Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oni odeszli na zawsze w tym roku. Wspominamy znanych i zasłużonych mieszkańców powiatu koneckiego

Marzena KĄDZIELA
Józef Wroniszewski był współautorem książek o partyzantce na Ziemi Koneckiej, wspomnień i relacji kombatanckich, współorganizatorem obchodów "Koneckiego Września", święta żołnierzy Armii Krajowej na ziemi koneckiej.
Józef Wroniszewski był współautorem książek o partyzantce na Ziemi Koneckiej, wspomnień i relacji kombatanckich, współorganizatorem obchodów "Koneckiego Września", święta żołnierzy Armii Krajowej na ziemi koneckiej. Marzena Kądziela
Twórca Muzeum Ludowego, znana malarka i honorowy obywatel Końskich. Żegnaliśmy ich w tym roku. Tak jak co roku przypominamy zasłużone osoby z powiatu koneckiego, które pożegnaliśmy w ostatnich 12 miesiącach.

EUZEBIUSZ BARAŃSKI
W czerwcu zmarł nagle Euzebiusz Barański z Fałkowa - człowiek niezwykły, pełen pasji, o ogromnej wiedzy historycznej, drążący jej najtajniejsze zakątki - szczególnie te dotyczące ziemi fałkowskiej. Miał 83 lata.
Euzebiusz Barański, nauczyciel, dyrektor szkoły w Fałkowie po przejściu na emeryturę całe swoje działanie przeniósł na pracę społeczną, głównie dotyczącą propagowania historii Fałkowa i okolic. Od kilku dziesięcioleci wraz z żoną Katarzyną gromadzili wszelkiego rodzaju pamiątki, dokumenty, przedmioty codziennego użytku. W 2002 roku panu Euzebiuszowi udało się otworzyć pierwsze w powiecie koneckim Muzeum Ludowe w Fałkowie, którego eksponaty zadziwiają miłośników historii, etnografii, edukacji i wielu dziedzin z danego życia polskiej wsi.
Pan Euzebiusz pisał także prace dotyczące historii swej ukochanej ziemi jak na przykład książką "Fałków - czasy i ludzie". Za swą pracę społeczną otrzymał wiele nagród i wyróżnień, między innymi Markę Konecką - najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla mieszkańców Konecczyzny.

ALINA SALA
Pod koniec czerwca odeszła jedna z najbardziej znanych malarek ziemi koneckiej. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach na kilku kontynentach. Alina Sala miała 76 lat.
W 2001 roku Alina Sala otrzymała statuetkę Konecczanina Roku. Była wtedy bardzo znaną malarką zapraszaną na prestiżowe wystawy i plenery w całej Polsce. W jej małej galerii można było obejrzeć i kupić obrazy przede wszystkim kwiatów, z których była najbardziej znana. Można było także podpatrzyć artystkę przy pracy - zawsze niezwykle uprzejmą, skromną i przyjaźnie nastawioną do ludzi. Po zamknięciu galerii prace pani Aliny można było oglądać w witrynach sklepów w centrum miasta. To była jej inicjatywa pod hasłem "Witryny koneckie" mająca na celu prezentację obrazów rodzimych plastyków i zachęcenie do ich kupowania.
Obrazy zmarłej 30 czerwca konecczanki znajdują się między innymi w galeriach i prywatnych kolekcjach w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Argentynie, Brazylii, Australii, Niemczech, Szwecji, we Włoszech, Holandii oraz na terenie byłej Jugosławii, gdzie uczyła się od artysty Antona Coratiego.
Podczas tegorocznych Dni Końskich artystkę nagrodzono pośmiertnie "Konecką Gloriettą" za wybitne osiągnięcia i zasługi w dziedzinie kultury".

JÓZEF WRONISZEWSKI
Uczestnicy obchodów Koneckiego Września dobrze znali Józefa Wroniszewskiego, który wraz z bratem Zbigniewem zawsze brał udział w patriotycznej uroczystości. W tym roku po raz pierwszy nie zobaczyliśmy Pana Józefa, nie usłyszeliśmy jego wspomnień. Z powodu choroby Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Końskie nie dojechał. 30 września, w wieku 88 lat zmarł.

Przedwojenny uczeń koneckiego Gimnazjum, żołnierz plutonu 201 Armii Krajowej od początku II wojny światowej uczestniczył w konspiracyjnych działaniach Związku Walki Zbrojnej. Współredagował prasę konspiracyjną. Kampanię partyzancką 1943 roku przebył w szeregach Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich "Ponury", był żołnierzem II Zgrupowania Waldemara Świeca "Robota". Aresztowany w Szarbsku wraz ze starszym bratem Zbigniewem w przeddzień Wigilii 1943 roku, przetrzymywany był w koneckim więzieniu do lutego 1944 roku, a następnie przewieziony do więzienia w Radomiu. Od kwietnia 1944 roku do zakończenia wojny więzień obozów koncentracyjnych Gross-Rosen, Auschwitz, Mauthausen, Gusen.

Józef Wroniszewski był współautorem książek o partyzantce na Ziemi Koneckiej, wspomnień i relacji kombatanckich, współorganizatorem obchodów "Koneckiego Września", święta żołnierzy Armii Krajowej na ziemi koneckiej. Z jego pomocą władze samorządowe przez wiele lat organizowały uroczystości kombatanckie wraz z weteranami kampanii wrześniowej, żołnierzami Hubala, żołnierzami zgrupowań partyzanckich oraz z byłymi więźniami obozów koncentracyjnych.
Mieszkał w Warszawie. 3 września 2005 roku uchwałą Rady Miasta otrzymał tytuł Honorowy Obywatel Gminy Końskie. Pochowano go w Dąbrówce w powiecie piotrkowskim.

TADEUSZ KUC
Był radcą prawnym z Końskich, byłym radcą Urzędu Gminy w Strawczynie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie