Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opatowskie szkoły w czasach epidemii. Jak radzą sobie ze zdalnym nauczaniem?

Paulina Baran
Paulina Baran
pixabay.com/pixabay license
W środę, 25 marca we wszystkich szkołach rozpoczęło się zdalne nauczanie. Po miesiącu nowych doświadczeń, dyrektorzy opatowskich szkół zgodnie twierdzą, że taka forma nauki dobrze się przyjęła, choć wymaga dużo czasu i pracy zarówno od uczniów, nauczycieli jak i rodziców.

Zespół Szkół numer 1 w Opatowie, czyli popularna Górka to największa szkoła w powiecie opatowskim. W roku szkolnym 2019/2020 naukę pobiera 877 uczniów, których edukuje 78 nauczycieli. Grono pedagogiczne jest młode, więc funkcjonowanie w cyberprzestrzeni nie jest dla nich obce.

Od kilku lat funkcjonuje tu zwyczaj tworzenia grup klasowych na różnych portalach społecznościowych. Ułatwia to znacznie kontakt nauczycieli z uczniami i pozwala na natychmiastową odpowiedz zwrotną. Nauczanie zdalne nie jest prostą formą edukacji ale nauczyciele robią wszystko, aby uczniowie mogli zrealizować podstawę programową w tym roku szkolnym.

- Wszyscy nauczyciele, wychowawcy klas oraz pedagog szkolny na bieżąco monitorują udział uczniów w zajęciach online. Na bieżąco reagujemy, gdy pojawia się sytuacja, że nie ma kontaktu z uczniem. Są to jednak sytuacje sporadyczne i najczęściej związane z problemami technicznymi – mówi dyrektor szkoły Magdalena Gdowska wyjaśniając, że część nauczycieli prowadzi zajęcia na zasadzie wideokonferencji.

- Nowym wyzwaniem jest zorganizowanie zajęć praktycznej nauki zawodu online. Nauczyciele przekazują uczniom filmy instruktażowe wraz z wytycznymi jak krok po kroku wykonać proste zadania praktyczne. Uczeń musi tak jak na egzaminie zawodowym stworzyć schemat realizacji zadania praktycznego zgodnego z podstawą programową, na przykład w popularnej żywieniówce uczniowie otrzymują od nauczycieli przepisy kulinarne, po czym wykonują zadanie, a następnie przesyłają filmiki lub zdjęcia nauczycielom. Recenzentami prawidłowego wykonania zadania jest cała rodzina. Sądzę, że akurat w tym przypadku z takiej formy edukacji wszyscy domownicy są zadowoleni. Ciekawą formę zdalnej edukacji podjęli nauczyciele w technikum mechanizacji rolnictwa przy współpracy wykładowców Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie prowadzą bardzo ciekawe zajęcia z agrotroniki dla młodzieży - wyjaśnia pani dyrektor.

Zdalna nauka dobrze funkcjonuje także w Liceum Ogólnokształcącym imienia Bartosza Głowackiego w Opatowie, choć jak przyznaje dyrektor szkoły, Małgorzata Szczepańska, na początku były pewne trudności.

- Czasem zdarza się tak, że w domu trójka uczniów korzysta z jednego komputera. Nauczyciele podeszli do sprawy bardzo elastycznie, wszystko szczegółowo ustalili z uczniami. Młodzież nie musi odsyłać prac tego samego dnia, kiedy zostały zadane, często ma na to kilka dni, żeby spokojnie wygospodarować sobie możliwość skorzystania z komputera – mówi pani dyrektor.

O tym, że po miesiącu zdalnego nauczania, taka forma nauki nie sprawia większego problemu mówi Marcin Stańczyk, dyrektor Zespołu Szkół w Ożarowie imienia Marii Skłodowskiej – Curie.

- Szybko się przestawiliśmy. Początkowo okazało się, że kilkoro uczniów nie miało laptopów, więc dostali je ze szkoły. Teraz pieniądze na zakup nowych pozyskał też powiat –mówi dyrektor i dodaje, że lekcje online odbywają się zgodnie z planem, czasem problemy generuje kwestia zajęć praktycznych, innym razem pojawiają się chwilowe kłopoty z internetem.

Zadowolona z przebiegu nauki zdalnej jest także, że Katarzyna Swacha, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących imienia Edwarda Szylki w Ożarowie.

- Jeśli chodzi o naukę w liceum to przebiega ona bez większego problemu. Nauczyciele łączą się zdalnie z uczniami przede wszystkim przy pomocy aplikacji teams. Naukę zdalną najtrudniej zorganizować w najmłodszych klasach 1- 3, ale na szczęście bardzo wspierają nas rodzice – wyjaśnia pani dyrektor.

W Niepublicznym Technikum imienia generała Władysława Andersa w Opatowie rozpoczęto realizację nauczania zdalnego już po kilku dniach od ministerialnej decyzji zawieszenia stacjonarnego funkcjonowania placówek oświatowych i dzięki, 25 marca szkoła miała już dobrze funkcjonujące i sprawdzone narzędzia kształcenia na odległość. - Dzięki szerokim kompetencjom i zaangażowaniu nauczycieli przedmiotów zawodowych kierunku technik informatyk, do dyspozycji uczniów i nauczycieli technikum została utworzona wielofunkcyjna platforma e-lerningowa oraz chmura, za pomocą których odbywa się całość procesu dydaktyki. Oprócz tego dziennik elektroniczny, komunikatory internetowe oraz utworzone grupy, pozwalają na to, aby kontakt ucznia, nauczyciela i rodzica był jak najlepszy i przebiegał bez zakłóceń -wyjaśnia dyrektor szkoły Joanna Młynarska.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie