Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogromne zainteresowanie spotkaniem z naukowcem Michałem Bieniem w Michniowie. Co będzie z rzeką Kamionką? Specjalista postawił diagnozę

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Michał Bień, ichtiolog i hydrolog, wyjaśnia, jak rozmnażają się pstrągi potokowe.
Michał Bień, ichtiolog i hydrolog, wyjaśnia, jak rozmnażają się pstrągi potokowe. Mateusz Bolechowski
W Centrum Kształceniowo Integracyjnym w Michniowie odbyło się spotkanie z naukowcem Michałem Bieniem. Jego tematem był stan rzeki Kamionki. Zainteresowanie przeszło oczekiwanie organizatorów.

Ogromne zainteresowanie spotkaniem z naukowcem Michałem Bieniem w Michniowie

W piątek, 5 stycznia gościem Centrum Kształceniowo Integracyjnego w Michniowie był ichtiolog i hydrolog Michał Bień. Tematem spotkania była rzeka Kamionka, płynąca przez tereny gmin Łączna, Suchedniów i Skarżysko - Kamienna. Zainteresowanie przeszło oczekiwania organizatorów. Sala wypełniła się do ostatniego miejsca.

Blisko 50 osób przez ponad dwie godziny słuchało o rzece i jej mieszkańcach. Michał Bień wiele mówił o pstrągach potokowych, to "sztandarowy" gatunek Kamionki. Zebrani dowiedzieli się między innymi, jak pstrągi się rozmnażają, kiedy przystępują do tarła i jak szybko rosną. Z sali padło mnóstwo pytań, na które ekspert odpowiadał rzeczowo, powołując się na badania naukowe.

Jakie są wnioski? Kamionka w górnym biegu została zdegradowana przyrodniczo przez budowę trasy S-7 i jeszcze przez wiele lat będzie wracała do naturalnego stanu. Inwestycja spowodowała wyginięcie chronionych głowaczy i strzebli potokowej w rzece. Nadzieję daje fakt, że zbudowane jesienią 2022 roku 300 - metrowe tarlisko spełnia swoją rolę i pstrągi zaczęły znów naturalnie się rozmnażać. W ubiegłym roku Michał Bień potwierdził siedem gniazd tarłowych.

Kolejny wniosek - liczne nad Kamionką bobry pełnią pożyteczną rolę w środowisku, głównie gromadząc wodę. Jednak na odcinku górskim przyczyniają się do zaniku gatunków prądolubnych. Wyniki prowadzony badań wskazują, że w dolnym odcinku Kamionka jest rzeką rybną, zasiedlaną przez wiele gatunków i zachowała dziki charakter. Podczas dyskusji zwrócono uwagę na smutny fakt, że truciciele rzek mimo podejmowanych przez PZW i przyrodników działań niemal zawsze pozostają bezkarni, a prawo nie działa skutecznie. Podano na dowód wiele faktów z naszego regionu. W trakcie spotkania uczestnicy dowiedzieli się wielu ciekawych rzecz. Choćby tego, że w przeszłości do Kamionki aż z Bałtyku na tarło dopływały trocie wędrowne, czy faktu, że oczyszczalnie ścieków nie wychwytują hormonów. Skutek jest taki, że hormony, pozostałości tabletek antykoncepcyjnych dostają się do wód i mają negatywny wpływ na rozród ryb.

Atrakcją wydarzenia były również multimedialna prezentacja zdjęć Kamionki, żyjących w niej ryb, a także ptaków i innych zwierząt oraz możliwość obejrzenia pod mikroskopem wyłowionych z rzeki kiełży zdrojowych, chruścików i jętek (wszystkie wróciły na wolność).

Zobacz zdjęcia ze spotkania z Michałem Bieniem w Michniowie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie