Olbrzymi sukces strażackiej reprezentacji Polski na międzynarodowych zawodach. W składzie reprezentacji byli strażacy ze Skarżyska

Elżbieta Zemsta
Kapitan Wojciech Kunys i aspirant Dawid Kowalik z komendy powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kamiennej byli drużynie reprezentacji Polski podczas międzynarodowych zawodów w sporcie pożarniczym na Słowenii. KG PSP
Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej w sporcie pożarniczym zajęła reprezentacja Polski na 17 Międzynarodowych Zawodach Sportowo-Pożarniczych CTIF w Celje. Wśród zawodników byli także dwaj reprezentanci województwa świętokrzyskiego – kapitan Wojciech Kunys i aspirant Dawid Kowalik z komendy powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kamiennej. Obaj panowie wywalczyli też medale w swoich konkurencjach.

Zawody w tym roku odbywał się w dniach od 17 do 24 lipca w Słowenii. Jak informowała Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, Międzynarodowe Zawody Sportowo-Pożarnicze pod egidą Międzynarodowego Komitetu Technicznego Prewencji i Zwalczania Pożarów  są jednymi z największych na świecie zawodów w sporcie pożarniczym, gdyż w tej strażackiej olimpiadzie uczestniczyło ponad 2600 strażaków-sportowców z 20 krajów.

Polskie pożarnictwo reprezentowało łącznie 17 drużyn - jedenaście zespołów Ochotniczej Straży Pożarnej, trzy Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze i trzy zespoły Państwowej Straży Pożarnej w tym reprezentacja Polski w sporcie pożarniczym. Właśnie członkami tej ostatniej byli strażacy ze świętokrzyskiego: kapitan Wojciech Kunys i aspirant Dawid Kowalik z komendy powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kamiennej. W konkurencjach dwóch obaj wywalczyli medale dla reprezentacji: kapitan Kunys zdobył brązowy medal w sztafecie 4x100 metrów z przeszkodami, a aspirant Dawid Kowalik srebrny medal drużynowo w konkurencji wspinania się drabiną hakową na trzecie piętro.

W klasyfikacji generalnej Polska zdobyła drugie miejsce, wygrali Czesi, a na najniższym stopniu podium stanęli kolejni nasi południowi sąsiedzi - Słowacy.

Co istotne, dla Polski są to pierwsze medale na tej imprezie od 2005 roku gdy w chorwackim Varazdinie stanęli na najwyższym stopniu podium w konkurencji ćwiczenia bojowego.