Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odeszli - zostali w pamięci. Wspominamy zmarłych z powiatu kieleckiego

red
Jak zwykle, w związku z Dniem Wszystkich Świętych, publikujemy nazwiska mieszkańców powiatu kieleckiego, którzy odeszli na zawsze, ale pamięć o nich żyje w środowiskach, na rzecz których pracowali. Przygotowując tę listę wspomnień posługiwaliśmy się przede wszystkim nekrologami i kondolencjami, które zamieścili Państwo od 1 listopada 2015 do 29 października 2016 roku w „Echu Dnia” oraz na echodnia.eu.

Grudzień 2015

Aleksandra Biskup Była radną I kadencji Rady Powiatu w Kielcach w latach1998 – 2002. Przez ponad 32 lata kierowała gminnym przedszkolem w swej rodzinnej miejscowości, Wzdole Rządowym. Prowadziła jako instruktorka kursy żywieniowe dla kobiet na wsiach. Była kierownikiem nagradzanego zespołu obrzędowego Wzdolanie, dla którego pisała scenariusze.

Władysław Kamusiński, znany jako "Dziadek Władek". Żył 74 lata. Był absolwentem kieleckiego Technikum Geologicznego, za zasługi dla tej szkoły otrzymał honorowy tytuł Generalnego Dyrektora Górniczego. Zajmował się wierceniem studni, przez 13 lat prowadził firmę w Australii, po powrocie hojnie wsparł kościoły w Tumlinie i Dyminach ofiarowując im dzwony. Jego pasją było polowanie na wszystkich kontynentach, swą kolekcję myśliwskich trofeów przekazał Muzeum Narodowemu w Kielcach.

Dominik Michalski. Żył 43 lata. Był właścicielem firmy motoryzacyjnej Domino w Daleszycach, wiceprezesem klubu Spartakus Aureus Daleszyce.

STYCZEŃ 2016

Stanisław Biernat. Żył 82 lata. Był przez wiele lat dyrektorem Szkoły Rolniczej w Podzamczu, sekretarzem Urzędu Gminy i Miasta w Chęcinach a także przewodniczącym Rady Narodowej Miasta i Gminy. Działał na rzecz sportu jako prezes Świętokrzyskiego Związku Zapaśniczego i wiceprezes Ludowego Klubu Sportowego "ZNICZ" Podzamcze.

Anna Jarosińska. Była nauczycielką języka polskiego i łaciny, wychowawcą wielu pokoleń młodzieży w Liceum Ogólnokształcącym w Łopusznie, kierownikiem internatu od 1973 do 1990 roku, a następnie została dyrektorem szkoły i pełniła tę funkcję z sukcesami do 2002 roku.

Ewa Kot. Żyła 94 lata. Była wielokrotnie nagradzaną wybitną artystką ludową z Bielin skarbnicą wiedzy i miłośniczką folkloru propagującą obrzędy i zwyczaje Ziemi Świętokrzyskiej. Pisała wiersze i piosenki, występowała ze swoją kapelą. Sławę przyniosła jej rola starościny w "Weselu Bielińskim", zespole który znaczące sukcesy odnosił w latach 50-tych XX wieku.

Marzec 2016

Ludwik Grzegorczyk. Żył 92 lata. Był żołnierzem Armii Krajowej w randze kapitana, pseudonim „Dunaj”, uczestnikiem Akcji Burza. W czasie wojny w jego domu rodzinnym w Krajnie kwaterowali miejscowi dowódcy Armii Krajowej, między innymi „Wyrwa”, „Wierny”, „Barabasz”, „Mietek”, „Andrzej”. Przeżył pacyfikację wsi i latem 1944 roku stał się jednym z „leśnych” oddziału Wybranieckich dowodzonym przez „Barabasza”. Został ciężko ranny w bitwie pod Antoniowem. W 1946 roku na krótko aresztowano go i uwięziono go w Korpusie Bezpieczeństwa Wewnętrznego na kieleckim Stadionie. Ponownie dostał się do aresztu w 1951 roku za to, że wraz z braćmi udzielał pomocy i schronienia członkom organizacji "Służba Podziemna". Skazany wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Kielcach na karę 9 lat więzienia, wyrok odbywał w więzieniu przy ulicy Zamkowej w Kielcach, w obozie pracy w Brzezinach Śląskich, w kopalni „Andaluzja”. Zwolniono go w 1955 roku. W latach 80. zainicjował z bratem i grupą przyjaciół uroczyste zjazdy byłych AK-owców w Krajnie. Był sekretarzem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w gminie Górno, członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Kielcach.

Maj 2016

Aleksandra Brzeska- Laba. Była lekarzem stomatologiem, prowadziła gabinet specjalistyczny w Ćmińsku a także w Kielcach.
Kazimierz Mazur. Był lekarzem medycyny, specjalistą chorób wewnętrznych, pracował w Ośrodku Zdrowia w Oblęgorku i Strawczynie.

Sierpień 2016
Andrzej Sokołowski. Żył 85 lat. Był inżynierem budownictwa, który pracował przy powstawaniu wielu inwestycji przemysłowych w województwie świętokrzyskim między innymi Zakładów Przemysłu Wapienniczego Bukowa, ZPW Trzuskawica - Kowala, Zakładów Przemysłu Gipsowego "Dolina Nidy" Gacki, Stawiany.

Wrzesień 2016
Tadeusz Skrzyniarz. Żył 57 lat. Był księdzem prałatem, pułkownikiem, przez wiele lat związanym z Wojskiem Polskim, jako kapelan w Służbie Ordynariatu Polowego służył w Misji Pokojowej ONZ na Bliskim Wschodzie, na Wzgórzach Golan. W diecezji kieleckiej pracował w parafiach w Tumlinie, Sławkowie i Kazimierzy Wielkiej. Był też proboszczem parafii Matki Boskiej Królowej Polski w Kielcach w kościele garnizonowym i parafii Świętego Szczepana w Mnichowie, a od 2008 roku proboszczem parafii pod wezwaniem Świętej Rozalii i Świętego Marcina w Zagnańsku. W życiu wspólnoty parafialnej był obecny poprzez działalność w stowarzyszeniu „Razem dla Wszystkich”. Fascynował się sportem, a ostatnio był bardzo związany z piłkarską drużyną Wisły Kraków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie