Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ołtarz powrócił do świątyni w Koprzywnicy

Małgorzata PŁAZA [email protected]
Tak po konserwacji wygląda ołtarz Matki Boskiej Różańcowej.
Tak po konserwacji wygląda ołtarz Matki Boskiej Różańcowej. Archiwum prywatne
Trwają zakrojone na szeroka skalę prace konserwatorskie w pocysterskim kościele świętego Floriana w Koprzywnicy.

Pocysterski kościół świętego Floriana w Koprzywnicy odzyskuje dawny blask. Do świątyni powrócił po renowacji boczny ołtarz Matki Boskiej Różańcowej.

W romańskim kościele prowadzone są prace konserwatorskie. W ostatnich latach udało się odnowić między innymi ołtarze: świętej Anny i świętego Walentego oraz chrzcielnicę i stalle w prezbiterium. Blask odzyskał również ołtarz główny. Poświęcono go podczas obchodów jubileuszu 800-lecia konsekracji świątyni, w 2007 roku.

POŚWIĘCENIE I KONFERENCJA

W minioną niedzielę poświęcony został XVIII-wieczny ołtarz Matki Boskiej Różańcowej. Mszę świętą odprawił biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

Poświęceniu ołtarza towarzyszyła konferencja na temat: "Koprzywnica - 800 lat na szlaku cysterskim, odkrycia, badania, prace, projekty", podczas której prelegenci zaprezentowali najnowsze odkrycia związane z klasztorem oraz efekty prac konserwatorskich dokonanych w świątyni w latach 2008/2009.

WZMOCNIĆ I PRZYWRÓCIĆ BLASK

Przed laty podejmowano już, niestety nieudolne, próby odnawiania ołtarzy. Teraz poddawane są one profesjonalnej i pieczołowitej renowacji. Konserwatorzy postawili sobie za cel przywrócenie ołtarzom, w jak największym stopniu pierwotnego wyglądu.

- Doszukujemy się oryginalnej, pierwotnej polichromii - podkreśla Elżbieta Graboś, konserwator dzieł sztuki, kierująca pracami konserwatorskimi w kościele świętego Floriana.

Zadaniem konserwatorów jest między innymi wzmocnienie struktury drewna. - Problemem wszystkich obiektów drewnianych w koprzywnickiej świątyni jest bardzo duży stopień zniszczenia drewna przez drewnojady - mówi Elżbieta Graboś.

Konserwacja XVIII-wiecznego ołtarza Matki Boskiej Różańcowej objęła, oczywiście, umieszczone tam obrazy: Matki Boskiej z Dzieciątkiem, świętego Piotra i Pawła oraz Zwiastowanie Najświętszej Marii Panny. Ten trzeci - zasuwa do obrazu Matki Boskiej Różańcowej był w szczególnie złym stanie.

AMBONA PRAWIE GOTOWA

W pracowni konserwatorskiej znajdują się obecnie ambona oraz kolejny ołtarz boczny - świętego Bernarda. Zabytki te pochodzą z XVIII wieku.

Ambona - informuje Elżbieta Graboś - jest już prawie gotowa. Ołtarz wróci do kościoła na pewno przed końcem roku.

I tym wypadku to był ostatni dzwonek na przeprowadzenie prace konserwatorskie. Drewno jest prawie jak pył. - Niektóre elementy trzymają się na farbie - mówi Elżbieta Graboś.

Efektem prac, jak w przypadku innych obiektów, są ciekawe ustalenia. Wiemy już na przykład, że ambona nie została wykonana od razu, a stopniowo, przez pewien czas funkcjonowała bez złocenia.

PRZED ROZBUDOWĄ

Wiele zmienia się również w sąsiadującym ze świątynią pocysterskim klasztorze. Do życia przywrócone zostało "serce zakonu" - miejsce, w którym zapadały najistotniejsze dla zgromadzenia decyzje. Obecnie odbywają się tam spotkania i konferencje.

Wspierające parafię Stowarzyszenie 800-lecia Opactwa Cysterskiego "Ku Przyszłości" pracuje nad odtworzeniem średniowiecznego zakonnego ogrodu.

Klasztor ma służyć pielgrzymom i turystom, stąd zamiar rekonstrukcji nieistniejącego dziś zachodniego skrzydła. Parafia ma zapewnione pieniądze na ten cel z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego.

- Mamy już wstępną zgodę konserwatorów na część zadań. Toczy się jeszcze dyskusja nad rekonstrukcją krużganków - informuje Tomasz Kaczor, prezes Stowarzyszenia "Ku Przyszłości".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie