Ola Kępa z Black&White siódma w Baku

Dorota Kułaga [email protected]
Aleksandra Kępa z ostrowieckiego klubu Black&White zajęła wysokie siódme miejsce w fitnessie na I Igrzyskach Europejskich, które odbywają się w Baku. To niezwykle prestiżowa impreza. Archiwum prywatne
Zawodniczka Black&White bardzo dobrze spisała się na I Igrzyskach Europejskich. Reprezentanci ostrowieckiego klubu udanie wypadli też w mistrzostwach świata dzieci
W Nowym Sadzie zawodnicy klubu Black&White Ostrowiec rywalizowali w Mistrzostwach Świata w Fitness Gimnastycznym Dzieci. Po raz pierwszy w historii troje z nich weszło do finału zawodów.

Na I Igrzyskach Europejskich w Baku wystąpiła Aleksandra Kępa z klubu Black&White Ostrowiec. Rywalizowała w fitnessie, który na razie nie jest konkurencją olimpijską. Spisała się bardzo dobrze.

Pokonała medalistki mistrzostw świata

15-letnia zawodniczka zajęła wysokie siódme miejsce, tuż za mistrzynią świata z ubiegłego roku. - Do finału zabrakło tylko trzech punktów. Ola była najmłodsza, a mimo to pokonała zawodniczki mające na koncie medale mistrzostw Europy i świata - mówiła jej mama i trener Joanna Kępa.

W igrzyskach rozegrano tylko dwie kategorie sportów sylwetkowych: kulturystykę klasyczną i fitness kobiet, tak zwany fitness gimnastyczny. Konkurencje te walczą o przynależność do dyscyplin olimpijskich.

Troje w finałach - pierwszy raz w historii

W Nowym Sadzie w Serbii odbyły się natomiast Mistrzostwa Świata w Fitness Gimnastycznym Dzieci. Polskę reprezentowała 9-osobowa drużyna, w tym siedmioro zawodników ostrowieckiego klubu Black&White pod czujnym okiem trenerów Joanny i Grzegorza Kępy.

W mistrzostwach rywalizowało 150 zawodników z 11 krajów. Black&White spisał się rewelacyjnie, po raz pierwszy w finale było aż 3 zawodników. Dotychczas do finału dochodzili tylko chłopcy - Dominik Jewiak i Kacper Delegiewicz.

Ola Kępa był szósta w Nowym Sadzie

Tak było i teraz. Dominik ostatecznie zajął czwarte miejsce w kategorii powyżej 12 lat. Po układzie gimnastycznym był nawet na trzecim miejscu, jednak w rundzie drugiej - oceny sylwetki - uplasował się na 4 pozycji. Kacper w kategorii do 12 lat zajął piąte miejsce.

Pierwszy raz w historii polskiego fitness do finału weszła dziewczyna i była nią Aleksandra Kępa z Ostrowca. Wysokie trzecie miejsce oceny sylwetki i duża przewaga nad pozostałymi zawodniczkami pozwoliło jej wejść do finału, mimo iż po pierwszej rundzie zajmowała dziewiąte miejsce. W finale była szósta.

Na koniec spełniła swoje marzenie

Dla przypomnienia - w ubiegłym roku Ola otarła się o finał, gdyż razem z Ukrainką, mając tyle samo punktów, uplasowały się na szóstym miejscu. Jednak to Ukrainka weszła do finału, gdyż zajmowała lepsze miejsce po pierwszej rundzie - układzie gimnastycznym. W tym roku wreszcie po pięciu latach startów w mistrzostwach świata udało się wejść do finału. To było marzenie
Oli Kępy na zakończenie jej kariery w kategorii dzieci i juniorów młodszych.

Pozostałe dziewczęta również walczyły o dobre lokaty. Weronika Broś zajęła 13 miejsce, Martyna Klubińska - 15, Wiktoria Strojna - 18, a Maja Pastuszko - 20.