Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogród ze stylem

/pot/
Fragment ogrodu, urządzonego w stylu francuskim.
Fragment ogrodu, urządzonego w stylu francuskim.

Francuski lub angielski - klasyka we współczesnej aranżacji.

Zadbany i odpowiednio zaprojektowany ogród stanowi prawdziwą oazę spokoju, w której domownicy spędzają dużo czasu.

Aranżując tak ważną dla wszystkich przestrzeń warto skorzystać z klasycznych wzorców odwołując się na przykład do wielowiekowej tradycji ogrodów w stylu francuskim, czy też całkowicie odmiennym stylu angielskim.

Symetria i prostota

Styl aranżacji ogrodu zwany francuskim wywodzi się z XVII wiecznej Francji, skąd szybko rozprzestrzenił się po całej Europie. Najbardziej charakterystyczne cechy tego stylu to: prostota kształtów i symetria wynikająca z podporządkowania wszystkich elementów ogrodu jednej osi. W ogrodzie francuskim dominowały równo przystrzyżone drzewa i krzewy często ukształtowane w różnorodne figury.

Aranżując przestrzeń wokół domu na podobieństwo klasycznych wzorców warto zaplanować dokładnie wszystkie szczegóły małej architektury, także nawierzchnię. - Dobierając zarówno odpowiedni rodzaj kostki brukowej, jak i komponując styl ułożenia nawierzchni, możemy przywołać w naszym ogrodzie barokowy styl francuski czy też romantyczny angielski klimat - mówi Joanna Kowalik-Siedlecka, architekt z firmy Libet S.A. - - Do współczesnych aranżacji zieleni we francuskim stylu szczególnie polecam szlachetne kostki brukowe. Powstają one z naturalnych kruszyw: marmuru, porfiru, granitu oraz bazaltu. Dzięki technologii płukania zyskują strukturę naturalnego kamienia, na wzór tego, który był stosowany w dawnych ogrodach francuskich.

Poza doborem odpowiedniej kostki ważne jest jej ułożenie. - Polecałabym figury geometryczne i jednolicie ukształtowane ścieżki. Taka prosta, najlepiej symetryczna względem głównych elementów ogrodu, aranżacja bezpośrednio nawiąże

do stylu francuskiego. W ogrodzie odwołującym się do stylu francuskiego nie zalecam natomiast układania kostki w formie łuków czy wachlarzy, gdyż mogłyby zachwiać geometryczną prostotę kompozycji - dodaje Joanna Kowalik-Siedlecka.

Tajemniczy ogród

Całkowitym przeciwieństwem francuskiego stylu w aranżacji ogrodów jest styl angielski, który największą popularność zyskał w czasach wiktoriańskich i do dziś króluje na Wyspach Brytyjskich. Ogród angielski całkowicie zerwał z dokładnie zaplanowaną symetrią i nawiązał do naturalnych, nieco nawet dzikich, plenerów. Koniecznym elementem takiej aranżacji są kolorowe kwiatowe rabaty, róże pnące się po murach i zadbane trawniki.

- Angielski ogród charakteryzują na pozór dzikie i chaotyczne ścieżki, które giną w jego zaułkach. - Sugerowałabym zastosowanie na nich kostek w kolorze brąz-porfir, które dzięki swojej barwie nawiązują do popularnych w angielskich ogrodach ceglanych murów - mówi J. Kowalik-Siedlecka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie