Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogrzewania podłogowe - rozwiązanie idealne

/pot/
Jeśli uniknie się błędów na etapie realizacji, przyszli użytkownicy będą mogli cieszyć się ciepłą podłogą przez wiele lat.
Jeśli uniknie się błędów na etapie realizacji, przyszli użytkownicy będą mogli cieszyć się ciepłą podłogą przez wiele lat. Rettig Heating

Wodne ogrzewanie podłogowe to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy cenią komfort i wygodę, a także energooszczędne rozwiązania. Jednak jeśli chcemy cieszyć się sprawnie działającą "podłogówką" musimy wybrać doświadczonego instalatora.

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie coraz częściej wybierane przez właścicieli domów jednorodzinnych i mieszkań. Użytkownikom zapewnia najlepszą dla organizmu temperaturę pomieszczenia - cieplejszą na poziomie nóg

i chłodniejszą na poziomie głowy. Poza tym zyskujemy dodatkową powierzchnię w miejsce tradycyjnych grzejników i innych widocznych elementów instalacji.

- Prawidłowe wykonanie ogrzewania podłogowego nie jest trudne jeśli zajmuje się nim doświadczony instalator - mówi Danuta Szutkowska, kierująca działem ogrzewania podłogowego w firmie Rettig Heating, producenta grzejników Purmo. - Wykonawca powinien w trakcie realizacji zwrócić szczególną uwagę np. na jakość podłoża nośnego, czy zapewnienie specjalnych szczelin, pozwalających na swobodne przemieszczanie się płyt grzejnych. Jeśli uniknie się błędów na etapie realizacji, przyszli użytkownicy będą mogli cieszyć się ciepłą podłogą przez wiele lat.

Najczęstsze błędy wykonawcze przy instalacji ogrzewania podłogowego to:

- Nieprawidłowo wykonane podłoże nośne

O prawidłowym wykonaniu podłoża należy pamiętać już na etapie podstawowych robót budowlanych. Na niestarannie wykonanym, nierównym podłożu nie można układać kolejnych warstw ogrzewania podłogowego, takich jak: izolacja termiczna, rury grzejne i betonowa wylewka tzw. jastrych.

- Brak odpowiedniej izolacji

Na betonie, który został wylany na gruncie, powinna znajdować się warstwa chroniąca budynek przed wilgocią: papa lub folia. Jeśli nie zatroszczy się o to wykonawca robót budowlanych, powinien zrobić to instalator. Inaczej, wilgoć z ziemi będzie przenikała do płyty grzejnej "podłogówki", co może spowodować jej popękanie, a nawet uszkodzenie rur. Kiedy instalujemy ogrzewanie podłogowe w budynku koniecznie powinny być już zamontowane drzwi i okna.

- Brak odpowiednich szczelin dylatacyjnych

Ponieważ płyta grzejna, pod wpływem ciepła rur, rozszerza się - konieczne jest zamontowanie w niej szczelin dylatacyjnych. Na obrzeżach pomieszczenia umieszcza się taśmę brzegową z pianki polietylenowej, a w drzwiach pomiędzy pomieszczeniami - piankową taśmę wkłada się w specjalne listwy przyklejone do folii izolacji termicznej. W przypadku, gdy ogrzewane pomieszczenie jest duże lub ma nietypowy kształt, należy zaplanować w warstwie wylewki dodatkowe szczeliny dylatacyjne. Brak takich szczelin lub wykonanie ich jedynie w warstwie posadzki (zamiast na całej grubości wylewki) może doprowadzić do powstania rys i pęknięć na posadzce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie