Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opowieści o Puszczy Białowieskiej w koneckiej bibliotece

MiK
Jarosław Chyra w koneckiej bibliotece
Jarosław Chyra w koneckiej bibliotece Biblioteka Publiczna w Końskich
To był jak zwykle ciekawy piątkowy wieczór w Bibliotece Publicznej w Końskich. Tym razem za sprawą pasjonującej opowieści o powstawaniu albumu fotograficznego "Jedyna Puszcza Białowieska". Jarosław Chyra, autor albumu przez półtorej godziny opowiadał o urokach przyrody, ale jego gawęda była ucztą dla koneserów fotografii, ekologów i bibliofilów.

Była to nietypowa historia, ponieważ autor albumu chciał stworzyć fotograficzną opowieść o Puszczy wbrew utartym kanonom. A utarte kanony to zamieszczanie przepięknych fotografii kapiących od kolorów, fotografie zwierząt w niecodziennych ujęciach, zaskakujące technologią druku opracowanie książki, krzykliwe i efektowne oprawy.

Tymczasem jemu zamarzył się album dla koneserów z numerowanymi egzemplarzami, przemyślany co do najdrobniejszego szczegółu, oszczędny w barwach, wywołujący nastrój starej puszczy lecz nie psujący klimatu tego miejsca. Nastrój mroczny, kolory stonowane, drzewa jako bohaterowie pierwszego planu, zwierzęta jako symbole. I udało się. Album jest spójny, nastrojowy, oddający nastrój Puszczy Białowieskiej w całej okazałości. I co najdziwniejsze, dobrze się sprzedaje.

Jarosław Chyra wychował się w Białowieży i czuje Puszczę doskonale. Zna tam każdego, od naukowców po leśników i tubylców. Z wykształcenia jest leśnikiem, z zawodu fotografem, edytorem i wydawcą. Jest autorem felietonów przyrodniczych realizowanych dla TVP. Autor i producent programów telewizyjnych o tematyce przyrodniczej, konsultant słynnych reklam z komputerowo wygenerowanym Żubrem.

Autor podarował i zadedykował dla czytelników Biblioteki dwie wersje albumu "Jedyna Puszcza Białowieska", wersję numerowaną i wydanie drugie, nieco zmienione. Ale podarował również Bibliotece niecodzienny album stanowiący pośmiertne wspomnienie o Simonie Kossak, pani profesor z Krakowa, która porzuciła miasto dla dzikiej puszczy i jej mieszkańców. Kobieta-legenda, pochodząca z rodziny znakomitych artystów znalazła w wiejskiej chacie swoje przeznaczenie- zwierzęta i przyrodę. Albumowe wspomnienie pomagał wydać Jarosławowi Chyrze Lech Wilczek, artysta, towarzysz życia Simony Kossak i i wieloletni przyjaciel bibliotecznego gościa. Tego albumu nie można kupić, ale dla czytelników Biblioteki w Końskich Jarosław Chyra sprezentował jeden egzemplarz niecodziennego wydawnictwa.

W sobotę, dzień po bibliotecznym spotkaniu artysta spotkał się w Muzeum w Maleńcu na kolejnym spotkaniu, tym razem poświęconemu działalności filmowej artysty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie