Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Olimpijczycy są wśród nas, czyli najlepsi gimnazjaliści z powiatu włoszczowskiego w ocenie "Sikorskiego"

Rafał BANASZEK
Laureaci konkursu matematycznego z organizatorkami z włoszczowskiego liceum.
Laureaci konkursu matematycznego z organizatorkami z włoszczowskiego liceum. I LO Włoszczowa
"Geniusz to 1 procent inspiracji i 99 procent potu" - te słowa Thomasa Edisona były myślą przewodnią III Międzyszkolnego Konkursu Matematycznego "Olimpijczycy są wśród nas", zorganizowanego przez I Liceum Ogólnokształcące imienia generała Władysława Sikorskiego we Włoszczowie dla uczniów trzecich klas gimnazjów.

Laureaci konkursu

Laureaci konkursu

1. Aleksandra Synowiec z Publicznego Gimnazjum numer 2 we Włoszczowie, 2. ex aequo Arkadiusz Lato z Publicznego Gimnazjum w Nagłowicach oraz Kamil Krzyżanowski z Publicznego Gimnazjum w Krasocinie, 3. ex aequo Kinga Dercz z Publicznego Gimnazjum numer 2 we Włoszczowie oraz Bartosz Kowalik z Publicznego Gimnazjum w Słupi Jędrzejowskiej.

W rywalizacji wzięło udział 60 gimnazjalistów z 12 szkół. Jury przyznało aż 27 nagród. Zwycięzcy (5 uczniów) oraz wyróżnieni (22 osoby) otrzymali encyklopedie matematyczne, arkusze gimnazjalne, kalendarze, a wszyscy uczestnicy - pamiątkowe kubki z nadrukiem. Sponsorami nagród byli: Małgorzata i Bogusław Wypychewiczowie, Henryk Migacz, Jacek Robak, Beata Kącka, burmistrz Włoszczowy Bartłomiej Dorywalski oraz starosta włoszczowski Zbigniew Matyśkiewicz.

W KAŻDYM DRZEMIE TALENT MATEMATYCZNY

- O prawdziwości słów Edisona przekonałam się w mojej pracy wielokrotnie - mówi Jadwiga Suliga, nauczycielka matematyki w I Liceum Ogólnokształcącym. - Pierwszoklasistom w formie zachęty opowiadam o uczniu, który kilka lat temu przyszedł do naszej szkoły z trójką na świadectwie gimnazjalnym, a po trzech latach napisał maturę rozszerzoną z matematyki na 98 procent. Studiuje teraz na bardzo dobrej uczelni technicznej i jest świetnym specjalistą w swojej dziedzinie.

- Dowodem na to, że "olimpijczycy są wśród nas" jest nasz ubiegłoroczny maturzysta Łukasz Bartocha, który wziął udział w pierwszej edycji organizowanego przez nas konkursu, a będąc w klasie maturalnej został laureatem Olimpiady o Diamentowy Indeks Akademii Górniczo - Hutniczej. Takie przykłady można by mnożyć. Naprawdę w każdym w nas drzemie talent matematyczny, trzeba tylko w to uwierzyć, wydobyć go na światło dzienne i rozwinąć - twierdzi pani Jadwiga.

NIEKONWENCJONALNE ZAJĘCIA Z MATEMATYKI

Dyrektor włoszczowskiego liceum Bożena Kaczor uważa, że prowadzona przez nią szkoła sprzyja rozwojowi talentów matematycznych. Uczniowie zdobywają wiedzę matematyczną nie tylko w szkole na lekcjach, ale też na przeróżnych, niekonwencjonalnych zajęciach.

Warto tutaj wymień choćby "Zieloną Szkołę Matematyki" nad Soliną (czerwiec 2013 roku), czy warsztaty matematyczne dla maturzystów w Świętej Katarzynie (listopad 2013), gdzie uczniowie przez pięć dni rozwiązywali arkusze maturalne. Podobne zajęcia odbyły się w liceum podczas ferii. Uczestniczyło w nich około 100 osób z różnych klas, które od rana do wieczora zajmowały się matematyką.

- Nauczyciele matematyki w mojej szkole są pasjonatami nauczanego przez siebie przedmiotu - mówi Bożena Kaczor. - Już teraz planują na czerwiec "Zieloną Szkołę Matematyki" w Zakopanem, a na sierpień "Wakacje z matematyką".

7. MIEJSCE W WOJEWÓDZTWIE Z MATURY

O zaangażowaniu nauczycieli "Sikorskiego" w nauczanie matematyki świadczą chociażby wyniki egzaminów zewnętrznych. W ostatnim egzaminie maturalnym z matematyki liceum włoszczowskie uplasowało się na siódmym miejscu w województwie świętokrzyskim, ustępując tylko szkołom z dużych miast, do których dostają się najlepsi gimnazjaliści w regionie.

W ubiegłym roku szkolnym średni wynik matury z matematyki w I Liceum Ogólnokształcącym wyniósł 82,21 procent na poziomie podstawowym, natomiast na zdawanie poziomu rozszerzonego zdecydowało się aż 56 maturzystów, których średnia wyniosła 67,75 procent.

Dwóch uczniów - Łukasz Bartocha i Łukasz Baryś uzyskało wynik 100 procent, zarówno z matury podstawowej, jak i rozszerzonej. "Sikorski" może się też pochwalić bardzo dobrym wskaźnikiem tak zwanej edukacyjnej wartości dodanej, która klasyfikuje tę placówkę, jako szkołę sukcesu w naukach matematyczno-przyrodniczych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie