewódzkiego Komitetu Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego w Kielcach.

Helena Panek. Żyła 71 lat. Była przez wiele lat nauczycielką w Szkole Podstawowej numer 7 w Kielcach.

Jerzy Pawełczyk. Był Członkiem Honorowym Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, prezesem Zarządu Oddziału Okręgowego w Kielcach w latach 1978-1990, biegłym rewidentem, członkiem Rady Nadzorczej spółki Bilans - Serwis.

Robert Post. Żył 52 lata. Był radnym Rady Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim od 2010 roku, naczelnikiem Wydziału Rozwoju Powiatu Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim i reprezentantem powiatu w strukturach Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego. Był też członkiem Rady Nadzorczej Ostrowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej, a wcześniej jej przewodniczącym.

Kazimiera Pośnik. Była żołnierzem Armii Krajowej o pseudonimie "Wisła", więźniarką obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu i Bergen-Belsen.

Irena Rachował. Żyła 68 lat. Pochodziła z Kazimierzy Wielkiej. Była sędzią Sądu Rejonowego w Skarżysku-Kamiennej. Od 2010 roku w stanie spoczynku. Wcześniej orzekała w sądach w Pińczowie i Starachowicach. W Skarżysku pracowała od 1987 roku, przewodniczyła wydziału ro-dzinnemu i nieletnich, była także wiceprezesem tego sądu. Społecznik, działała na rzecz potrzebujących dzieci i młodzieży.

Stanisław Salwa. Żył 69 lat. Był adwokatem członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Kielcach, a w latach 1990-1994 radnym Rady Gminy Zagnańsk.

Maria Sawicka-Biernacka. Żyła 66 lat. Była doświadczonym notariuszem, przez wiele lat radcą prawnym w kieleckich firmach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie