Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opłaty za wywóz śmieci w Kielcach nie wzrosną wielokrotnie - uważa Czesław Gruszewski, wiceprezydent Kielc

Redakcja
Aleksander Piekarski
Rozpowszechniane informacje o wielokrotnej zwyżce ceny moim zdaniem są przesadzone - powiedział na czacie "Echa Dnia" Czesław Gruszewski, wiceprezydent Kielc. Przeczytaj zapis poniedziałkowej rozmowy z internautami.

mieszkan: Gdyby miał Pan możliwość samodzielnie podjąć decyzję o wyborze metody naliczania opłat to jaką by Pan wybrał?
Czesław Gruszewski : Od metra kwadratowego.

mik: Dzień dobry. Największym problemem w Kielcach według mnie jest segregacja, Czy coś w tej kwestii zostanie poczynione?
Czesław Gruszewski : Segregacja będzie powszechna, będzie odbywać się u źródła, czyli w domach i Ci, którzy uczestniczą w segregacji poniosą niższe koszty.

jan: Panie prezydencie - realnie ile po wprowadzeniu nowego systemu każdy kielczanin będzie miesięcznie płacił za śmieci
Czesław Gruszewski : Jesteśmy na etapie kalkulowania ceny. Wybór metody będzie na pewno decydował o wysokości opłat.

gosia: czy ta opłata za śmieci musi byc pobierana ??
Czesław Gruszewski : Tak. Wynika to z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Ustawy sejmowej.

mieszkan: Wiem, że wg Ustawy można wybrać tylko 1 z 4 opcji naliczania opłat. Dlaczego nie uwzględniono możliwości naliczania opłat od ilości (kg) wytworzonych odpadów? Czy wg Pana nie jest to najlepsza i najbardziej sprawiedliwa opcja?
Czesław Gruszewski : Ustawa nie przewiduje takiej metody, a doświadczenia szwajcarskie w zakresie naliczania opłat od wagi, pokazują, że nie tylko Polacy mogą być "kreatywni".

mik: Tak niższe koszty. Segreguję odpady, ale dziś choć wrzucam do różnych koszy, to wysypywane są do jednej śmieciarki, gdzie się znów mieszają, Więc to robota głupiego.
Czesław Gruszewski : To się teraz zdarza, ale nowy system będzie temu zapobiegał.

kielczan: jak wysokie będą opłaty
Czesław Gruszewski : Rozpowszechniane informacje o wielokrotnej zwyżce ceny moim zdaniem są przesadzone.

mieszkan: Kiedy Rada Miasta ma podjąć ostateczną decyzję dotyczącą wyboru sposobu naliczania opłat?
Czesław Gruszewski : Na najbliższej sesji w grudniu.

zak: Po wprowadzeniu nowego systemu jaka firma będzie odbierała śmieci? Czy jeśli ktoś będzie śmieci segregował jego opłata będzie niższa?
Czesław Gruszewski : Wg obecnych przepisów, miasto ogłosi przetarg i wyłoni firmę, lub firmy do obsługi systemu. Przy segregacji opłata będzie niższa.

mieszkan: Czy konieczne jest wprowadzenie nowego "podatku" tym razem od śmieci?
Czesław Gruszewski : Obecne prawo również obliguje wszystkich do ponoszenia opłaty za odpady, ale jest łatwe do ominięcia. Przepisy, które wprowadza nowa ustawa od lat są stosowane w innych krajach europejskich.

Lolek: Dzień dobry Panu. Wydaje się, że naliczanie opłat od ilości zużytej wody jest najbardziej rozsądne. W sondzie Echa najwięcej głosów jest za opłatami od osoby. Na ile będziecie brać pod uwagę zdanie Kielczan?
Czesław Gruszewski : Opinie kielczan, oraz sondaż "Echa Dnia" będą brane pod uwagę przy rekomendowaniu radnym rozwiązań dla Kielc.

mieszkan: Dlaczego już wcześniej w Kielcach nie wprowadzono systemu polegającego na selektywnej zbiórce odpadów (segregacji u źródła ich powstawania) pomimo, iż takie systemy z powodzeniem funkcjonują już od wielu lat w innych polskich miastach?
Czesław Gruszewski : W wyniku selektywnej zbiórki zbieramy ok. 10 % wyselekcjonowanych odpadów.

mieszkan: Dlaczego mieszkaniec, który segreguje odpady i sprzedaje je do skupu surowców wtórnych i nie wytwarza praktycznie odpadów komunalnych ma płacić tyle samo, co osoba która tego nie robi czyli oddaje kilkakrotnie więcej odpadów?
Czesław Gruszewski : Nie każdy przypadek może być uwzględniony w przepisach. Wg nowej ustawy, opłata ma charakter ryczałtu.

mieszkan: Podobno (jak zostało już wcześniej zauważone) niezależnie od wybranej metody naliczania opłat ceny i tak wzrosną kilkakrotnie. Czy były już przeprowadzone jakieś analizy?
Czesław Gruszewski : Ceny w Kielcach nie wzrosną kilkukrotnie. Jest to wynik przeprowadzonych przez nas analiz.

mieszkan: Jeśli aktualnie firma odbierająca ode mnie odpady przyjeżdża raz na 2 tygodnie, a do mojego znajomego 2 razy w tygodniu, czyli wytwarza on 4 razy więcej śmieci to dlaczego mamy ponosić taką samą opłatę? Dla jasności to mieszkamy w domkach o podobnej wielkości, zamieszkuje w nich tyle samo osób oraz posiadamy ten sam pojemnik tj. 12
Czesław Gruszewski : Na dziś o częstotliwości opróżniania pojemnika decyduje właściciel posesji. Nie zawsze jest to odzwierciedleniem ilości wytwarzanych odpadów.

mik: Proszę napisać więcej o segregacji odpadów,. Na czym będzie polegała?
Czesław Gruszewski : Śmieci będą segregowane w trzech grupach. Zmieszane odpady surowców wtórnych (papier, metale, tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe np. kartony) - w worku lub pojemniku żółtym. Odpady szkła - worek lub pojemnik zielony. Pozostałe odpady komunalne - pojemnik obecnie stosowany.

Lolek: czy jest Pan w stanie powiedzieć ile wynosiłyby opłaty ,. gdybyśmy płacili ryczałtem?
Czesław Gruszewski : Każda z metod ma charakter ryczałtu, analizy co do jego wysokości są obecnie prowadzone.

mieszkan: Oczywiście, o częstotliwości opróżniania pojemnika nie musi odzwierciedlać ilości wytwarzanych odpadów, ale nikt nie opróżniałby przecież pustych pojemników i płacił za to dodatkowe pieniądze firmie odbierającej. Czyli jedna ma to przełożenie na ilości
Czesław Gruszewski : Mamy wiele udokumentowanych przypadków zaniżania ilości odpadów i nielegalnego ich pozbywania się.

mieszkan: Kto zajmuje się przeprowadzeniem tych analiz?
Czesław Gruszewski : Zespół powołany przez prezydenta oraz firma doradcza.
zak: Panie prezydencie, czy uważa pan ,że po wprowadzeniu nowego systemu skończy się w mieście problem z licznymi dzikimi wysypiskami?
Czesław Gruszewski : Tak spodziewamy się stopniowego spadku ilości dzikich wysypisk. Potwierdzają to dane z gminy, które podobne rozwiązania wprowadziły już wcześniej w drodze referendum. Np. Starachowice

mik: Tak, czy będzie jeździło kilka różnych ciężarówek? Jak to zostanie zorganizowane?
Czesław Gruszewski : Tak, będą jeździć co najmniej dwa rodzaje pojazdów do odbierania odpadów.

Lolek: Zapytam konkretnie: ile zapłacimy jeśli będziemy płacić od gospodarstwa? Proszę o odpowiedź ile w złotówkach
Czesław Gruszewski : Za wcześnie na tego typu deklaracje. Kalkulacje trwają.

mik: Pisze pan, że będą zniżki dla tych, co segregują, jak to sprawdzicie?
Czesław Gruszewski : Firma wywozowa będzie potwierdzać przypadki braku segregacji.

roman: Czy są jakieś przymiarki - ile przy segregacji śmieci miasto zarobi na nowym systemie. Czy będzie powołana jakaś miejska firma zajmująca się rozliczeniami, ile osób będzie w niej pracowało?
Czesław Gruszewski : Miasto ma zbilansować wpływy i wydatki. Nie planuje się powołania nowej firmy do obsługi systemu.

gosc: Kluczową sprawą dla wysokości opłat jakie będziemy ponosić za odbiór śmieci będzie opłata za przyjęcie odpadów w Promniku w 2013 r. jak również po wybudowaniu Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów. Czy jest Pan w stanie określić jakie będą to kwoty?
Czesław Gruszewski : Nie planuje się wzrostu opłaty za przyjmowanie odpadów w Promniku w 2013 roku ponad wartość inflacji.

Lolek: Dziękuję za konkret. czy najpierw wybierzecie metodę, a potem będziecie ustalać stawki?
Czesław Gruszewski : Tak. Ponieważ suma wpływów i wydatków bez względu na metodę będzie taka sama.
Lolek: Ku jakiej metodzie radni są skłonni dziś glosować?
Czesław Gruszewski : Nie wiem co preferują radni, prowadzimy z nimi rozmowy.

mik: Nie rozumiem. Mieszkam w bloku. Wyrzucam śmieci w miejsce, gdzie wyrzuca je kilkaset innych rodzin. Jak to sprawdzą?
Czesław Gruszewski : W przypadku dużych budynków, może być to problem. Pojawia się tutaj element zborowej odpowiedzialności. Widzimy dużą rolę po stronie zarządzających nieruchomościami.

gosc: Na jakim etapie jest budowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Promniku? Kiedy będzie oddany do użytku? Czy jest to prawda, że jest to najdroższa tego typu budowa w Polsce?
Czesław Gruszewski : Zakład jest w trakcie budowy, w pełni zostanie oddany do użytku w 2015 roku. Jest to inwestycja najnowocześniejsza a nie najdroższa w Polsce, w dodatku w 65 % finansowana z pieniędzy unijnych.

Lolek: To co z różnica w metodzie? Skoro tak czy siak musi wyjść na jedno?
Czesław Gruszewski : Wybór metody decyduje o sposobie rozłożenia kosztów na mieszkańców. Przykładowo, ten sam mieszkaniec może ponieść różne opłaty.

Lolek: A nie można nałożyć na każdego od osoby? Nie od domostwa? Ile osób w Kielcach tyle płaci? Każdemu blankiecik?
Czesław Gruszewski : Można, jest to jedna z metod. Posiada istotną wadę. Trudno jest oszacować liczbę mieszkańców. Musimy polegać na uczciwości właścicieli mieszkań. Nie każdy będzie zaineresowany w ujawnieniu wszystkich lokatorów.

gosc: Dlaczego nie przygotowano portalu, takiego jak np. w Szczecinie, że można wpisać swoje parametry (ilość mieszkańców, zużycie wody, powierzchnie lokalu) i kalkulator wylicza, który sposób naliczania opłat jest dla mnie najlepszy (najtańszy), a później mogę oddać głos na daną metodę. Dzięki temu najlepiej widać, który sposób jest optymalny dla większości mieszkańców.
Czesław Gruszewski : Nie mogę się odnieść do metody szczecińskiej, ponieważ nie znam ich założeń przy tworzeniu kalkulatora. Każde miasto ma swoją specyfikę. Realizujemy inną formę konsultacji.

Lolek: A na tych co wynajmują obowiązek meldunku, i karę jak nie melduje
Czesław Gruszewski : To nie meldunek jest podstawą naliczania opłaty za śmieci, ale oświadczenie o zamieszkaniu. Na dodatek od 2014 roku obowiązek meldunkowy znika.

Borys: Dlaczego ceny za wywóz śmieci w nowym systemie mają wzrosnąć. Ilość śmieci wytwarzana przez mieszkańców nie wzrośnie nagle a ilość płacących w nowym systemie i owszem. Więc skąd podwyżka. Druga sprawa jeśli miesto zrobi przetarg na wywóz śmieci to jako h.
Czesław Gruszewski : Na przykładzie gmin, które wprowadziły system w drodze referendum w pierwszych latach ilość przyjmowanych odpadów wzrosła ponad 30 %.

Czesław Gruszewski : Dziękuję Państwu za aktywny udział w czacie i rzeczowe pytania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie