Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Olgierd Łukaszewicz odcisnął dłoń na ścianie kieleckiego liceum (zdjęcia)

Lidia CICHOCKA
Olgierd Łukaszewicz odcisnął dłoń na ścianie sław w kieleckim plastyku.
Olgierd Łukaszewicz odcisnął dłoń na ścianie sław w kieleckim plastyku. Aleksander Piekarski
Olgierd Łukaszewicz był gościem Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w związku z wystawą "Salomea i Odrowąż" - zagrał on księcia Odrowąża w ekranizacji powieści Żeromskiego "Wierna rzeka".

[galeria_glowna]

Łukaszewicz przyznał, że w drodze do Kielc przypominał sobie Wierną rzekę, przeczytał ponad 100 stron, ale na spotkaniu rozmawiano o całym jego życiu: dlaczego został aktorem, pytano o rodzinę, postacie które kreował a także o bloga, którego od niedawna prowadzi.

Oczywiście o Wiernej rzece też była mowa, pokazano fragment w którym ranny, bez butów ucieka przez zaśnieżone pola a na końcu wpada do lodowatej rzeki. - Próbowałem chodzić boso po śniegu, ale reżyser się nie zgodził -opowiadał.- Mogło to przecież skutkować przerwaniem zdjęć, a jednocześnie zaangażowany byłem w kilka innych realizacji m.in. "Seksmisję" więc skutki mogły być opłakane.

Łukaszewicz wyznał, że zawsze miał ciągoty do przebierania się i recytowania. - Byłem całkiem inny niż mój brat bliźniak. On od początku wiedział, że chce być operatorem a ja byłem taką trochę dziewczyną.

Aktor zabawnie opowiadał o swoim debiucie: -Byłem całującym chłopakiem na ławce w "Jowicie", chociaż tak naprawdę nie całowałem tylko łuskałem słonecznik - wspominał. Takim prawdziwym jego debiutem były Przeprowadzka.

Łukaszewicz nie kryje swojej słabości do historii, zwłaszcza do wieku XIX. Także dlatego wizyta w muzeum Żeromskiego była dla niego tak cenna. Łukaszewicz zbiera bardzo wiele ciepłych recenzji ze przedstawienie historycznych postaci. Córki generała Nila były zdumione tym jak świetnie przedstawił ich ojca. - Ta postać była mi szczególnie bliska, także ze względu na niechętny stosunek do Powstania Warszawskiego - tłumaczył.

Łukaszewicz mówiąc o swych rolach, aktorach i reżyserach których spotkał i z którymi tak, jak z Kutzem przyjaźni się, opowiedział też o swojej rodzinie: córce która chciała być tancerką. - Nie posyłajcie dzieci do szkoły baletowej - radził aktor. Jego córka wpadła w anoreksję a potem z powodu kontuzji musiała zrezygnować z tańca. - Dzisiaj, nie studiując medycyny zrobiła doktorat z audiologii, pracuje w szpitalu, jest mama dójki dzieci. A ja najlepiej odpoczywam w towarzystwie wnuka - mówił.

Aktor podzielił się też refleksją o potędze internetu. Namówiony założył blog czyli rodzaj pamiętnika i szybko przekonał się o jego potędze. To jego informacja o wyciętych w Parku Krasińskiego drzewach rozpoczęła akcję protestacyjną przeciwko tej rzezi, jak ją określono.

Aktor był też gościem Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych jurorując w konkursie którego był głównym bohaterem. Uczniowie plastyka popisywali się wiedzą o jego filmowych dokonaniach (dzień wcześniej robili to goście muzeum biorący udział w konkursach filmowych) a ujęli go bardzo przedstawiając scenki z filmów. Gratulował wszystkim, ale szczególnie odtwórczyni roli Albercika z "Seksmisji". Potem odcisnął doń na ścianie, gdzie wcześniej swoje dłonie odbili Jan Nowicki, Jan Machulski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie