Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odpust Miłosierdzia Bożego na eremach w Kałkowie, w reżimie sanitarnym [ZDJĘCIA]

Kazimierz Cuch
Mszy św. przewodniczył ksiądz Marcin Kalbarczyk, jeden z wikariuszy parafii Kałków
Mszy św. przewodniczył ksiądz Marcin Kalbarczyk, jeden z wikariuszy parafii Kałków Fot. Brat Grzegorz Baczyński SFCHP
Odpust na święto Miłosierdzia Bożego odprawiono w niedzielne popołudnie na Górze Miłosierdzia Bożego w Kałkowie, gdzie są zbudowane eremy rekolekcyjne i kaplica Miłosierdzia Bożego.

Był to pierwszy, z serii sławnych odpustów w naszym regionie. Kolejne będą w sierpniu, w Wąchocku. Niedzielne, uroczyste obchody Dnia Miłosierdzia Bożego, ustanowionego przez naszego papieża, Świętego Jana Pawła II, rozpoczęły się koronką do Miłosierdzia Bożego. Prowadzili ją zakonnicy z Zakonu Braci Chrystusa Cierpiącego SFCHP: brat Adam Sztukiewicz i brat Adrian Paprocki. Na co dzień bracia tego zakonu, w imieniu sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie, sprawują opiekę nad tym miejscem, przyjmując na wypoczynek i rekolekcje, ludzi szukających wyciszenia i duchowej odnowy.

Mszy Świętej odpustowej przewodniczył i kazanie wygłosił, ksiądz Marcin Kalbarczyk, pracujący, na co dzień, jako kapelan w miejscowym Domu Pomocy Społecznej imienia Sue Ryder i Hospicjum świętego ojca Pio w Kałkowie. W tym roku, z powodu pandemii w odpuście uczestniczyła niewielka grupa osób, kilka-krotnie mniejsza niż normalnie, gdyż kaplica na Górze Miłosierdzie Bożego jest niewielka.

Historia Dnia Miłosierdzia Bożego

W tak zwaną Przewodnią Niedziele, czyi drugą niedziele po Wielkanocy obchodzone jest święto Miłosierdzia Bożego. Do kalendarza liturgicznego wpisał je na prośbę Episkopatu Polski Ojciec Święty Jan Paweł II w 1995 roku, wprowadzając to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji siostry Faustyny Kowalskiej 30 kwietnia 2000 roku Papież ogłosił to święto dla całego Kościoła na Świecie.

Inspiracją dla ustanowienia tego święta było pragnienie Jezusa, które przekazała wiernym siostra Faustyna. Według dzienników siostry Faustyny, Pan Jezus powiedział do niej:
"Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia . Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski."

Historia odpustu na eremach

Osiemnaście lat temu, w 2003 roku, na 20-lecie sanktuarium w Kałkowie, został poświęcony erem rekolekcyjny. Jest to miejsce modlitwy i kontemplacji pielgrzymów-samotników. W jego dom-kach-pustelniach wiosną, latem i jesienią odpoczywają i modlą się liczni pielgrzymi, nawet z zagranicy. Jednorazowo, latem może tu przebywać nawet 70 osób. Domki pustelnie nie są ogrzewane. Ten odpust na dzień Miłosierdzia Bożego jest tu jedynym, szumnym wydarzeniem w ciągu całego roku.

Dzień Miłosierdzia Bożego, ustanowiony przez naszego Papieża Świętego Jana Pawła II, jest obchodzony w kaplicy przy eremach rekolekcyjnych, tuż nad zalewem “Wióry”, kilometr od sanktuarium, co roku, od wielu lat. Dzień odpustu został ustanowiony przez biskupa radomskiego na wniosek księdza infuła-ta Czesława Wali, byłego kustosza sanktuarium, budowniczego eremów.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie