Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolski Dzień Czynu Chłopskiego w Kałkowie zgromadził około tysiąca uczestników. Nie zabrakło akcentów politycznych (zdjęcia)

Kazimierz CUCH
Transparent w Panteonie Chłopów Polskich.
Transparent w Panteonie Chłopów Polskich. Kazimierz Cuch
Jarosław Kalinowski, przewodniczący Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego, był najważniejszym gościem na Ogólnopolskim Dniu Czynu Chłopskiego w Kałkowie.

Uhonorowani w Panteonie

Uhonorowani w Panteonie

Władysław Reymont - pisarz, noblista, autora powieści "Chłopi". Dużo robił dla wsi i ruchu ludowego.
Piotr Wawrzyniak (1849-1910) - polski ksiądz pod zaborem pruskim, wielkopolski działacz społeczny, oświatowy i gospodarczy, patron Spółek Gospodarczych i Zarobkowych.
Karol Lewakowski (1836-1912) - doktor prawa, współtwórca i pierwszy prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, galicyjski polityk.

Doroczna uroczystość Dnia Czynu Chłopskiego, organizowana w sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie przez Polskie Stronnictwo Ludowe odbyła się wczoraj. Mszę świętą odprawił i homilię wygłosił ksiądz Ryszard Witek z sanktuarium w Kałkowie. Natomiast homilę wygłosił ojciec Stanisław Gruszka z Zakonu Redemptorystów.

KRYTYKOWAŁ "SWÓJ" RZĄD

Ojciec Gruszka dużo mówił o udziale chłopów w wyzwalaniu Polski w 1918 roku i w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. Apelował o godne uczczenie ofiar katastrofy pod Smoleńskiem i wnoszenie do zjednoczonej Europy twórczej Polski, chrześcijańskiej Polski.

Na tę ogólnopolską, chłopską uroczystość przybyło około tysiąca osób, w tym około 30 pocztów sztandarowych Polskiego Stronnictwa Ludowego, straży pożarnych i Batalionów Chłopskich, z całej Polski. Najwięcej sztandarów było ze Świętokrzyskiego. Centralne władze chłopskiej partii reprezentował Jarosław Kalinowski.

On też zabrał głos po odsłonięciu i poświęceniu tablic w panteonie Chłopów Polskich. W swoim wystąpieniu dość ostro krytykował obecną sytuację w Polsce, w tym także rząd, w którym jest jego partia. Domagał się reformy całego systemu ubezpieczeń społecznych, a nie tylko Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

TRZY TABLICE W PANTEONIE

Po mszy, w Panteonie Chłopów Polskich, jedynym takim w Polsce, w kałkowskiej Golgocie Martyrologii Narodu Polskiego, odsłonięto i poświęcono trzy nowe tablice. Są dedykowane ludziom związanym z wsią, z ruchem ludowym. W tym roku odsłonięto i poświęcono tablice: Władysława Reymonta - laureata Nagrody Nobla oraz księdza Piotra Wawrzyniaka i doktora prawa Karola Lewakowskiego.

Po obiedzie działacze centralnych władz Polskiego Stronnictwa Ludowego spotkali się ze swoimi zwolennikami i przeciwnikami w auli Jana Pawła II. Bo w niedzielę w Kałkowie, oprócz uczestników Dnia Czynu Chłopskiego, było co najmniej drugie tyle pielgrzymów i wiernych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie