Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolski Tydzień Kariery w buskim ośrodku na „Górce”. Co nurtuje młodych?

ALI
Zajęcia z uczniami ośrodka na „Górce” prowadził Leszek Zelek.
Zajęcia z uczniami ośrodka na „Górce” prowadził Leszek Zelek. Elżbieta Rubinowska
„Bądź autorem swojej kariery” - to hasło tegorocznej, 8. edycji Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery. Już po raz ósmy uczestniczyli w tym projekcie uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju. W programie znalazły się warsztaty, zajęcia prowadzone przez ekspertów, młodzież mogła również skorzystać z porad indywidualnych specjalistów.

- Według organizatorów akcji, hasło „Bądź autorem swojej kariery” w swojej wymowie wskazuje, że nad karierą edukacyjno-zawodową warto pracować jak nad dziełem sztuki. A_także to, że decyzje edukacyjne i zawodowe młodzi ludzie powinni podejmować świadomie i samodzielnie. Jest to szczególnie ważne dla ludzi niepełnosprawnych - podkreśla Elżbieta Rubinowska, szkolny doradca zawodowy.

Pierwszy dzień Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery w ośrodku na „Górce” przeznaczony był przede wszystkim dla uczniów gimnazjum. Oni nie zawsze wiedzą, jaką obrać drogę dalszego kształcenia, jaki zawód w przyszłości chcieliby wykonywać. Spotkali się z ekspertem, Joanną Król-Koreptą, która wyjaśniła, jakie zainteresowania i pasje mogą - i powinny - wpłynąć na planowanie przyszłości edukacyjno-zawodowej. Gimnazjaliści wzięli również udział w prezentacji zawodów, w których kształcą szkoły buskiego ośrodka: informatyk, elektryk, mechanik, monter maszyn i urządzeń.

Elżbieta Ścióg prowadziła warsztaty z młodzieżą, patrząc też na karierę... przez „różowe okulary”.
Elżbieta Ścióg prowadziła warsztaty z młodzieżą, patrząc też na karierę... przez „różowe okulary”. Elżbieta Rubinowska

Warsztaty dla uczniów wszystkich klas liceum przeprowadziła Elżbieta Ścióg, doradca zawodowy z Młodzieżowego Centrum Kariery i Ochotniczych Hufców Pracy. Temat wiodący: kariera zawodowa i jej postrzeganiez różnych punktów widzenia. Symbolicznie - przez „różowe okulary”.

Dla uczniów szkół zawodowych - zasadniczej, technikum, szkoły policealnej - przygotowano zajęcia, które mają pomóc im w przygotowaniu do wejścia na rynek pracy, ułatwić start zawodowy. Prowadziła je Izabela Ramska, doradca zawodowy z Powiatowego Urzędu Pracy. Uczniowie byli szczególnie zainteresowani sytuacją zatrudniania osób niepełnosprawnych; chcieli wiedzieć - jak realnie zaistnieć na rynku pracy.

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez Leszka Zelka z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Każdego dnia odbywały się indywidualne spotkania z doradcami zawodowymi. W ramach projektu organizowano też wycieczki uczniów do lokalnych zakładów pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie