Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogromne pieniądze z Programu Odbudowy Zabytów dla powiatu włoszczowskiego. Zobaczcie kto, ile dostał

Marek Piórecki
Marek Piórecki
Konferencja prasowa na włoszczowskim rynku. Z rąk posła Bartłomieja Dorywalskiego (na pierwszym planie) promesy odebrali starosta włoszczowski Dariusz Czechowski, przewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Matyśkiewicz wraz z proboszczem Kuczkowa księdzem Adamem Ślósarkiem, przewodniczący włoszczowskiej Rady Miejskiej Grzegorz Dudkiewicz, wójtowie Kluczewska - Rafał Pałka, Moskorzewa - Andrzej Walasek, Radkowa - Jarosław Dominik oraz wicewójt Krasocina Jacek Sienkiewicz. Więcej na następnych zdjęciach >>>
Konferencja prasowa na włoszczowskim rynku. Z rąk posła Bartłomieja Dorywalskiego (na pierwszym planie) promesy odebrali starosta włoszczowski Dariusz Czechowski, przewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Matyśkiewicz wraz z proboszczem Kuczkowa księdzem Adamem Ślósarkiem, przewodniczący włoszczowskiej Rady Miejskiej Grzegorz Dudkiewicz, wójtowie Kluczewska - Rafał Pałka, Moskorzewa - Andrzej Walasek, Radkowa - Jarosław Dominik oraz wicewójt Krasocina Jacek Sienkiewicz. Więcej na następnych zdjęciach >>>UG Włoszczowa
Ponad 6,5 miliona złotych trafi na teren powiatu włoszczowskiego dzięki rządowemu Programowi Odbudowy Zabytów. W piątek 14 lipca ogłoszono listę zabytków, które otrzymają dofinansowanie.

Ogromne pieniądze na zabytki z powiatu włoszczowskiego. Zobaczcie kto, ile dostał

W piątek, 14 lipca, poseł Bartłomiej Dorywalski podczas konferencji prasowej na włoszczowskim rynku wręczył samorządowcom powiatu włoszczowskiego promesy na ratowanie zabytków między innymi w Krasocinie, Kluczewsku, Olesznie, Kuczkowie, Kurzelowie, Czarncy, Chlewicach, parku w Moskorzewie.

Zobaczcie zdjęcia z wręczenia promes na ratowanie zabytków na Rynku we Włoszczowie. Prezentujemy też obiekty, które będą odnawiane

W sumie na teren województwa świętokrzyskiego trafi ponad 114 milionów złotych na renowacje lub odbudowę zabytków. To fundusze z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Do powiatu włoszczowskiego 6.690.160 złotych. Oto kto u nas dostał pieniądze.

Gmina Włoszczowa

W sumie na teren gminy trafi 1.271.060 złotych. Oto kto i na co dostanie pieniądze.

  • Przebudowa posadzki w prezbiterium kościoła w Czarncy wraz z niezbędnym remontem tynków przyziemia i nową aranżacją przestrzeni pomieszczenia - 490.000 złotych.
  • Prace remontowe przy kościele parafialnym pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kurzelowie - 781.060 złotych.

Gmina Kluczewsko

W sumie na teren gminy trafi 980.000 złotych. Oto kto i na co dostanie pieniądze.

  • Zabezpieczenie ruin Zboru Ariańskiego w Łapczynej Woli - 147.000 złotych.
  • Konserwacja i restauracja kościoła parafialnego pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Januszewicach - 147.000 złotych.
  • Konserwacja i restauracja kościoła parafialnego pod wezwaniem Świętego Jakuba Apostoła w Stanowiskach - 343.000 złotych.
  • Konserwacja i restauracja kościoła parafialnego pod wezwaniem Świętego Wawrzyńca w Kluczewsku - 343.000 złotych.

Gmina Krasocin

Na teren gminy trafi 784.000 złotych.

  • Konserwacja ołtarza głównego kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Olesznie - 784.000 złotych.

Gmina Moskorzew

Na teren gminy trafi 1.000.000 złotych.

  • Rewitalizacja zabytkowego parku podworskiego w Moskorzewie -1 etap - 1.100.000 złotych.

Gmina Radków

W sumie na teren gminy trafi 980.000 złotych. Oto kto i na co dostanie pieniądze.

  • Konserwacja techniczna i estetyczna obrazów z kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej w Kossowie - 146.999,02 złotych.
  • Prace konserwatorskie i roboty budowlane na terenie zabytkowego Parku podworskiego w Ojsławicach - 146.999,02 złotych.
  • Konserwacja ołtarzy oraz wykonanie prac remontowo-budowlanych elewacji kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Klemensa w Dzierzgowie - 685.999,02 złotych.

Gmina Secemin

Na teren gminy trafi 975.100 złotych.

  • Remont więźby dachowej, pokrycia dachowego i drewnianego stropu w kościele parafialnym pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Kuczkowie - 975.100 złotych.

Powiat Włoszczowski

Powiat Włoszczowski na realizację zadań otrzyma 600.000 złotych.

  • Prace konserwatorskie ołtarza bocznego z rzeźbami Świętego Piotra i Świętego Pawła oraz obrazem Michała Archanioła w Kościele parafialnym w Chlewicach w gminie Moskorzew - 150.000 złotych.
  • Prace konserwatorskie ołtarza bocznego z rzeźbami Świętego Stanisława i Świętego Wojciecha oraz obrazem Ukrzyżowania w Kościele parafialnym w Chlewicach w gminie Moskorzew - 150.000 złotych.
  • Wymiana posadzki w kruchcie Kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włoszczowie - 150.000 złotych.
  • Rekonstrukcja stolarki okiennej i drzwiowej w dobudówce północnej Kościoła pod wezwaniem Świętej Małgorzaty w Moskorzewie - 150.000 złotych.

Zobaczcie zdjęcia z wręczenia promes na ratowanie zabytków na Rynku we Włoszczowie. Prezentujemy też obiekty, które będą odnawiane

To pierwszy etap programu, z którego pieniądze są przyznawane na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach. Rządowy Program Odbudowy Zabytków ma pomóc w powstrzymaniu degradacji obiektów wpisanych do ewidencji lub rejestru zabytków. Dofinansowanie z programu może wynieść nawet 98 procent wartości inwestycji, a pozostałe 2 procent musi pokryć właściciel.

W pierwszym etapie programu rząd przeznaczył na zabytki ponad 2,5 miliarda złotych na blisko 5 tysięcy projektów. Wyniki naboru w piątek, 14 lipca, ogłosili premier Mateusz Morawiecki oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Największe dofinansowanie z rządowego Programu Odbudowy Zabytków w powiecie włoszczowskim otrzymała gmina Włoszczowa - 1.271.060 złotych. Zostaną przeznaczone na prace w kościołach w Czarncy i w Kurzelowie. Najwyższa dotacja w tym programie może wynieść 1,5 miliona złotych. O pieniądze aplikowała gmina i ona też obsłuży projekt, a beneficjentem są parafie. Samorządy mogą być pośrednikiem, czyli mogą ogłosić tak jakby konkurs, złożyć wniosek o te pieniądze, a potem udzielać dotacji. Promesę odebrał przewodniczący włoszczowskiej Rady Miejskiej Grzegorz Dudkiewicz, który dziękował za wsparcie działań, które są niezwykle ważne dla utrzymania tożsamości i szacunku dla przeszłości. Jak poinformował poseł Bartłomiej Dorywalski, w ramach tego programu do powiatu włoszczowskiego trafi blisko 6,7 miliona złotych na 16 inwestycji. Istotą programu jest różnorodność podmiotów składających wnioski (powiaty, gminy, fundacje, parafie), samych zabytków, jak i charakteru prac.

600 tysięcy złotych z rządowego Programu Odbudowy Zabytków otrzymał Powiat Włoszczowski. Podczas konferencji prasowej na włoszczowskim rynku z rąk posła Bartłomieja Dorywalskiego promesę odebrali przewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Matyśkiewicz i starosta włoszczowski Dariusz Czechowski. - Cieszę się z tak istotnego wsparcia rządowego, które wesprze nasz samorząd w poprawieniu stanu, odbudowie i remontach obiektów zabytkowych. Pieniądze, które otrzymaliśmy znacznie przyczynią się do poprawy ich stanu i uchronią przed degradacją i niszczeniem - powiedział starosta Dariusz Czechowski.

Zobaczcie zdjęcia z wręczenia promes na ratowanie zabytków na Rynku we Włoszczowie. Prezentujemy też obiekty, które będą odnawiane

Gmina Włoszczowa to ziemia o bogatej przeszłości. W średniowieczu wśród nieprzebytej puszczy i bagnisk rozłożyła się wioska, która była własnością rycerza Włosta. jak mówi legenda, Włost był dobrym panem, ludzie chwalili go za męstwo i dobre serce. Zakochał się w pannie o złotych włosach i błękitnych oczach - Pilicy. Było huczne wesele. I… żyliby długo i szczęśliwie, gdyby nie wojna z Krzyżakami. Włost podążył u boku króla Władysława pod Grunwald i ślad po nim zaginął. Zrozpaczona Pilica skoczyła w rwący nurt rzeki. Na ich cześć wieś nazwano Włoszczową, a rzekę Pilicą. Tyle legenda.

I wszyscy Polacy znają: "...Jak Czarniecki do Poznania po szwedzkim zaborze, dla ojczyzny ratowania wrócim się przez morze..." To oczywiście słowa z polskiego hymnu o hetmanie Stefanie Czarnieckim z Czarncy – to miejscowość leżąca 5 kilometrów od Włoszczowy. Chwalimy się najsłynniejszą postacią historyczną. Stefan Czarniecki spoczął w tutejszym kościele w Czarncy. Ludzie powiadają, że co roku, 16 lutego, słychać na okolicznych łąkach galop konia - białego rumaka, wiernego towarzysza jego zwycięskich wypraw, który - jak głosi kolejna legenda - skonał w dzień śmierci hetmana i cały czas czuwa nad swoim panem.

Hetman w swojej rodzinnej miejscowości ufundował świątynię. Barokowa perełka architektoniczna wymaga jednak remontu. W ostatnich latach świątynia doczekała się wymiany elektryki i trwają renowacje wewnątrz kościoła (malowanie, naprawa sztukaterii, wymiana tynków i reprofilacje spoin w murach).

Parafia w Czarncy pozyskała z budżetu państwa 35 tysięcy złotych na wymianę instalacji elektrycznej w świątyni, pamiętającej czasy elektryfikacji miejscowości hetmańskiej w 1958 roku (cała inwestycja kosztowała ponad 55 tysięcy). W ubiegłym roku Czarnca otrzymała kolejne 70 tysięcy złotych z budżetu państwa na kontynuację prac remontowych w kościele. Dofinansowanie pochodziło z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu "Ochrona Zabytków". Dzięki wsparciu z programu Odbudowy Zabytków w wysokości 490 tysięcy złotych zostanie przebudowana posadzka w prezbiterium kościoła i powstanie nowa aranżacja przestrzeni w tej części świątyni.

Włoszczowianie mogą pochwalić się również jedynym w regionie świętokrzyskim rezerwatem ornitologicznym - rezerwatem "Ługi" koło Kurzelowa oraz najpiękniejszym kompleksem krajobrazowo-przyrodniczym w centralnej Polsce - Przedborskim Parkiem Krajobrazowym. W Kurzelowie nowy dach uratuje cenną średniowieczną kolegiatę. Potrzebne są wymiana pokrycia dachowego nawy głównej, wzmocnienie belek stropowych, a także zabezpieczenie budynku przed utratą ciepła i nadmiernym nagrzewaniem poprzez izolację termiczną. To jednak zaledwie część prac związanych z kolejnym etapem remontu dachu na gotyckiej kolegiacie pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kurzelowie. Zaplanowany zakres prac będzie dotyczył wymiany kolejnych części pokrycia dachowego w północnej części świątyni oraz nad zakrystią i kaplicą. Zostanie także poprawiony system wentylacyjny kościoła. Prace przy więźbie dachowej i zadaszeniu kościoła trwają od dwóch lat. W 2021 roku część zabytkowej świątyni przykryto blachą ocynkowaną. Bez wykonania koniecznych prac, zagrożone byłoby utrzymanie budowli w dobrym stanie technicznym.

Koszt obecnie prowadzonych prac wyniesie ponad 260 tysięcy złotych, z czego ponad 200 tysięcy to dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Ochrona Zabytków. Gmina Włoszczowa dołożyła 60 tysięcy złotych i aplikowała o pieniądze na przeprowadzenie kolejnych etapów renowacji świątyni. Dzięki temu udało się pozyskać 781.060 złotych.

W ramach programu 150 tysięcy złotych otrzyma parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włoszczowie na wymianę posadzki w kruchcie kościoła. Wniosek złożyło Starostwo Powiatowe.

Zobaczcie zdjęcia z wręczenia promes na ratowanie zabytków na Rynku we Włoszczowie. Prezentujemy też obiekty, które będą odnawiane

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie