MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Olimpijczycy bez tajemnic - Sławomir Szmal

Paweł Kotwica
Sławomir Szmal jest udziałowcem i jednym z głównych współsprawców wszystkich sukcesów polskiej piłki ręcznej, odniesionych w tym wieku - od trzech medali mistrzostw świata reprezentacji Polski, po zwycięstwo w Lidze Mistrzów kieleckiego Vive Tauronu. Trudno sobie w ogóle wyobrazić te sukcesy bez „Kasy”.

Siedem klubów w dziewięć lat
Szmal, w piłkę ręczną gra już od niemal 27 lat, a przez sporą część kariery był obieżyświatem. Przez dziewięć lat (1996-2005) odwiedził aż siedem klubów. Stabilizację znalazł dopiero w niemieckich Rhein-Neckar Loewen, gdzie grał przez sześć lat. Jak na razie, najdłużej w karierze.

Wyjeżdżał bez mistrzostwa Polski
Wyjeżdżając z Polski do Niemiec w 2003 roku nie miał na koncie nawet mistrzostwa Polski. Ostatnią szansę stracił w kieleckiej hali przy ulicy Krakowskiej, gdzie jego drużyna, Orlen Płock (grał tam przez jeden sezon), przegrała decydujący mecz z Vive. Pierwszy złoty medal zdobył dopiero w 2012 roku, gdy był już bramkarzem kieleckiej drużyny. A potem już poszło - od tego czasu wraz z naszą drużyną nie schodzi z najwyższego stopnia podium ani w mistrzostwach Polski, ani w krajowym pucharze. W 2016 roku zrealizował jedno ze swoich największych marzeń - wygrał z Vive Tauronem Ligę Mistrzów.

Sławomir Szmal był pierwszym bramkarzem kadry narodowej w zasadzie już na początku tego wieku. Ale reprezentacja nie odnosiła jeszcze sukcesów, z mistrzostw świata i Europy przywoziła odległe lokaty. Przełom nastąpił w 2007 roku, gdy pod wodzą Bogdana Wenty reprezentacja zdobyła w Niemczech wicemistrzostwo świata. W 2009 kolejny medal i tytuł najlepszego piłkarza ręcznego świata, jedyny zdobyty w historii przez Polaka.

Dom, rodzina, bilard i nurkowanie
Prywatnie Sławek jest domatorem (mieszka w podkieleckiej Bilczy), każdą wolną chwilę poświęca rodzinie, żonie Anecie i synowi Filipowi. Nasz bramkarz lubi grać w bilard i jeździć na motocyklu, a jego najnowszą pasją jest nurkowanie.

Trenerzy kadry się zmieniają, ale każdy z nich ustalanie składu kadry rozpoczyna od Sławka Szmala. Nie inaczej było, gdy reprezentację objął Tałant Dujszebajew i miał wytypować skład na igrzyska w Rio de Janeiro. Szmal jak każdy z ekipy, która grała w 2008 roku w Pekinie podkreśla, że tamten turniej i przegrany ćwierćfinał z Islandią boleśnie wspomina do dziś.
- To na pewno moje ostatnie igrzyska w roli zawodnika i ostatnia szansa, żeby zdobyć olimpijski medal - mówił przed wylotem do Rio de Janeiro niespełna 38-letni bramkarz.

Sławomir Szmal
Urodził się 2 października 1978 roku w Strzelcach Opolskich. Grał w Stali Zawadzkie, WKW Opole, Hutniku Kraków, Warszawiance, Orlenie Płock, TuS-N Luebbecke, Rhein-Neckar Loewen i od 2011 roku w Vive Tauronie Kielce, z którym zdobył 5 mistrzostw i Pucharów Polski, wygrał Ligę Mistrzów (2016) i zajął w niej dwa razy 3. miejsce. 3-krotny medalista mistrzostw świata, olimpijczyk (2008).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie