Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odpust na Siewną w Bebelnie w gminie Włoszczowa. Zobaczcie zdjęcia

Iwona Boratyn
8 września kościół w Bebelnie wypełnia się wiernymi i rolnikami, którzy po zakończonej sumie zabierają święcone ziarno na przyszłoroczne zasiewy. Tego dnia w parafii jest odpust. To także dzień symbolicznego zamknięcia jednego cyklu upraw rolnych i rozpoczęcia kolejnego. Po tym święcie zaczynano bowiem jesienną orkę i siew zbóż ozimych.

Okoliczni rolnicy kochają swoją Patronkę Siewną. Dawniej do ziarna siewnego mieszano ziarno wytłoczone z kłosów, które były wraz z kwiatami i ziołami poświęcane w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, by uprosić sobie dobry urodzaj.

Kiedyś powszechnie w ten dzień spoglądano też w niebo, aby zobaczyć ostatnie odlatujące od nas jaskółki, wówczas mówiono: „Najświętsza Panna się rodzi, jaskółka odchodzi”.

W wielu regionach Polski, w wigilię Narodzenia Matki Bożej rolnik musi zasiać choć kilka garści zboża. W niektórych stronach rolnicy kropili sobie przed siewem ręce wodą święconą.

Tradycja świętowania w Bebelnie nie zanika, odpusty też, choć są już mniej liczne. Odpusty parafialne w wiejskich kościółkach przed kilkudziesięcioma laty stanowiły swoisty fenomen religijny, kulturowy i obyczajowy. Symbolika i obrzędowość zasługiwały choćby na jedno zdjęcie w rodzinnym albumie.

Dawniej całe rodziny czekały na to wydarzenie i nawet ci, którzy na co dzień nie praktykowali uczestnictwa w nabożeństwach, w tym dniu decydowali się pójść do kościoła. Z różnych pobudek. Jedni bardziej interesowali się straganami, a drudzy chcieli poczuć ducha parafialnej wspólnoty. Dzieci biegały uradowane, bo rodzice kupowali im nową zabawkę, której na próżno było szukać w zwyczajnym sklepie. Bez obwarzanka nikt do domu nie wracał. Na stołach królował świąteczny rosół i zjeżdżali goście. Wieczorem była w remizie odpustowa zabawa. W Bebelnie odbywa się przez lata jeden z najpiękniejszych odpustów w całym powiecie. Jednak od pewnego czasu straganów na ulicy przed kościołem jest coraz mniej.

Jedno się nie zmienia od lat. Dzień odpustu jest radosny dla najmłodszych mieszkańców. Wędrując pomiędzy straganami mogą wybrać słodycze, zabawki, baloniki i watę cukrową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie