Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odsłonięcie szopki i rozświetlenie choinki na Placu świętego Piotra w Rzymie. Opowiedział nam o tym ojciec Szczepan Praśkiewicz [ZDJĘCIA]

Dorota Kułaga
Dorota Kułaga
W piątek, 10 grudnia, o godzinie 17.00 na Placu świętego Piotra została odsłonięta szopka i rozświetlona choinka. Obecne były delegacje z miejsc, które przygotowały tegoroczną inscenizację bożonarodzeniową. O szczegółach opowiedział nam ojciec Szczepan Praśkiewicz, który pochodzi z Kielecczyzny.

-Żłóbek pochodzi z wioski Chopcca w peruwiańskich Andach, natomiast choinka została sprowadzona z okolic Trydentu we Włoszech, z lasów Andalo. Inauguracji dokonał arcybiskup Fernando Vérgez Alzaga, przewodniczący Gubernatoratu Państwa Watykańskiego w obecności delegacji z Peru z biskupem Carlosem Sacedo Ojeda z diecezji Huancavelica, na terenie której znajduje się wioska Chopcca oraz Oscar Maúrtua de Romaña, minister spraw zagranicznych rządu peruwiańskiego. Obecni byli także arcybiskup Lauro Tisi z Trydentu oraz burmistrz Andalo, Alberto Perli - powiedział nam pracujący w Watykanie ojciec Szczepan Praśkiewicz. Duchowny pochodzi z Kielecczyzny, a obecnie jest relatorem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Przed odsłonięciem szopki i rozświetleniem choinki delegacje z Peru i z Trydentu, z mieszkańcami wioski Chopcca w strojach regionalnych, podobnie jak i mieszkańcami Andalo, przyjął na specjalnej audiencji papież Franciszek.

Jak poinformował nas ojciec Szczepan Praśkiewicz szopka składa się z ponad 30 elementów, wykonanych przez artystów peruwiańskich. Wszystkie postacie – Dzieciątko Jezus, Matka Boża, święty Józef, Trzej Królowie, pasterze – są wykonane z agawy, uformowane w gipsie i pokryte tkaniną dekorowaną w sposób typowy dla wioski Chopcca. W szopce znajdą się też zwierzęta typowe dla tamtejszego regionu - lamy, kondor, alpaki, wikunie andyjskie, owce, wiskaczany (czyli gryzonie z rodziny szynszylowatych), flamingi oraz gęsi andyjskie.

- Choinka to z kolei 28.metrowy świerk, który został udekorowany drewnianymi bombkami z gwiazdą betlejemską na wierzchołku
Szopka i choinka pozostaną na Placu świętego Piotra do niedzieli 9 stycznia, czyli do święta Chrztu Pańskiego, które na Zachodzie kończy okres Bożego Narodzenia, a w Polsce przedłużamy go tradycyjnie, co chwalił święty Jan Paweł II, do 2 lutego, to jest do święta Ofiarowania Pańskiego zwanego u nas świętem Matki Bożej Gromnicznej - wyjaśnił ojciec Szczepan Praśkiewicz, który urodził się w Chmielniku.

Warto dodać, że od 5 grudnia czynna jest pod kolumnadą przy Placu świętego Piotra wystawa, na której zgromadzono 126 szopek z całego świata. Z zainteresowaniem zwiedzających spotyka się głównie szopka zbudowana ze 100 kilogramów czekolady. Są tam również szopki wykonane przez uczniów 30 szkół regionu Lacjum, większość z nich z papieru, materiału, korka i drzewa. Można je podziwiać bezpłatnie w godzinach od 10.00 do 20.00. Wystawa potrwa też 9 stycznia.

Na kolejnych zdjęciach: choinka i szopka na Placu św. Piotra, jedna z szopek neapolitańskich na wystawie, wykonana przez Giuseppe Passeri w połowie XIX wieku.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie