MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Operacja wybory ruszyła! Oto geografia wyborcza w województwie przed najważniejszym dla mieszkańców głosowaniem

Jarosław SKRZYDŁO
11 tysięcy 215 kandydatów będzie walczyć o władzę w listopadowych wyborach samorządowych w Świętokrzyskiem. Średnia wieku wynosi 45 lat. Najbardziej prestiżowe będą wybory na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz do sejmiku województwa.

UWAGA! W TREŚĆ SMS-A WPISUJEMY NAZWISKO KANDYDATA Z LIST OPUBLIKOWANYCH W NASZYM PORTALU WWW.ECHODNIA.EU/WYBORY. JEŚLI KANDYDAT MA DWA IMIONA LUB NAZWISKO DWUCZŁONOWE WPISUJEMY JE W TAKIEJ FORMIE (NP: JAN STANISŁAW KOWALSKI)

Wybory samorządowe 2010. KANDYDACI, SONDAŻE, WYNIKI

W województwie świętokrzyskim zarejestrowało się łącznie 581 komitetów wyborczych. U komisarzy zgłosiły one listy z nazwiskami kandydatów na radnych szczebla gminnego, powiatowego oraz wojewódzkiego. W środę o północy minął termin zgłaszania kandydatów w wyborach bezpośrednich, czyli na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Ciekawostką jest fakt, że niektórzy zarejestrowali się "rzutem na taśmę". Tak było w Kielcach, Bałtowie i Włoszczowie. Kandydatka Komitetu Obrony Społecznej Dorota Markiewicz oraz Bogusław Mąka - były wójt Bałtowa zostały "zaklepane" o godzinie 23.30. Tuż przed północą zarejestrował się także we Włoszczowie poseł Bartłomiej Dorywalski, który ponownie startuje na burmistrza.

W województwie świętokrzyskim zarejestrowano łącznie 41 list wyborczych w wyborach do sejmiku województwa, 315 list w wyborach do rad powiatowych oraz aż 4049 list w wyborach do 102 rad gmin. Łącznie daje to imponującą liczbę 4445 list wyborczych. Znalazło się na nich w sumie 11 tysięcy 215 kandydatów.
Za najbardziej prestiżowe bez wątpienia uchodzą wybory do Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, czyli regionalnego parlamentu, oraz wybory na gospodarzy 102 miast i gmin naszego regionu.

SEJMIK. BĘDZIE PRAWDZIWA BATALIA

Wybory do sejmiku, w którym zasiada 30 radnych, mają kolosalną wagę. Wybrani radni oraz nowy Zarząd Województwa będą odpowiedzialni za realizację strategii rozwoju ziemi świętokrzyskiej, będą dystrybuować gigantyczne unijne pieniądze. Od ich posunięć będą zależeć między innymi stan świętokrzyskich dróg, służby zdrowia, rozwój turystyki, handlu i usług. Wielka władza to także wielki zaszczyt i duże profity, nic więc dziwnego, że w wyborach do sejmiku startuje armia ludzi. Na 41 listach wyborczych 11 komitetów znalazły się aż 473 osoby. Radnych będziemy wybierać w czterech okręgach. Do boju desygnowały swoich ludzi cztery największe partie, mające swoją reprezentację w parlamencie, czyli Platforma Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość, Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej. O mandaty walczą też Porozumienie Samorządowe, któremu patronuje prezydent Kielc Wojciech Lubawski, Liga Polskich Rodzin, Prawica Rzeczpospolitej, komitet Nasz Dom Polska - Samoobrona Andrzeja Leppera, Polska Partia Pracy - Sierpień 80, Krajowa Partia Emerytów i Rencistów oraz Ruch Wyborców Janusza Korwina-Mikke. Ten ostatni komitet zdołał zarejestrować swoje listy tylko w jednym z czterech okręgów wybiorczych. To okręg trzeci, czyli Kielce i powiat kielecki. Pozostałe formacje wystawiły listy do sejmiku na terenie całego województwa.

Prawybory z "Echem Dnia"

Prawybory z "Echem Dnia"

Dziś, w piątek 29 października, rozpoczynają się prawybory z "Echem Dnia". Wybierzemy poprzez SMS-y najlepszych, Państwa zdaniem, prezydentów, burmistrzów i wójtów, wybierzemy także rady miast i gmin w całym województwie, rady powiatów, sejmik wojewódzki. Głosowanie zakończy się w poniedziałek 15 listopada o godzinie 24. Wyniki prawyborów do rad miast, rad gmin, rad powiatów i sejmiku województwa opublikujemy w piątek 19 listopada. Przedstawimy wtedy całe wybrane rady. Wyniki prawyborów na prezydentów, burmistrzów i wójtów przedstawimy w czwartek 18 listopada.
Jak głosować? Jeśli chcesz zagłosować na kandydata do sejmiku wojewódzkiego, wyślij SMS pod numer 71466 o treści: EDRS.imię i nazwisko. Codziennie będziemy zamieszczać klasyfikację, czołówka ze zdjęciami. Klasyfikacja jest wyświetlana on-line na WWW.ECHODNIA.EU/WYBORY. Zasady głosowania w poszczególnych powiatach, miastach i gminach na stronach lokalnych oraz na WWW.ECHODNIA.EU/WYBORY.

Ostatnie wybory wygrało Polskie Stronnictwo Ludowe, drugie miejsce przypadło Prawu i Sprawiedliwości. Ludowcy mieli prawo wskazania swojego marszałka. Ciekawe, jak będzie tym razem. Na listach wyborczych jest wiele znanych nazwisk, to byli lub obecni posłowie, samorządowcy, powszechnie szanowani lekarze, prawnicy, są także byli znani sportowcy, olimpijczycy. Formacje tworzące listy wyborcze zapewniały, że będą przestrzegać tak zwanych parytetów, choć nie jest ta sprawa prawnie usankcjonowana. Jak wyszło? Średnio. Na 473 kandydatów startujących w wyborach do sejmiku, kobiet jest 145, co stanowi 30,6 procent.

Wybory do regionalnego parlamentu uchodzą za najbardziej upartyjnione spośród wyborów do innych szczebli samorządu terytorialnego. To rzeczywiście się potwierdziło. Walczą głównie znane partie polityczne. Jedynymi organizacjami niepartyjnymi są Porozumienie Samorządowe oraz Komitet Janusza Korwina-Mikke, choć co do tego ostatniego można mieć wątpliwości, bo przecież pan Janusz od dawna jest związany ze światem polityki, może niszowej, ale jednak.

Aby samodzielnie rządzić w sejmiku województwa, trzeba mieć 16 radnych. Zobaczymy, czy którejś formacji uda się wprowadzić tylu przedstawicieli. Przy tak dużej liczbie komitetów wyborczych wydaje się to jednak mało prawdopodobne.

NAJWIĘCEJ DO RADY OSTROWCA

Kolejnym szczeblem samorządu, do którego odbędą się wybory 21 listopada, są powiaty. Ogółem w całym województwie będziemy wybierać radnych do 13 rad powiatowych. Do obsadzenia jest łącznie 261 mandatów. Czy to dużo? Wydaje się całkiem sporo, jednak biorąc pod uwagę liczbę aspirujących do miana bycia radnym, ta liczba wydaje się śmieszna. Kandydatów jest bowiem aż 2735! Ogromną większość, bo aż 72,2 procent, stanowią mężczyźni. Wydawać by się mogło i byłoby to zupełnie naturalne, że najwięcej chętnych na radnych będzie w największym w Polsce powiecie kieleckim, w skład którego wchodzi aż 19 gmin. Jednak - to ciekawostka - tak nie jest. Rekordowa liczba kandydatów startuje do Rady Powiatu Ostrowieckiego, który jest jednym z mniejszych w województwie. Tam o władzę ubiega się aż 294 kandydatów, a do obsadzenia są ledwie 23 miejsca. W powiecie kieleckim mandatów jest 29, a chrapkę na ich objęcie mają 273 osoby. W powiecie ostrowieckim zarejestrowano także największą liczbę list wyborczych, bo aż 42. Zgłoszone one zostały przez siedem komitetów. Najwięcej komitetów wyborczych startuje jednak w wyborach do rad powiatów staszowskiego i włoszczowskiego - tam do wyborów zgłosiło się po osiem partii i organizacji. Łącznie swoje listy w wyborach do 13 rad powiatowych zgłosiło 85 komitetów wyborczych. To wydaje się dużo, do momentu zejścia o jeden szczebel samorządu niżej, czyli do rad gminnych.

To samo nazwisko i gmina, gdzie walczą tylko panie

To samo nazwisko i gmina, gdzie walczą tylko panie

Poza tym jest wiele innych ciekawostek, choćby w gminie Łopuszno w powiecie kieleckim. Tam w wyborach na wójta bierze udział dwóch kandydatów o identycznym nazwisku - Stanisław Iwanek oraz Zbigniew Iwanek. W wyborach nie startuje zbyt wiele kobiet, ale to nie dotyczy gminy Łubnice w powiecie staszowskim. Tam na wójta jest tylko dwóch kandydatów, a ściślej kandydatek, bo o władzę walczą dwie kobiety.

PONAD SIEDEM TYSIĘCY CHĘTNYCH

W województwie świętokrzyskim mamy 102 gminy, w których zasiada łącznie 1604 radnych. Armia ludzi, jednak jeszcze większa walczy o zdobycie władzy. Do rad gmin startuje aż 7333 kandydatów, z czego 30,6 procent stanowią kobiety. Średnia wieku wszystkich zarejestrowanych kandydatów wynosi 45 lat. W gminach mniejszą rolę odgrywają komitety partyjne. Zdecydowanie dominują komitety wyborcze wyborców. Wiele z nich ma tylko jednego kandydata, który przykładowo startuje na radnego w którymś z okręgów, czyli sołectw w danej gminie. Największą liczbę komitetów, bo aż 21, zarejestrowano w Sędziszowie w powiecie jędrzejowskim, 20 jest w Małogoszczu, także w tym powiecie. 19 komitetów mamy w Klimontowie w powiecie sandomierskim, a 18 w Bodzechowie w powiecie ostrowieckim. Jeśli chodzi o małe gminy - do 20 tysięcy mieszkańców - największa konkurencja w wyborach do rady jest we wspomnianym Klimontowie. Tam do 15-osobowej Rady Gminy aspiruje aż 119 kandydatów.

WYBORY BEZPOŚREDNIE

Wybory bezpośrednie na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast najbardziej elektryzują wyborców i przez to są niezwykle prestiżowe. 21 listopada będziemy wybierać w Świętokrzyskiem czterech prezydentów miast, 27 burmistrzów i 71 wójtów.
Oczywiście największe emocje będą budzić wybory w miastach prezydenckich, jednak prawdziwa walka rozegra się tam, gdzie jest największa liczba kandydatów ubiegających się o stanowisko. Po dziewięć osób walczy o władzę w Piekoszowie w powiecie kieleckim oraz w wymienianym już Klimontowie. Niewiele mniej, bo osiem osób, stara się o stanowisko włodarza w gminie Kunów w powiecie ostrowieckim.
Co ciekawe, jest też całkiem sporo gmin, gdzie startuje tylko jeden kandydat. Tak jest choćby w Bielinach czy Morawicy w powiecie kieleckim. To sytuacja dość nietypowa. Ordynacja wyborcza w takim przypadku nakazuje rozklejenie stosownych obwieszczeń na terenie gminy. Od momentu ich ukazania się przez kolejnych pięć dni mogą się jeszcze zgłaszać chętni do startu w wyborach. Przytłaczającą większość w wyborach na włodarzy gmin stanowią mężczyźni, bo aż 87,6 procent. Niewiele jest osób bardzo młodych. Kandydatów w przedziale wieku między 25 a 29 lat jest tylko ośmiu.

Sondaż wyborczy za tydzień w "Echu Dnia"

Sondaż wyborczy za tydzień w "Echu Dnia"

Za tydzień w piątkowym wydaniu "Echa Dnia" przedstawimy wyniki najnowszego sondażu przed wyborami na burmistrzów i prezydentów miast stolic powiatów. Sondaż będziemy przeprowadzać we wtorek i środę. Będzie to przedostatni sondaż przed pierwszą turą wyborów. Wyniki ostatniego opublikujemy w piątek 19 listopada, tuż przed ciszą wyborczą.

POSŁOWIE NA BURMISTRZÓW

Ciekawostką, choć już zapowiadaną przez "Echo Dnia" jako bardzo możliwą, jest start w wyborach na burmistrza Włoszczowy posła Prawa i Sprawiedliwości Bartłomieja Dorywalskiego. Co ciekawe, nie startuje on z ramienia swojej partii, lecz z komitetu wyborczego Porozumienie Prawicy. Prawo i Sprawiedliwość we Włoszczowe, która uchodzi za matecznik tej partii, nie zarejestrowało list do Rady Miejskiej, co jest warunkiem wystawienia kandydata na burmistrza. Przypomnijmy, że Bartłomiej Dorywalski ustąpił z funkcji burmistrza tego miasta po katastrofie smoleńskiej, gdy objął mandat posła po tragicznie zmarłym Przemysławie Gosiewskim. Teraz poseł Dorywalski, po kilkumiesięcznej pracy na Wiejskiej, zamierza wrócić na fotel, który zajmował w Urzędzie Miejskim Włoszczowy przez ostatnie cztery lata.
Bartłomiej Dorywalski nie jest jedynym parlamentarzystą, który startuje w wyborach bezpośrednich. Podobnie jest w przypadku posła Marka Kwitka - także z Prawa i Sprawiedliwości, który ubiega się o stanowisko burmistrza Sandomierza.

Wybory za niecały miesiąc. Przed nami zmasowana kampania wyborcza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie