Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opieka społeczna, drogi, autobusy, oświata. Na co budżet miasta Kielce?

Agata Kowalczyk
freeimages.com
Wydatki miasta w nadchodzącym roku wyniosą ponad 1 miliard 300 milionów złotych, to więcej o około 200 milionów złotych więcej niż w tym roku. Do kogo trafią te pieniądze?

Najwięcej pieniędzy, jak co roku zarezerwowano na oświatę. Pochłonie ona 364 miliony złotych, co stanowi 27 procent całego budżetu miasta. Zdecydowana większość tej kwoty będzie przeznaczona na zarobki nauczycieli i innych pracowników oświaty. Na bieżące utrzymanie placówek oświatowych miasto wyda 33 miliony złotych.

Na wynagrodzenia potrzeba aż 260 milionów złotych. W Kielcach mamy 261 szkół, zatrudnionych w nich 3357 nauczycieli i 1639 pracowników administracji. Do szkół chodzi ponad 40 tysięcy uczniów.
Na inwestycje w tej sferze zaplanowano około 8,5 miliona złotych. Rozpocznie się budowa Centrum Kształcenia Praktycznego, przy dwóch szkołach powstaną boiska a dwie inne zostaną ocieplone.

Na utrzymanie dróg i komunikacji miejskiej oraz rozbudowę tej infrastruktury zarezerwowano 309 milionów złotych, z czego 188 milionów złotych zaplanowano na inwestycje. Najważniejsze z nich to budowa ulic Pileckiego i Łopuszniańskiej oraz zakup 25 autobusów z napędem hybrydowym. Do użytku zostanie oddane ponad 4 kilometry nowych ulic. Na bieżące utrzymanie dróg ma wystarczyć 28 milionów złotych. Kursowanie miejskich autobusów będzie możliwe dzięki kwocie 85 milinów złotych.
Olbrzymie wydatki czekają nas na pomoc społeczną. Wyniosą one 302 miliony złotych. Najwięcej pieniędzy, bo aż 206 milionów złotych pochłoną różnego rodzaju świadczenia. Korzysta z nich 65 tysięcy kielczan. Na utrzymanie wszystkich placówek opiekuńczych, w których przebywa 3800 pensjonariuszy potrzeba blisko 66 milionów złotych. Na działalność kuchni cateringowej zapisano ponad 7 milionów złotych, korzysta z niej blisko 2 tysiące osób. Na inwestycje w opiece społecznej przewidziane jest zaledwie 2,9 miliona złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na modernizacje dwóch domów opieki społecznej i żłobka oraz zakupy sprzętu.

Wydatki na inne zadnia są znacznie mniejsze. 80 milionów złotych zaplanowano na gospodarkę komunalną i mieszkalnictwo. Pod tym hasłem kryją się wydatki między innymi na gospodarkę odpadami komunalnymi, która pochłonie 31 milinów złotych. Na utrzymanie zielni, cmentarzy, toalet, fontann czy obsługę imprez zaplanowano 11 milionów złotych. Miesięczny koszt utrzymanie porządku w mieście to 200 tysięcy złotych, zieleni i małej architektury w parkach 164 tysiące złotych a zieleni w pasach drogowych 275 tysięcy złotych. – Po raz pierwszy prezentujemy budżet z taki wskaźnikami. Pozwolą one na łatwe porównywanie wydatków na dane zadanie w kolejnych latach – przyznała skarbnik miasta, Barbara Nowak podczas Komisji Budżetu i Finansów Publicznych.

Na utrzymanie jednostek kultury zaplanowano 30 milionów złotych a o 2 miliony mniej na poprawę bezpieczeństwa w mieście. Na promocję miasta i rozwój jego atrakcyjności przewidziano 24 miliony złotych, podobna kwotę na rozwój sportu i kultury fizycznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie