Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkrywcy skarbów w Sandomierzu - ciekawy cykl spotkań z historią w Muzeum Okręgowym

/KD/
O książęcym skarbie z Małachowa, na który składają się srebra stołowe i toaletowe, opowiadała Małgorzata Pszczółnak, adiunkt w dziale sztuki Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.
O książęcym skarbie z Małachowa, na który składają się srebra stołowe i toaletowe, opowiadała Małgorzata Pszczółnak, adiunkt w dziale sztuki Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Katarzyna Dąbrowska
Muzeum, jak to muzeum, ma za zadanie gromadzić, badać, katalogować, przechowywać, zabezpieczać i eksponować zabytki. Po co? Głównie po to, aby upowszechniać kulturę i edukować. Właśnie te cele przyświecają wakacyjnemu cyklowi "Odkrywcy skarbów".
W czasie spotkania w muzeum dzieci bawiły się w poszukiwaczy skarbów.

W czasie spotkania w muzeum dzieci bawiły się w poszukiwaczy skarbów. Katarzyna Dąbrowska

W czasie spotkania w muzeum dzieci bawiły się w poszukiwaczy skarbów.
(fot. Katarzyna Dąbrowska)

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu swoją ofertę kieruje zarówno do dzieci i młodzieży, jak i każdego dorosłego entuzjasty historii.

Pierwsze spotkanie, które zapoczątkowało cykl poświęcone było zbiorowi wczesnośredniowiecznych monet - skarbowi z Gnieszowic. Podczas kolejnego usłyszeć można było niecodzienną historię książęcego skarbu z Małachowa, na który składają się srebra stołowe i toaletowe. 6 sierpnia odkryta zostanie przed zwiedzającymi tajemnica królewskiej korony sandomierskiej, zaś 13 sierpnia zaprezentowane zostaną unikatowe na skalę europejską szachy wykonane z jeleniego rogu.

Co wyróżnia tę ofertę muzealną spośród wielu innych? Przede wszystkim ciekawa forma wdrażania najmłodszych uczestników w historię Sandomierza i jego okolic, wyjście naprzeciw ich potrzebom i możliwościom. Jak zauważyła Małgorzata Pszczółnak, adiunkt w dziale sztuki Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, sposób prezentowania treści, eksponatów powinien być uzależniony od wieku uczestników. Ze względu na to, że w wakacyjnych spotkaniach uczestniczą głównie dzieci, unika się długich wywodów, wywołujących u najmłodszych bezwarunkowy odruch ziewania, na rzecz pobudzenia aktywności własnej w zdobywaniu wiedzy. Inicjatywa oddana jest dzieciom. Zamiast wykładu - zagadki, zamiast chodzenia w parach za przewodnikiem - ekscytujące poszukiwanie skarbu.

- Dzieci nie lubią długo słuchać merytorycznie. Chodzi o to, żeby je zaciekawić, zaszczepić w nich zainteresowanie historią - mówi pani Małgorzata. - Staramy się mieć ścisły kontakt ze szkołami. Organizujemy wystawy, warsztaty, lekcje muzealne. Często robimy darmowe wejścia, żeby nie narażać dzieci na koszty.

Czy obrano dobrą ścieżkę? Zdaniem Justyny Komorowskiej, wychowawczyni w sandomierskiej świetlicy socjoterapeutycznej "Przystań", jest to dobry sposób na zaangażowanie najmłodszych w poznawanie historii regionu. Wraz ze swoimi wychowankami pani Justyna uczestniczyła już w warsztatach muzealnych, które cieszyły się wśród dzieci dużym zainteresowaniem. Ich forma była na tyle ciekawa, że z chęcią przyjęły zaproszenie do udziału w cyklu "Odkrywcy Skarbów".

- Edukacja historyczna jest bardzo ważna. Dla dzieci jest to coś nowego, czegoś mogą się nauczyć. Nawet jeśli nie zapamiętają wszystkiego, to i tak coś im w głowach zostanie - podkreśla pani Justyna.

Spotkania sierpniowe odbędą się o godzinie 12 w Ratuszu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie