Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orszak Trzech Króli 2024 w Wodzisławiu. Kolorowy korowód przeszedł ulicami miasta. Pyszny poczęstunek, piękne zwierzęta i konkurs

Oprac.: Mateusz Zapart
Orszak Trzech Króli w Wodzisławiu. Zobacz więcej na kolejnych slajdach
Orszak Trzech Króli w Wodzisławiu. Zobacz więcej na kolejnych slajdach MiG Wodzisław
Ulicami Wodzisławia już po raz szósty przeszedł tradycyjny Orszak Trzech Króli. 6 stycznia, w sobotę, w uroczystość Objawienia Pańskiego w Wodzisławiu uczczono to święto pod hasłem "W jasełkach leży!". Z tej okazji na mieszkańców czekało wiele atrakcji.

Orszak Trzech Króli w Wodzisławiu pod hasłem "W jasełkach leży!"

Mieszkańcy Wodzisławia już po raz szósty wzięli udział w tradycyjnym Orszaku Trzech Króli. Tym razem hasło orszaku brzmiało "W jasełkach leży!". W sobotę, 6 stycznia na ulicach Wodzisławia korowodowi Trzech Króli towarzyszyły barwne stroje, korony, muzyka oraz wspólny śpiew licznie zebranych mieszkańców.

Tradycyjnie Orszaki Królewskie ruszyły z trzech miejsc:

  • Orszak Afrykański czyli niebieski poprowadził Król Baltazar w rolę którego wcielił się Jerzy Kostyła. Mieszkańcy ruszyli z parkingu przy Urzędzie Miasta i Gminy w Wodzisławiu
  • Orszak Azjatycki, zielony poprowadził Król Melchior czyli Mariusz Windys wyruszając z ulicy Pińczowskiej przy budynku Ostoi
  • Orszak Europejski w kolorze czerwonym Król Kacper, którego rola przypadła Zbigniewowi Kośmidrowi. Korowód ruszył z placu przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Wodzisławiu

Każdy z Orszaków miał własną oprawę muzyczną. Niebieski orszak poprowadziła kapela ludowa "Małopolanie", zielonemu Orszakowi przygrywał Ryszard Mędryk wraz z zespołem "Mozgawianie", a czerwonemu Młodzieżowa Orkiestra Dęta. Poszczególne korowody spotkały się przed kościołem Świętego Marcina, gdzie zostały powitane przez księdza kanonika Mieczysława Robaka wraz z księdzem wikariuszem Dawidem Bęben. Po złożeniu hołdu Jezusowi przez Królów odbyła się uroczysta msza święta celebrowana przez księdza proboszcza w trakcie której uroczystej oprawy dodały kapela "Małopolanie", wodzisławska Orkiestra Dęta i zespół "Mozgawianie".

Po zakończeniu ceremonii kościelnych mędrcy wyruszyli w symboliczną drogę do Jezusa, gdzie na czele orszaku szedł Gwiazdor z Gwiazdą Betlejemską, za nim kolędnicy z wesołymi Turoniem i Aniołki. Droga ta powiodła wszystkich na wodzisławski rynek, gdzie odbyła się reszta tegorocznych uroczystości, oraz gdzie czekały na mieszkańców dodatkowe atrakcje.

Na Placu Wolności na wszystkich czekała w szopce żywa Święta Rodzina, w rolę której wcielili się Katarzyna i Adam Jachymczyk wraz ze swoją pociechą. Królowie reprezentujący ludy na trzech kontynentach złożyli pokłon, uznając Jezusa za Króla i Zbawiciela, za Najwyższego Kapłana, ofiarując Mu mirrę - znak cierpienia i symbol proroctwa, kadzidło - znak modlitwy i symbol kapłaństwa oraz złoto - dar czystego serca i symbol królewskiej misji, po czym zaczęło się radosne kolędowanie. Na scenie nie zabrakło występów z repertuaru kolęd i pastorałek w wykonaniu dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych z terenu Miasta i Gminy Wodzisław.

Świętowanie rozpoczęto wykonaniem poloneza do kolędy „Bóg się rodzi”, a później odbyła się orszakowa biesiada, na której można było spróbować myśliwskiego bigosu serwowanego przez członków koła łowieckiego "Mozgawa" z Wodzisławia, który przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Mieronicach. Tradycyjne potrawy wraz ze słodkimi wypiekami przygotowały także panie z kół Gospodyń Wiejskich w Brześciu, Kreżoł, Laskowej, Mierzawie, Kowalowie Dolnym i z Mieronic. Dzieci i dorośli mogli także zobaczyć i pogłaskać alpaki oraz kucyka.

Do tegorocznego orszaku w Wodzisławiu dołączyła również pani Barbara Urban Jimenez wraz ze swym koniem o imieniu Coristo jadąc na jego czele. Nowym i barwnym elementem jaki dołączył do korowodu był też smok, który wił się i pokłonił na koniec wraz ze wszystkimi.

Podczas uroczystości został także rozstrzygnięty konkurs na najładniejszą koronę, spośród ponad 30 osób, które wykonały i zaprezentowały korony zostało wyróżnionych i nagrodzonych pięć, chociaż podjęcie decyzji przez jury nie było łatwe.

Po raz kolejny organizacyjną moc pokazała lokalna społeczność Miasta i Gminy Wodzisław. Głównym organizatorem tego kulturalno-religijnego wydarzenia w 2024 roku było Towarzystwo Przyjaciół Wodzisława, burmistrz Miasta i Gminy Wodzisław Dominik Łukasik oraz parafia pod wezwaniem Świętego Marcina w Wodzisławiu i jak od początku orszakowej historii miasto znalazło się na ogólnopolskiej mapie Orszaku Trzech Króli i organizowane było ze wsparciem Fundacji Orszaku Trzech Króli.

Zobaczcie w naszej galerii jak wyglądał Orszak Trzech Króli w Wodzisławiu:

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie