Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Opowieść jako żywa" na Świętym Krzyżu. Przenieśliśmy się w XVII wiek. Zobacz zdjęcia

Michał Kolera
Michał Kolera
Widownia podczas widowiska ""Opowieść jako żywa" na Świętym Krzyżu, niedziela, 20 sierpnia 2023. >>>Więcej zdjęć na kolejnych slajdach
Widownia podczas widowiska ""Opowieść jako żywa" na Świętym Krzyżu, niedziela, 20 sierpnia 2023. >>>Więcej zdjęć na kolejnych slajdach Michał Kolera
"Opowieść jako żywa", impreza poświęcona osobie księcia Jeremiego Wiśniowieckiego, odbyła się w niedzielę, 20 sierpnia, na Świętym Krzyżu. Podczas wydarzenia odtwarzano zwyczaje wojskowe i dworskie z połowy XVII wieku.

"Opowieść jako żywa" na Świętym Krzyżu. Legendarny wojownik związany z naszym regionem

Osobę Jeremiego Wiśniowieckiego kojarzyć można chociażby z powieści Henryka Sienkiewicza "Ogniem i mieczem". Opowiada ona o powstaniu Kozaków zaporoskich pod wodzą Bohdana Chmielnickiego. W połowie XVII wieku konflikt ten spustoszył południowo-wschodnie ziemie ówczesnej Rzeczypospolitej. Sienkiewicz na kartach swojej powieści odmalowuje osobę Wiśniowieckiego, jako szczodrego i sprawiedliwego, ale jednocześnie surowego, momentami wręcz okrutnego magnata.

Domniemany grób księcia znajduje się w klasztorze na Świętym Krzyżu koło Nowej Słupi.

- Mało osób o tym wie. Żona księcia, księżna Gyzelda, obawiając się, że zwłoki męża mogą zostać zbezczeszczone na Ukrainie, przeniosła je na Święty Krzyż. Postaci legendarnego Jaremy z kryptą na Świętym Krzyżu nie kojarzą nawet mieszkańcy Świętokrzyskiego, a co dopiero turyści z Polski. Dlatego, poprzez organizację imprezy "Opowieść jako żywa", staramy się przypomnieć o tym, że znamienity obrońca polskości i wiary katolickiej jest związany z naszym regionem - mówił Mirosław Gębski, starosta kielecki.

Pokazy husarii i jazdy pancernej na Świętym Krzyżu. Były też... tańce

W niedzielę na Świętym Krzyżu prezentowała się Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.

- Odtwarzamy czasy, jakie Jeremi Wiśniowiecki mógł oglądać na własne oczy. Była prezentacja kawalerii, szermierki, tańców dworskich. Do tego pokaz janczarów i bitwa. Pojawiają się nawiązania do książek Sienkiewicza, to jasne, bo trudno tego nie robić, kiedy odtwarza się połowę XVII wieku, okres, który w miarę wiernie w swoich książkach opisał nasz pisarz. Próbujemy jak najdokładniej odwzorować, jak to wszystko mogło wyglądać - powiedział Gabriel Leon Kargulewicz z sandomierskiej chorągwi.

Uczestnicy widowiska zobaczyli pokazy wojskowe w wykonaniu rekonstruktorów, przedstawiające dwie najsłynniejsze formacje polskiej konnicy z XVII wieku, czyli ciężkozbrojną husarię oraz nieco lżejszą od niej jazdę pancerną. Husarze byli wyposażeni w długie kopie, które - jak twierdzili uczestnicy rekonstrukcji - były wydrążone w środku, dokładnie tak samo, jak ich oryginały sprzed prawie 400 lat.

Zobacz też:

Nie mniej ciekawy był pokaz tańców dworskich. Widzowie mogli na przykład zobaczyć, jak wyglądała słynna uczta, którą dla dodania otuchy wojsku wydał Jeremi Wiśniowiecki podczas ich oblężenia pod Zbarażem przed Kozaków i Tararów w lipcu i sierpniu 1649 roku. Dziewczęta przebrane w suknie z epoki dostojnie podążały za młodymi junakami, przybranymi - jak u Sienkiewicza - zarówno w polskie stroje szlacheckie, jak i cudzoziemskie stroje wojskowe z połowy XVII wieku. Wszystkiemu towarzyszyła muzyka, oryginalne melodie z tamtego okresu.

"Opowieść jako żywa" na Świętym Krzyżu. Będzie kontynuacja

Wydarzeniu towarzyszy również liczne atrakcje przygotowane przez gminy powiatu kieleckiego, które tego dnia zaprezentowały regionalne potrawy i rękodzieło. Swoje uzbrojenie i samochody pokazało Wojsko Polskie - 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej i Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Pomysłodawca imprezy, starosta kielecki Mirosław Gębski, jest zdania, że impreza będzie kontynuowana w następnych latach.

- To żywa lekcja historii. Lepiej to dotrze do młodszych i starszych ludzi, niż książka i film. Tańce dworskie, musztra, z tym wszystkim można obcować na żywo na Świętym Krzyżu. Myślę że wydarzenie doczeka się kontynuacji - mówił w niedzielę.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie