Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odeszli - zostali w pamięci. Wspominamy zmarłych z Kielc

red
Jak zwykle, w związku z Dniem Wszystkich Świętych, publikujemy nazwiska kielczan, którzy odeszli na zawsze, ale pamięć o nich żyje w środowiskach, na rzecz których pracowali. Przygotowując tę listę wspomnień posługiwaliśmy się przede wszystkim nekrologami i kondolencjami, które zamieściliście Państwo od 1 listopada 2015 do 29 października 2016 roku w „Echu Dnia” oraz na echodnia.eu.

Listopad 2015

Maria Teresa Błońska Żyła 83 lata. Była kielczanką, historykiem sztuki. Całe zawodowe życie przepracowała w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach.

Urszula Grabowska, zyła 63 lata. Była wieloletnią dyrektorką Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Końskich, działała w Fundacji Pomocy Dzieciom.

Stefan Maj. Żył 84 lata. Był kieleckim rzeźbiarzem. Jego dziełem jest monumentalny pomnik na Kadzielni. Odtworzył także, zburzoną w czasie II wojny światowej, "Czwórkę Legionową". Rzeźby sakralne artysty znajdują się w wielu świętokrzyskich kościołach, między innymi w Dyminach oraz na cmentarzach. Ozdobił płaskorzeźbami kielecką restaurację Winnica. Przez 10 lat uczył w kieleckim Liceum Sztuk Plastycznych.

Maria Kowalska - Bubnow. Żyła 92 lata. Była doktorem medycyny, dermatologiem. Pełniła funkcję pierwszego ordynatora oddziału dermatologicznego w Szpitalu Wojewódzkim w Kielcach. Pracowała w ośrodkach dla trędowatych, prowadzonych przez polskie misje katolickie w Indiach i Afryce a także w wielu krajowych i międzynarodowych towarzystwach naukowych, w tym Towarzystwie Przyjaciół Trędowatych im. Jana Beyzyma w Krakowie i International Leprosy Association. Została też oraz laureatką Nagrody Miasta Kielce. W czasie wojny walczyła w szeregach Armii Krajowej, uzyskała stopień porucznika, uczestniczyła Powstaniu Warszawskim, więziono ją później w obozie Zeithain w Saksonii.

Aleksandra Wolny-Niedzielska. Żyła 60 lat. Była cenionym lekarzem pediatrą i reumatologiem. Pracowała w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Kielcach, później w przychodni Artimed i w Centrum Medycznym Omega.

Włodzimierz Wójcik. Żył 62 lata. W latach 2001–2005 sprawował urząd wojewody świętokrzyskiego, wcześniej, w latach 1999 - 2001 wicemarszałka województwa świętokrzyskiego. Z zawodu był radcą prawnym, który całe zawodowe życie związał z administracją terytorialną. Od 1999 roku należał do Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Grudzień 2015

Władysław Kamusiński, znany jako "Dziadek Władek". Żył 74 lata. Był absolwentem kieleckiego Technikum Geologicznego, za zasługi dla tej szkoły otrzymał honorowy tytuł Generalnego Dyrektora Górniczego. Zajmował się wierceniem studni, przez 13 lat prowadził firmę w Australii, po powrocie hojnie wsparł kościoły w Tumlinie i Dyminach ofiarowując im dzwony. Jego pasją było polowanie na wszystkich kontynentach, swą kolekcję myśliwskich trofeów przekazał Muzeum Narodowemu w Kielcach.

Czesław Krzos. Żył 85 lat. Był architektem, urbanistą, konserwatorem zabytków. Pełnił funkcję Architekta Miejskiego Ostrowca Świętokrzyskiego, kierownika Wydziału Architektury, jedno z jego dzieł to tamtejszy Cmentarz –Mauzoleum. Później, w Pracowni Urbanistycznej w Kielcach, został wspóprojektantem planu ogólnego miasta a w latach 1982-85 był Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Edward Markowski. Żył 67 lat. Był cenionym wieloletnim dyrektorem Zakładu Konserwacji Terenów Zieleni w Rejonowym Przedsiębiorstwie Zieleni w Kielcach, miłośnikiem przyrody i miasta.

Grażyna Mrugała. Żyła 82 lata. Była lekarzem medycyny, pracowała w kieleckich przychodniach.

Tadeusz Wacław Orłowski. Żył 83 lata. Był ekonomistą, wykładowcą Politechniki Świętokrzyskiej i Wyższej Szkoły Handlowej w Kielcach, byłym prezesem Zakładu Doskonalenia Zawodowego, przewodniczącym Miejskiej Rady Narodowej Kielc w latach 1994-1997, wiceprezesem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, długoletnim działaczem Stowarzyszenia Forum Pracodawców w Kielcach.

Krystyna Pasiek. Żyła 91 lat. Była kielczanką, w czasie wojny więzioną w obozach koncentracyjnych Ravensbruck i Buchenwald.

Zygmunt Tylicz. Żył 74 lata. Był radcą prawnym, prowadził kancelarię w Kielcach, działał społecznie w spółdzielczości mieszkaniowej, przewodniczył rady osiedla na kieleckim osiedlu Sady.

Styczeń 2016

Elżbieta Kubala. Żyła 91 lat. Była kieleckim architektem, autorką wielu projektów między innymi budynku Liceum Ogólnokształcącego imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Andrzej Litwin. Żył 85 lat. Był nestorem świętokrzyskiej kultury, autorem tekstów piosenek, twórcą teatrzyków poezji, wieloletnim reżyserem koncertu „Gospodarze - Gościom” Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej, charyzmatycznym dyrektorem Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, z którym związany był od lat 60-tych ubiegłego wieku. To on wymyślił nazwę zespołu „Trzpioty”, utworzył z Andrzejem Lato w 1993 roku Kieleckie Bractwo Andrzejowe i został jego Wielkim Mistrzem. W czerwcu 1974 roku wyreżyserował wielki Galowy Koncert artystów dawnego województwa kieleckiego w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie zatytułowany „Kielecczyzna - stolicy”.

Irena Paluch z domu Sarnot. Była wieloletnią nauczycielką kieleckich szkół podstawowych numer 20 i 27, uczyła także w Zespole Szkół Elektrycznych oraz była wicedyrektorką Szkół Zawodowych Fabryki Łożysk Tocznych Iskra w Kielcach.

Zbigniew Porębski. Żył 62 lata. Był prawnikiem, doradcą podatkowym, wiceprezesem Biura Usług Finansowo - Podatkowych Komfort w Kielcach. Aktywnie działał w Stronnictwie Demokratycznym jako sekretarz Komitetu Miejskiego SD, należał do Honorowego Komitetu Renowacji Płyty Tadeusza Kościuszki w Kielcach.

Roman Trzmiel. Żył 65 lat. Ostatnio jako trener prowadził Akademickie Zrzeszenie Sportowe Politechniki Radomskiej, a wcześniej w ekstraklasie Iskrę Kielce. Jako młody chłopak grał w koszykówkę u legendarnego trenera Alfonsa Wicherka, równocześnie był też zawodnikiem Orląt Radom, gdzie trenował piłkę ręczną. Potem na długie lata związał się z kielecką Iskrą i Koroną. Najpierw jako zawodnik, a następnie trener. Grał między innymi w zespole, który w 1975 roku wywalczył dla Kielc historyczny - pierwszy awans do ekstraklasy. Z powodzeniem pracował jako szkoleniowiec między innymi w Tunezji, Arabii Saudyjskiej i Katarze.

Luty 2016

Marian Duda Żył 76 lat. Był długoletnim nauczycielem matematyki w kieleckich szkołach.

Czesław Erber. Żył 86 lat. Był profesorem bibliologiem, bibliografem, edytorem, bibliofilem, muzykiem, wybitnym znawcą i kolekcjonerem ekslibrisów, badaczem dziejów fotografii, historykiem kultury i akademickim wykładowcą. W 1964 osiadł na stałe w Kielcach. Dzięki pasjom naukowym profesora biblioteka Muzeum Świętokrzyskiego (obecnie Muzeum Narodowego) stała się najpoważniejszą placówką badawczą w zakresie historii książki. Pozostawił trwały ślad w świętokrzyskim krajobrazie - wzniesienie na obrzeżu Bęczkowa, znane pod nazwą Erberówki. To tu na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich lat przewinęła się plejada najwybitniejszych postaci tworzących kulturowe oblicze Kielecczyzny.

Ewa Gątkowska. Żyła lat 64. Była stomatologiem, ortodontą. Pracowała w rodzinnym gabinecie w Kielcach, w którym od 1975 roku leczy pacjentów już trzecie dentystyczne pokolenie.

Zdzisław Skowron. Żył 72 lata. Był przez 8 lat. prezesem Kieleckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, radnym Rady Miejskiej w Kielcach w kadencji 1998 – 2002 a w latach '80 I sekretarzem Komitetu Miejskiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Kielcach.Kkierował budowami za wschodnią granicą. Był też prezesem spółdzielni cukierniczej "Kielczanka", a także szefem Spółdzielni Budowlano - Mieszkaniowej Pionier. W 2002 roku startował w wyborach prezydenckich. W drugiej turze, mimo iż był związany z lewicą poparł Wojciecha Lubawskiego.

Stanisław Stankiewicz.
Był dyrektorem w firmie Mostostal Kielce.
Andrzej Zbożeń. Był kieleckim lekarzem stomatologiem, prowadził prywatny gabinet, w jego rodzinie trzy pokolenia stomatologów przyjmują pacjentów.

Marzec 2016

Barbara Borsa, z domu Zielińska. Żyła 83 lata. Była urbanistą i architektem związanym z Kielcami od 1956 roku. Pracując jako projektant w Wojewódzkiej Pracowni Urbanistycznej, Miastoprojekcie i na koniec Inwestprojekcie została dwukrotnie prezesem Stowarzyszenia Architektów RP oddział Kielce (1968-1970, 1976-1984) oraz Towarzystwa Urbanistów Polskich. Zrealizowała wiele projektów w województwie, a przede wszystkim na przełomie lat 60. i 70. była głównym projektantem rozbudowy północnej dzielnicy Kielc, w tym osiedli Sady i Bocianek.

Maria Cichecka. Żyła 72 lata. Była pionierem w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii dziecięcej w Kielcach, stworzyła od podstaw i kierowała oddział tej specjalności w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym. Pracowała w „Szpitaliku” przez 40 lat, całe swoje zawodowe życie. Jako ordynator wykształciła wielu lekarzy oraz pielęgniarek anestezjologicznych. Rozumiała małych pacjentów, potrafiła im i ich bliskim dodawać otuchy w obliczu cierpienia i śmierci.

Józef Filosek. Żył 83 lata. Był długoletnim dyrektorem technicznym Przedsiębiorstwa Sprzętu i Transportu Wodno-Melioracyjnego w Kielcach.

Ludwik Grzegorczyk. Żył 92 lata. Był żołnierzem Armii Krajowej w randze kapitana, pseudonim „Dunaj”, uczestnikiem Akcji Burza. W czasie wojny w jego domu rodzinnym w Krajnie kwaterowali miejscowi dowódcy Armii Krajowej, między innymi „Wyrwa”, „Wierny”, „Barabasz”, „Mietek”, „Andrzej”. Przeżył pacyfikację wsi i latem 1944 roku stał się jednym z „leśnych” oddziału Wybranieckich dowodzonym przez „Barabasza”. Został ciężko ranny w bitwie pod Antoniowem. W 1946 roku na krótko aresztowano go i uwięziono go w Korpusie Bezpieczeństwa Wewnętrznego na kieleckim Stadionie. Ponownie dostał się do aresztu w 1951 roku za to, że wraz z braćmi udzielał pomocy i schronienia członkom organizacji "Służba Podziemna". Skazany wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Kielcach na karę 9 lat więzienia, wyrok odbywał w więzieniu przy ulicy Zamkowej w Kielcach, w obozie pracy w Brzezinach Śląskich, w kopalni „Andaluzja”. Zwolniono go w 1955 roku. W latach 80. zainicjował z bratem i grupą przyjaciół uroczyste zjazdy byłych AK-owców w Krajnie. Był sekretarzem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w gminie Górno, członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Kielcach.

Czesław Krzystek. Żył 69 lat. Był Honorowym Członkiem i Honorowym Wiceprezesem Automobilklubu Kieleckiego, działaczem społecznym spółdzielczości mieszkaniowej.

Andrzej Krzywicki. Żył 65 lat. Był inżynierem budownictwa, wieloletnim pracownikiem spółki Exbud Skanska, Kielce.
Jolanta Maślana. Była doktorem nauk medycznych, twórczynią i ordynatorem Oddziału Gastroenterologii Dziecięcej Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Kielcach.

Mirosław Młynik.
Żył 64 lata. Był wieloletnim członkiem organów samorządowych Kieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej, kierownikiem Administracji Osiedla Zagórska Północ zaangażowanym w sprawy spółdzielczości mieszkaniowej w mieście.

Irena Ussowska. Żyła 74 lata. Była lekarzem, specjalistą rehabilitacji medycznej, specjalistą chorób narządu ruchu, wieloletnią ordynator oddziału rehabilitacji w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach i w Starachowicach, a także założycielką i pierwszą przewodniczącą Świętokrzyskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji. Była też radną Miasta Kielce.

Władysław Zatoń.
Żył 88 lat. Był pilotem, instruktorem 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu, szefem wyszkolenia i honorowym członkiem Aeroklubu Kieleckiego, podpułkownikiem rezerwy. Zaczął latać od 1950 roku jako żołnierz w poznańskim Pułku Lotnictwa Bombowego, był oblatywaczem w Państwowych Zakładach Lotniczych w Mielcu, latał na radzieckich samolotach szkolnych UT-2, myśliwcach z rodziny Jaków, Migów szkoląc młodzież cywilną i wojskową na lotniskach w Radzyniu Podlaskim, Świdniku, Grójcu, Dęblinie, Radomiu. Do Kielc przeprowadził się na emeryturze, gdy zaproponowano mu pracę pilota w Zakładach Urządzeń Chemicznych i Armatury Przemysłowej Chemar, bo firma miała swój samolot. Pilot nie stronił od sportu, zdobył jako junior w zawodach krajowych puchar w biegach na średnich dystansach w 1948 roku, co uwieczniła Polska Kronika Filmowa, a jako najstarszy zawodnik otrzymał puchar na zawodach pływackich na zalewie w Chańczy w 2000 roku.

Kwiecień 2016

Mieczysław Frynas. Żył 83 lata. Był muzykiem, początkowo grał w orkiestrze wojskowej, później do emerytury w zespole Filharmonii Świętokrzyskiej.

Józef Krzywda. Żył 83 lata. Był wieloletnim dyrektorem ekonomicznym przedsiębiorstw kieleckich, działaczem społecznym.

Mieczysław Mela. Żył 89 lat. Był twórcą potęgi świętokrzyskiego kolarstwa. Do Kielc przybył w 1947 roku i rozpoczął pracę w SHL Kielce, startując w wyścigach z najlepszymi polskimi kolarzami, między innymi Stanisławem Królakiem. Po zakończeniu kariery został trenerem kolarstwa w Kielcach, wychował Franciszka Koselę, Mariana Formę, Krzysztofa Chrabąszcza, Krzysztofa Stanka, czy obecnego trenera DEK Meble Cyclo Korony Kielce Ryszarda Kwaśniewskiego. Był też trenerem kadry kolarskiej, a potem prezesem klubu Korona Kielce, gdy w jego sekcji kolarskiej ścigali się najbardziej znani kolarze Kielecczyzny – olimpijczycy Zbigniew Piątek i Tomasz Brożyna.

Bogusław Miraszewski. Żył 53 lata. Był wielkim kibicem kieleckiego sportu zawsze obecnym w Hali Legionów na meczach piłkarzy ręcznych Vive Tauronu Kielce. Wcześniej dopingował koszykarzy Cersanitu Nomi, bywał na meczach piłkarzy Korony. Znali go również kibice w wielu innych halach, bo był na większości wyjazdowych meczów kieleckich szczypiornistów w kraju i za granicą. „Poczekałeś, aż wygramy wczorajszy mecz i odszedłeś” – pięknie napisała o Nim koleżanka Agnieszka Jęczmińska.

Stanisław Rams. Żył 86 lat. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych był znanym reportażystą dziennika "Słowo Ludu" oraz miesięcznika kulturalno-społecznego "Przemiany" wydawanego przez Kieleckie Wydawnictwo Prasowe, jednym ze współtwórców Kieleckiej Szkoły Reportażu. Publikował też w miesięczniku "Wegetariański Świat", "Polityce", "Odrze" i "Nadodrzu". Ma na swoim koncie takie książki jak: "Paszport na Łysa Górę" i "Czarna godzina".

Zbigniew Rogala. Żył 80 lat. Był księdzem prałatem, kanonikiem Kapituły Katedralnej, wieloletnim wykładowcą muzyki kościelnej w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach, twórcą Diecezjalnego Studium Organistowskiego oraz proboszczem parafii świętego Izydora w Kielcach - Posłowicach, wychowawcą wielu księży, organistów.

Tadeusz Romański. Żył 83 lata. Był sędzią Sądu Wojewódzkiego . Prawie całą swoją karierę zawodową związał z Kielcami. Został sędzią w 1951 roku i pracował przez 47 lat. Od 1955 roku mieszkał w Kielcach. W 1998 przeszedł w stan spoczynku.

Daniela Tokarska. Żyła 70 lat. Była długoletnią Oddziałową Oddziału Noworodków Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka - Szpitala Specjalistycznego w Kielcach.

Tadeusz Zawistowski, Żył 96 lat. Był żołnierzem Polskich Sił Zbrojnych. W 1940 roku został deportowany do Kazachstanu a następnie został wcielony do 5-tej Kresowej Dywizji Piechoty. W styczniu 1944 roku wraz z jednostką dotarł do Włoch. Brał udział w bitwie o Monte Cassino oraz w bitwie o Ankonę, podczas tych walk został poważnie ranny. Po zakończeniu wojny dotarł do Wielkiej Brytanii, skąd w 1947 roku powrócił do Polski jako repatriant. Początkowo osiadł na Opolszczyźnie, następnie w Kielcach. Tu został wybrany na radnego miasta. W 1973 roku, jako prezes Krajowego Związku Spółdzielni Zabawkarskich powołał do życia Zespół Pieśni i Tańca „Kielce”. Był prezesem Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, współzałożycielem Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Lucyna Zdybiowska. Była architektem. Prowadziła Pracownię Projektowa Probudin w Kielcach. Należała do Świętokrzyskiej Okręgowej Izba Architektów oraz Stowarzyszenia Architektów Polskich w Kielcach.

Maj 2016

Aleksandra Brzeska- Laba. Była lekarzem stomatologiem, prowadziła gabinet specjalistyczny w Ćmińsku a także w Kielcach.
Lidia Cheba. Była doktorem nauk medycznych, wieloletnim ordynatorem oddziału chorób wewnętrznych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, cenionym lekarzem, nauczycielem.

Janusz Cichocki. Żył 86 lat. Pracę zawodową rozpoczął w laboratorium Kieleckich Zakładów Tłuszczowych, obecnie Zakładów Wytwórczych „Społem”. TujJako pracownik a następnie kierownik wydziału badawczego opracował recepturę przemysłowej produkcji majonezu, od lat najbardziej znanego wyrobu spożywczego utożsamianego z Kielcami. Z racji swych zainteresowań okazał się najwybitniejszym w środowisku kieleckim propagatorem turystyki pieszej i górskiej. Szczególnie troszczył się o szlaki turystyczne, do ostatnich miesięcy życia zgłaszał uwagi na temat ich stanu. W latach 1975 - 1979 był wiceprezesem, a w latach 1985 - 1987 i 1989 - 1991 dwukrotnie był wybierany na prezesa Oddziału Świętokrzyskiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno- Krajoznawczego w Kielcach. W latach 1975 - 1979 był wiceprezesem a od 1979 do 1987 był prezesem Klubu Turystów Pieszych. W tym czasie zainicjował organizację jednej z najpopularniejszych kieleckich imprez dla dzieci - rajdów Baby Jagi. W 1998 roku Klub Turystów Pieszych „Przygoda” nadał mu tytuł swojego Członka Honorowego.

Jerzy Janusz. Żył 78 lat. Był czołowym kieleckim tenisistą stołowym i znanym cukiernikiem. Zaczął grać w klubie Wisła Tczew w swym rodzinnym mieście, potem grał w Arkonii Szczecin, Bobrzy Białogon, Błękitnych Kielce, Skalniku Wisniówka, LOST Battalion w Stanach Zjednoczonych. Mając 71 lat zagrał jeszcze w drugoligowej Polonii Białogon Kielce, czym zapisał się w historii tej dyscypliny sportu w naszym regionie. Był grającym trenerem Skalnika Wiśniówka, w 1976 roku wprowadził ten zespół do drugiej roku. Podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych w latach 1987-1996 wygrał 50 turniejów amerykańskiej Polonii o Grand Prix Nowego Jorku. W 1986 roku startował w mistrzostwach świata weteranów w Riminii - w swojej kategorii wiekowej zajął dziewiąte miejsce. Był również piłkarzem, grał na pozycji bramkarza w Unii Tczew, Arkonii Szczecin i Orlętach Dąbrowa.

Maria Jelińska. Była uwielbianą nauczycielką fizyki w I Liceum Ogólnokształcącym imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach w latach 1960-99 a także instruktorką Związku Harcerstwa Polskiego w stopniu harcmistrza związaną z Błękitnym Szczepem Dzieci Gór, opiekunką szkolnych zespołów kabaretowych i muzycznych oraz organizatorką przeglądów artystycznych SZANSONADA. Kabarety - Kazik, Bagaż I , Bagaż II, zespół muzyczny KASK - pod jej skrzydłami odnosiły sukcesy na forum Kielc, zdobywały "złote jodły" na Harcerskich Festiwalach Młodzieży Szkolnej. Wychowała wiele pokoleń absolwentów pozostając niezawodnym przyjacielem swoich wychowanków.

Andrzej Kozieja. Żył 56 lat. Był filologiem języka polskiego, cenionym kulturoznawcą, wielokrotnie nagradzanym wykładowcą Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Otrzymał między innymi statuetkę "Przyjaciela Studenta" w kategorii "Wykładowca Roku 2013". Przez ponad 20 lat zajmował się upowszechnianiem wiedzy o filmie i teatrze, prowadził autorską edukację filmową „Szkolne Spotkania Filmowe”, zajęcia dla uczestników Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Opracował kilkadziesiąt programów edukacji filmoznawczej dla dzieci i młodzieży. Przez 10 lat uczestniczył w organizacji Festiwalu Form Dokumentalnych NURT. Był pomysłodawcą studenckich premier teatralnych, prowadził dla dzieci i młodzieży filmowe warsztaty edukacyjne oraz Filmowe Spotkania z Historią. Za zasługi na niwie kultury został laureatem Nagrody Prezydenta Kielc.

Stanisław Lechowicz.
Żył 82 lata. Był muzykiem, puzonistą, początkowo grał w orkiestrze wojskowej, później przez wiele lat wchodził w skład zespołu Filharmonii Świętokrzyskiej.

Elżbieta Linczowska. Była współprojektantką wielu obiektów w regionie, rzeczoznawcą budowlanym, wieloletnią nauczycielką i wychowawcą pokoleń przyszłych techników i inżynierów w Technikum nr 1 w Zespole Szkół Zawodowych numer 1 w Kielcach.
Apolinary Małolepszy. Żył 86 lat. Był cenionym lekarzem pediatrą. W latach 1955-58 pracował jako starszy asystent Oddziału Dyfterytu i choroby Heinego-Mediny Dziecięcego Szpitala Zakaźnego w Szczecinie. Te obecnie prawie nie spotykane choroby zbierały wówczas swe straszne, śmiertelne żniwo. Opublikowana w 1958 wspólnie z dr Jerzym Gelberem praca na temat „Wpływu przebytych chorób zakaźnych dzieci na przebieg kliniczny choroby Heinego-Mediny” wniosła znaczący wkład do ówczesnej wiedzy medycznej. W latach 1959-60 doktor Małolepszy pełnił funkcję Ordynatora Sanatorium Dziecięcego „Górka” w Busku Zdroju, a następnie w latach 1960-64 pracował jako starszy asystent Przychodni i Szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Kielcach Od 1964 roku do przejścia na emeryturę w 1990 pełnił funkcję Kierownika Poradni Dziecięcej Przychodni Kolejowej w Kielcach. Większość kielczan zapamiętała doktora jako godnego zaufania lekarza pediatrę, prawie do końca swoich dni leczącego całe pokolenia małych pacjentów.

Barbara Misztal z domu Strychalska. Żyła 90 lat. Była psychologiem i pedagogiem w Poradni Wychowawczo-Zawodowej w Kielcach.

Daniela Rybicka. Była długoletnią oddziałową Sali Porodowej Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka - Szpitala Specjalistycznego w Kielcach.

Wacława Stępień z domu Materek. Żyła 92 lata. Była zasłużoną kielecką nauczycielką i wychowawcą młodzieży. W czasie wojny była żołnierzem Armii Krajowej z ugrupowania Ponurego.

Zdzisław Ułasiewicz. Żył 71 lat. Był przez wiele lat dyrektorem biura Naczelnej Organizacji Technicznej w Kielcach oraz działaczem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, członkiem założycielem Stowarzyszenia Absolwentów Liceum imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach „Żeromszczacy”.

Stanisław Wolny. Żył 92 lata. Był nauczycielem wychowania fizycznego, trenerem koszykarzy Gwardii Kielce (lata 1953-54, wywalczył z nią mistrzostwo okręgu) i Zrywu Kielce (lata 1955-57) - prowadził ten zespół w trzeciej lidze). W I Liceum Ogólnokształcącym imienia Stefana Żeromskiego uczniowie pod jego wodzą dwukrotnie na szkolnych spartakiadach Ministerstwa Oświaty - we Wrocławiu w 1953 roku i w Poznaniu rok później - zajęli szóste miejsce w kraju. Od 1967 roku do 1972 prowadził zajęcia w ramach Studium Wychowania Fizycznego w Kielecko-Radomskiej Wyższej Szkole Inżynierskiej (obecnie Politechnika Świętokrzyska). W czasie II wojny światowej był oficerem lotnictwa - pilotem nawigatorem.
Czerwiec 2016

Emilian Baran. Żył 85 lat. Był wieloletnim dyrektorem do spraw eksportu spółki MITEX i innych firm Michała Sołowowa, przedtem przez wiele lat dyrektorem Przedsiębiorstwa Wiertniczego w Białogonie a także nauczycielem zawodu. Uczył wiertnictwa w Technikum Geologicznym w Kielcach. Pasjonował się sportem, był wiceprezesem Kieleckiego Klubu Koszykówki Męskiej utworzonego na bazie Klubu Sportowego „Mitex”, a także członkiem Klubu Sportowego „Cersanit”.

Kazimierz Firmantowski Żył 63 lata. Był muzykiem, gitarzystą, akompaniatorem na kieleckich imprezach rozrywkowych, opiekunem zespołu Limit Blues, wychowawcą w bursie szkolnej przy ulicy Jagiellońskiej w Kielcach.

Jan Kozłowski. Żył 82 lata. Był kieleckim lekarzem weterynarii, prowadził własną lecznicę.
Aleksander Władysław Jerzy Rogala Lewicki. Żył 87 lat. Po radzieckiej inwazji na wschodnie ziemie Rzeczypospolitej znalazł się wraz z rodziną w Kielcach. Po studiach przez wiele lat był dyrektorem zakładów przemysłowych w Sandomierzu, Busku Zdroju, Kazimierzy Wielkiej i Koniecpolu.

Jacek Pisarczyk. Żył 72 lata. Przez prawie 50 lat był drukarzem w Drukarni przy ulicy Siennej w Kielcach pracując przy wydawaniu kieleckich gazet między innymi Echa Dnia. Od 1989 roku prowadził własną drukarnię Jawist w Kielcach.

Barbara Traczyńska. Żyła 68 lat. Była pielęgniarką położną, przez wiele lat przełożoną pielęgniarek na oddziale noworodków w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.

Lipiec 2016

Antoni Hermanowicz. Żył 68 lat. Był piłkarzem i trenerem. Jako piłkarz grał w Stali Poniatowa, podczas studiów w Akademickim Zrzeszeniu Sportowym Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Jego trenerami byli między innymi Andrzej Strejlau i
Andrzej Zamilski, szkoleniowcy kadry narodowej. Do Kielc przyjechał w 1980 roku i rozpoczął pracę z Koroną Kielce, z którą awansował do II ligi. Później został szkoleniowcem Błękitnych Kielce, a następnie jeszcze trzykrotnie wracał do Korony (1985-1988, 1993 i 1999). Pracował też w Alicie Ożarów i Bucovii Bukowa, z którą wywalczył awans do 1/16 finału Pucharu Polski. Ponadto prowadził Nidę Pińczów, Granat Skarżysko-Kamienna, Spartakusa Daleszyce. Przez wiele lat pracował także w Świętokrzyskim Związku Piłki Nożnej, gdzie był między innymi przewodniczącym Rady Trenerów. Ponadto pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 26 w Kielcach.

Janina Kwiecień. Żyła 62 lata. Była wieloletnim nauczycielem matematyki w kieleckich szkołach, wychowawcą kilku pokoleń młodzieży..

Michał Łapiński. Żył 74 lata. Był ekspertem i działaczem zarządu Kieleckiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich, członkiem Krajowego Sądu Dyscyplinarnego Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Marian Partyka. Był doktorem nauk medycznych, przez 32 lata szefem Wojewódzkiej Stacji Krwiodawstwa w Kielcach, wybitnym fachowcem w dziedzinie transfuzjologii, zaburzeń krzepnięcia krwi, leczenia hemofilli.
Stworzył podstawy współczesnej transfuzjologii i transplantologii oraz diagnostyki i leczenia skaz krwotocznych w naszym regionie.

Maria Olszowiec. Żyła 86 lat. Była lekarzem pediatrą, ordynatorem oddziału dziecięcego szpitala w Staszowie w latach sześćdziesiątych.

Józef Sobieraj. Był dyrektorem Biura Regionalnego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych w Kielcach.
Zdzisława Stojek. Żyła 64 lata. Była przez ponad 30 lat nauczycielką, wychowawczynią wielu pokoleń młodzieży, wieloletnią zastępcą dyrektora w Zespole Szkół Zawodowych numer 1 przy ulicy Zgody w Kielcach.

Zygmunt Wielgus. Żył 58 lat. Był wielkim miłośnikiem kieleckiego Teatru imienia Stefana Żeromskiego, autorem wielu wspaniałych zdjęć uwieczniających premiery, zespół i jego wierną publiczność.

Zdzisław Wojciechowski. Żył 69 lat. Był prezesem Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Na Stoku” w Kielcach.
Sierpień 2016

Bolesław Helis. Żył 87 lat. Był inżynierem mechanikiem, długoletnim dyrektorem do spraw inwestycji w Zakładach Urządzeń Chemicznych i Armatury Przemysłowej Chemar w Kielcach, twórcą przedsiębiorstwa Chemadin. W chwili śmierci był najstarszym członkiem Stowarzyszenia Absolwentów I Limceum Ogólnokształcącego w Kielcach „Żeromszczacy”, przewodniczącym samorządu szkolnego (drugim w całej jego powojennej historii). Po studiach inżynierskich pracował w przemyśle ciężkim, najdłużej w kieleckim „Chemarze”. Prowadził inwestycje związane z budową tego zakładu, na których skorzystały również Kielce, dla „Chemaru” zbudował osiedle mieszkaniowe „Na Skarpie” przy ulicy Nowy Świat w Kielcach oraz popularny ośrodek wypoczynkowy „Chemar” w Łebie. Dla „Chemadinu” sprowadził z Holandii pierwsze w Kielcach ciężkie dźwigi marki Krupp.

Urszula Przeździk. Była niezapomnianą nauczycielką zajęć technicznych w I Liceum Ogólnokształcącym imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach w latach 1963-2000. Wychowawczynią wielu pokoleń uczniów, którym wpoiła zasady pisma technicznego i wiele innych pożytecznych umiejętności.

Zenon Smoręda. Żył 78 lat. Przez ponad 30 lat pracował jako drukarz rotacyjny w kieleckiej Drukarni przy ulicy Siennej przy wydawaniu kieleckich gazet, między innymi Echa Dnia.

Andrzej Sokołowski. Żył 85 lat. Był inżynierem budownictwa, który pracował przy powstawaniu wielu inwestycji przemysłowych w województwie świętokrzyskim między innymi Zakładów Przemysłu Wapienniczego Bukowa, ZPW Trzuskawica - Kowala, Zakładów Przemysłu Gipsowego "Dolina Nidy" Gacki, Stawiany.

Zdzisława Wierciakowa.
Żyła 86 lat. Ponad 30 lat związana była z Radiem Kielce, przez wiele lat kierowała Redakcją Rolną. W latach 60-tych zainicjowała powstania Radiowego Klubu Rolnika, który był ewenementem w skali kraju. Audycje, swoiste programy edukacyjne, nagrywane były w różnych miejscowościach regionu. W latach 70. jej głos rozpoznawała cała Kielecczyzna.

Maria Wollenberg z domu Chylińska. Żyła 89 lat. Była żoną, towarzyszką artystycznego życia Piotra Wollenberga, kieleckiego malarza, grafika, teatralnego scenografa i ilustratora lokalnych gazet, między innymi Echa Dnia, a także mamą pochodzącego z Kielc, mieszkającego za granicą, artysty plastyka Pawła Wollenberga, który miał wystawę w galerii Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach.

Wrzesień 2016

Christopher Anang. Żył 74 lata. Był specjalistą ginekologiem, wieloletnim pracownikiem Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego i Spółki Supramed w Kielcach.

Janina Brzeźnicka. Była pielęgniarką, długoletnią pracownicą Szpitala Kieleckiego świętego Aleksandra. w Kielcach.

Jan Glinczewski. Był założycielem i wieloletnim prezesem oraz Prezesem Honorowym Konfederacji Polaków Podola, dyrektorem Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej w Winnicy, jednym z głównych reaktywatorów i animatorów mającej długie tradycje współpracy regionu winnickiego i kielecczyzny. Wspólnie z samorządem Kielc, po długoletnich staraniach, udało mu się w Winnicy upamiętnić tablicą pomnikową akt spotkania Naczelnika Państwa Polskiego - Józefa Piłsudskiego z Atamanem Semenem Petlurą. Był autorem wielu artykułów prasowych dotyczących zbrodni NKWD dokonywanych na Polakach na terenie Winnicy. W uznaniu zasług wręczono mu Nagrodę Miasta Kielce. Dzięki Janowi Glinczewskiemu w szkołach ponadgimnazjanlych powiatu staszowskiego uczy się obecnie 50 dziewcząt i chłopców z Winnicy i prawie tyle samo absolwentów winnickich szkół średnich studiuje na wyższych uczeniach w Kielcach.

Henryk Gryz. Żył 82 lata. Był muzykiem fagocistą. Grał początkowo w orkiestrach wojskowych, następnie został zaangażowany do Filharmonii Świętokrzyskiej i tu pracował do emerytury.

Zbigniew Jańczuk. Żył 92 lata. Był jednym z największych autorytetów polskiej stomatologii, autorem ponad 300 monografii i prac naukowych oraz kilkudziesięciu książek. Pochodził z Połańca. W latach 1978-1981 był rektorem ówczesnej Pomorskiej Akademii Medycznej. Pełnił także funkcję członka założyciela polskiej sekcji Akademii Pierre,a Faucharda oraz przewodniczącego Sekcji Polskiej Międzynarodowej Akademii Periodontologii. Przyznano profesorowi tytuł Honorowego Obywatela Połańca.

Zofia Korzeńska.
Żyła 85 lat. Była znaną w regionie świętokrzyskim poetką, eseistką, redaktorką, członkinią warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, a także długoletnią członkinią Towarzystwa Sztuk Pięknych w Kielcach. W latach siedemdziesiątych XX wieku pracowała w Liceum imienia Juliusza Słowackiego, a później przez dwanaście lat do 1986 roku w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Kielcach. Prowadziła zajęcia dla studentów z poezji współczesnej w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach (obecny Uniwersytet Jana Kochanowskiego). Będąc na emeryturze miała przez wiele lat pieczę nad biblioteką katechetyczną Wyższego Seminarium Duchownego. Wydawała tomiki poezji o tematyce religijnej, publikowała eseje – książki: „Zyta ma styl: o twórczości Zyty Trych”, „Ogrody kultury Zdzisława Tadeusza Łączkowskiego”, „ Z biczem satyry przez historię i kulturę : twórczość literacka Antoniego Dąbrowskiego”, „Walka anioła z demonem: Zdzisława Antolskiego droga twórcza”, „Gorejące drzewo : (o poezji Ottona Grynkiewicza)”. Była redaktorem i korektorem książek dla kieleckiego Wydawnictwa „Jedność”.

Edward Kusztal. Żył 77 lat. Był nestorem kieleckiej sceny, od 1967 roku pracował w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Zagrał tu ponad sto ról wysoko ocenianych przez krytyków i publiczność, która wielokrotnie nagradzała Jego kunszt przyznaniem statuetki „Dzikiej Róży”. W tym roku odebrał ostatnią – Honorową „Dziką Różę” za całokształt twórczości. Na tej samej gali został kawalerem medalu Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” przyznanego przez Ministra Kultury. Edward Kusztal zagrał też w ponad 80-ciu filmach, tworząc niezapomniane role charakterystycznych bohaterów w filmach „Żeniac”, „Jeszcze słychać śpiew i rżenie koni”, „Perła w koronie”, „Umarli rzucają cień”, w serialach „Doktor Murek”, „Smażalnia story”, „Dwa księżyce”, „Przedwiośnie”. Dwukrotnie został laureatem Nagrody Kielc, przez jedną kadencję był kieleckim radnym.
Kazimierz Ujazdowski. Żył 82 lata. Był kieleckim adwokatem, praktykę odbywał początkowo w Stopnicy, Staszowie. W latach 80. poprzedniego wieku występował jako obrońca w procesach politycznych. W latach 1989-1991 zasiadał w Sejmie Kontraktowym z ramienia Stronnictwa Demokratycznego. Reprezentował okręg kielecki. W kadencji 1994-1998 sprawował mandat radnego miejskiego w Kielcach. Kazimierz Ujazdowski zdobył tytuł brydżowego mistrza międzynarodowego. Był wieloletnim członkiem Zarządu Głównego Polskiego Związku Brydża Sportowego i zarządu okręgowego w Kielcach.

Henryk Wróbel. Żył 83 lata. Był długoletnim kieleckim nauczycielem, wychowawcą wielu pokoleń młodzieży.
Wojciech Żelezik. Żył 61 lat. Był wicedyrektorem Departamentu Ochrony Zdrowia, od 1999 roku pracownikiem Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach. Był też radnym Kielc trzech kadencji w latach 1990- 2002. Pierwszą kadencję startował z komitetu Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej, a kolejne dwie - z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W latach 1994-98 był wiceprezydentem Kielc. Zanim rozpoczął pracę samorządowca, polityka i urzędnika był nauczycielem w Zespole Szkół Zawodowych numer 1 w Kielcach.

Październik 2016

Marian Mączka. Żył 81 lat. Był specjalistą ginekologiem, wieloletnim ordynatorem szpitalnego oddziału w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Kielcach.

Tadeusz Staroń. Żył 88 lat. Był długoletnim głównym księgowym Domu Książki w Kielcach.
Kazimierz Sułko. Żył 71. Był doktorem nauk chemicznych, emerytowanym nauczycielem akademickim wykładającym tajniki chemii budowlanej na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie