Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orlęta Lwowskie patronem ostrowieckiej młodzieży (zdjęcia)

Anna ŚLEDZIŃSKA
Anna Śledzińska
Marsz Lwowskich Dzieci rozpoczął uroczystości nadania imienia Szkole Podstawowej nr 14 i Gimnazjum nr 4 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Od środy ponad tysiąc uczniów tych placówek ma za swoich patronów Orlęta Lwowskie.

Środowa uroczystość była największym wydarzeniem w życiu uczniów Szkoły Podstawowej nr 14 i Gimnazjum nr 4, od czasu powstania tej placówki w 1991 roku. Przygotowywano się do niej od wielu miesięcy, a wszystko dopięte było na ostatni guzik już trzy tygodnie temu. Pierwszy termin święta ustalono na 16 kwietnia, lecz plany pokrzyżowała katastrofa prezydenckiego samolotu. Ze względu na żałobę narodową, uroczystość przeniesiono na 5 maja. W środę w sali gimnastycznej zespołu szkół zebrało się kilkaset osób, oprócz oficjalnych gości także wielu uczniów, by wspólnie przeżywać ten niezwykły dzień.

Święto szkoły rozpoczęła msza w kościele p.w. św. Jadwigi Królowej, koncelebrowana przez biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza. Część oficjalną zainaugurował Marsz Lwowskich Dzieci, odśpiewany przez chór szkolny pod dyrekcją Ewy Goworowskiej. W czasie, gdy dziewczęta w biało- czerwonych przepaskach na głowach muzyką opowiadały historię młodych bohaterów, wprowadzono sztandar Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz proporzec jednostki 2013 Związku Strzeleckiego "Strzelec". Pocztom towarzyszyli Strzelcy oraz umundurowani uczniowie klasy wojskowej ZDZ.

- Ze szkołą prawie od początku związany jest związek strzelecki, a szczególnie młodsi Strzelcy- Orlęta. W tym roku obchodzą wielką rocznicę, stulecie powstania- mówiła w czasie uroczystości dyrektor Zespołu Szkół Katarzyna Goworek.- Kiedy padła propozycja nadania szkole imienia Orląt Lwowskich, była to propozycja tak naturalna i nie budząca wątpliwości, że przyjęta została z aplauzem przez wszystkich. Bo jaki inni patron tak bardzo scaliłby całą naszą społeczność?
Jak przypomniała Katarzyna Goworek, najmłodszy walczący w obronie polskości Lwowa miał lat 9, a więc tyle ile dzieci w klasach młodszych szkoły podstawowej. Najmłodszym kawalerem orderu Virtuti Militari był 13- letni Antoś Petrykiewicz, rówieśnik uczniów starszych klas szkoły podstawowej. Na 6022 walczących w obronie Lwowa, 1421 miało poniżej 17 roku życia, czyli tyle ile uczniowie gimnazjum.

- To patron, który będzie bliski naszym sercom, który nauczy naszą młodzież czym jest prawdziwe umiłowanie Ojczyzny- stwierdza Katarzyna Goworek.
Oficjalną część uroczystości zakończyło wkopanie przez biskupa Krzysztofa Nitkiewicza, posła Jarosława Rusieckiego i prezydenta Jarosława Wilczyńskiego dwóch Dębów Pamięci. Pierwszy otrzymał imię st. przodownika Policji Państwowej Antoniego Pulsakowskiego, drugi jest poświęcony Orlętom Lwowskim.

Goście obejrzeli i wysłuchali też wzruszającego, pełnego lwowskich akcentów programu artystycznego, przygotowanego przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół nr 2.
Czytaj więcej w czwartek w "Echu Ostrowieckim"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie