Olimpijczycy z ostrowieckiego "Bronka". Jedyni tacy w województwie (ZDJĘCIA)

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Liceum Ogólnokształcące numer III imienia Władysława Broniewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim, kolejny rok może pochwalić się laureatami Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości.

W kończącym się właśnie roku szkolnym uczniowie Liceum Ogólnokształcącego numer III imienia Władysława Broniewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim, po raz kolejny wzięli udział w Olimpiadzie Innowacji Technicznych i Wynalazczości. Dwóch z nich- Piotr Gawroński i Paweł Kępiński, zwyciężyło. Inni otrzymali tytuły finalistów. Uczniowie „Bronka”, byli jedynymi przedstawicielami województwa świętokrzyskiego w finale Olimpiady.

Jak wykorzystać osad?
Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości składa się z dwóch bloków. Blok A obejmuje innowacje techniczne, natomiast blok B, teoretyczny– zagadnienia związane z wynalazczością
W bloku A uczniowie „Broniewskiego” Piotr Gawroński z klasy 2d i Paweł Kępiński z klasy 3d zdobyli nie tylko tytuły laureatów, ale w ogóle pierwsze miejsce w kraju.

Przedstawili pracę „Badanie efektywności stosowania komunalnych osadów ściekowych z oczyszczalni ścieków w Ostrowcu Świętokrzyskim w nawożeniu roślin”.

Przygotowywana przez kilka miesięcy praca badawcza zwyciężyła także w eliminacjach wojewódzkich. Inspiracją była wycieczka w ubiegłym roku do oczyszczalni ścieków w Ostrowcu.
– Zobaczyliśmy tam, że ogromne ilości osadu ściekowego są składowane i nie są wykorzystywane. Uznaliśmy, że warto je wykorzystać w rolnictwie. Naszym celem jej było wykazanie, że osady mogą być odpowiednim materiałem wykorzystywanym do nawozu roślin. Wykonaliśmy doświadczenie, w którym udało nam się dowieść, że rośliny zasilane osadem ściekowym rosną lepiej niż na glebach nawożonych nawozem mineralnym lub takich, które wcale nie są nawożone- mówią zwycięzcy.

Wszechstronne nanosrebro
Finalistami tej olimpiady zostali Klaudia Żywot i Tomasz Batóg z klasy 3d. Ich praca „Nanoświat, a bezpieczeństwo w czasie pandemii – pomoc dydaktyczna” została wyróżniona w eliminacjach centralnych.

Jej tematyka dotyczyła opracowania pomocy dydaktycznej, która będzie łatwo dostępna dla wszystkich podczas epidemii wirusa Covid 19 oraz praktyczna w wykorzystaniu na lekcjach chemii, biologii, techniki, jak również w życiu codziennym.
-Nasza praca dotyczyła nanosrebra. Choć nie jest to żadna innowacja, bo jest ono znane od starożytności, to w czasie pandemii jego biobójcze właściwości nie są powszechnie znane – mówi Klaudia Żywot.

Młodzi naukowcy nie tylko opisali wykorzystanie właściwości nanosrebra podczas pandemii koronawirusa w maseczkach ochronnych czy płynach do dezynfekcji, ale opracowali też jego otrzymywanie metodami chemicznymi. – Dzięki pomocy naszej szkoły mogliśmy przeprowadzić doświadczenia. Wytwarzaliśmy płyny i uzyskiwaliśmy na różne sposoby nanosrebro. Nagrywaliśmy też filmy, żeby później już każdy mógł w domu to odtworzyć – dodaje Tomasz Batóg.

Laureaci i finaliście Olimpiady otrzymali indeksy na wymarzone przez nich studia medyczne. Deklarują, że w tym właśnie kierunku zamierzają się dalej kształcić.

Dumni z wychowanków
W drugim bloku Olimpiady w tym roku nie udało się uzyskać tytułów finalistów i laureatów. Jak podkreśla dyrektor szkoły Robert Warda, test był wyjątkowo trudny.

Do eliminacji centralnych zakwalifikowali się Natalia Gajewska z klasy 3d, Michał Wiatrowski i Aleksander Andzela z klasy 3a. Udział w tej tej części polegał na wykazaniu się wiedzą z zakresu prawa własności przemysłowej i wynalazków. Dyrektor „Bronka” podkreśla, że jest bardzo dumny ze wszystkich tegorocznych uczestników.

Opiekunami uzdolnionej młodzieży są Barbara Cecot i Dorota Kamińska – nauczycielki chemii. To one pomagały w przygotowaniu prac konkursowych. Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród olimpijczykom, odbędzie się w stolicy, w środę 30 czerwca, w Warszawskim Domu Technika NOT.

Już od lipca zmiany w 300 plus?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie