Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orszak Trzech Króli 2024 w Solcu-Zdroju. Wielobarwny pochód przeszedł przez centrum miasta wprost do kościoła

Redakcja Polska Press
Redakcja Polska Press
Pierwszy Orszak Trzech Króli w Solcu-Zdroju. Było pięknie i kolorowo.
Pierwszy Orszak Trzech Króli w Solcu-Zdroju. Było pięknie i kolorowo. Gminne Centrum Kultury w Solcu-Zdroju
Także w Solcu-Zdroju w powiecie buskim, po raz pierwszy odbył się Orszak Trzech Króli. Wielobarwny i uśmiechnięty pochód przeszedł spod urzędu gminy, wprost do parafialnej świątyni. Mimo deszczu i chłodu, w uroczystości wzięło udział mnóstwo mieszkańców i wiernych.

Pierwszy Orszak Trzech Króli w Solcu-Zdroju. Było pięknie i kolorowo

6 stycznia przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli. Chrystus w osobach trzech mędrców objawia się narodom pogańskim i ogłasza, że zbawienie, które nam przyniósł jest darem dla wszystkich ludów, ras i języków. Tego dnia w kościołach poświęcane są kadzidło i kreda. Corocznym zwyczajem w wielu parafiach w Polsce - również w regionie świętokrzyskim, odbywają się Orszaki Trzech Króli.

Po raz pierwszy, do największych jasełek świata, dołączyli wierni i mieszkańcy z Solca-Zdroju. Uroczystość rozpoczęła się od zbiórki na placu przed urzędem gminy, a następnie wielobarwny pochód na czele z trzema Mędrcami ze Wschodu, wyruszył przez miejscowość w stronę kościoła pod wezwaniem Świętego Mikołaja w Solcu-Zdroju na uroczystą mszę świętą.

Wśród mieszkańców nie brakowało przepięknie ubranych i umalowanych postaci wprost z betlejemskiej stajenki. Zobaczcie na zdjęciach.

Mottem tegorocznego Orszaku Trzech Króli było hasło "W jasełkach leży". Stało się tak ze względu na przypadającą w okresie Bożego Narodzenia osiemsetną rocznicę pierwszego przedstawienia zaaranżowanego przez Świętego Franciszka w Greccio we Włoszech. 24 grudnia 1223 roku Święty Franciszek, za zgodą Papieża Honoriusza III, w skalnej grocie na wysokości 750 metrów nad poziomem morza w posiadłości Jana Wetliny w Greccio, zbudował żywą szopkę. Złożył w żłobie wyrzeźbioną figurę Dzieciątka, umieścił obok żywe zwierzęta, wołu i osła, zaprosił miejscową ludność, aby w roli pasterzy zbliżali się do żłóbka i w ten obrazowy sposób zapoznawali się ze scenami ewangelicznymi opowiadającymi o narodzeniu Jezusa. Szopka ukazana podczas Mszy świętej w noc Bożego Narodzenia miała uświadomić wiernym przyjście Zbawiciela na ziemię i obecność Jezusa podczas każdej Eucharystii.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie