Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orszak Trzech Króli przejdzie wokół Kolegiaty Świętego Marcina w Opatowie i ulicami Ożarowa

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
6 stycznia tradycyjnie w Opatowie odbędzie się Orszak Trzech Króli. Orszak przemaszeruje wokół Kolegiaty Świętego Marcina. Natomiast w Ożarowie przejdzie ulicami miasta.
6 stycznia tradycyjnie w Opatowie odbędzie się Orszak Trzech Króli. Orszak przemaszeruje wokół Kolegiaty Świętego Marcina. Natomiast w Ożarowie przejdzie ulicami miasta. archiwum
W sobotę, 6 stycznia tradycyjnie w Opatowie odbędzie się Orszak Trzech Króli. Orszak przemaszeruje wokół Kolegiaty Świętego Marcina. Natomiast w Ożarowie przejdzie ulicami miasta.

Orszaki Trzech Króli w Opatowie i Ożarowie

6 stycznia 2023 roku przypada uroczystość Objawienia Pańskiego. Podczas tego dnia – zgodnie z tradycją – odbędzie się Orszak Trzech Króli. Tegoroczna edycja Orszaku odbędzie się pod hasłem
„W jasełkach leży”.

Opatów
Księża z parafii świętego Marcina w Opatowie, zachęcają najmłodszych Opatowian do wzięcia udziału w akcji.
- Dzieci mogą się ubrać kolorowo, w postaci błogosławionych, świętych oraz aniołów. Załóżmy na głowy korony i wspólnie świętujmy tę uroczystość – mówili księża podczas noworocznych mszy w kolegiacie.
Orszak Trzech Króli przejdzie wokół kolegiaty świętego Marcina po mszy o godzinie 12. Podczas uroczystości odbędzie się wspólne kolędowanie oraz z zawierzenie Dzieciątku Jezus rodzin opatowskiej parafii.

Ożarów
W Ożarowie orszak przejdzie ulicami miasta. Na godzinę 11:30 zaplanowano wspólne kolędowanie z zespołem Sobowiacy a później o godzinie 12 mszę świętą w kościele pod wezwaniem świętego Biskupa i Męczennika. Po mszy orszak przejdzie na Plac Wolności gdzie odbędzie się pokłon Trzech Króli. Zwieńczeniem uroczystości będą jasełka w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących imienia Edwarda Szylki w Ożarowie.

Dzień Objawienia Pańskiego, Święto Epifanii, potocznie nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli, stanowi ważny punkt w kalendarzu liturgicznym – należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół. Jego powstanie przypada na III wiek w Kościele Wschodnim oraz IV wiek w Kościele Zachodnim. Święto zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Wspominane jest wówczas wydarzenie opisane w Ewangelii Mateusza, w którym Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami lub Magami, w VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar, wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się Nowonarodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli Małemu Dzieciątku drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło.

Od stuleci Święto Trzech Króli nieodmiennie wiąże się z tradycją wystawiania jasełek oraz tak zwanych widowisk herodowych. Początkowo były one znane we Włoszech, później we Francji. W średniowieczu rozpowszechnili je franciszkanie. Legenda głosi nawet, że tradycję wystawiania jasełek, tak jak i budowę szopek bożonarodzeniowych zapoczątkował sam święty Franciszek z Asyżu. W Polsce jasełka wystawia się od kilkuset lat. Jasełka to inaczej „przedstawienia o Bożym Narodzeniu” – ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa „jasło” oznaczającego żłób. W jasełkach występowały zarówno postacie biblijne czyli Święta Rodzina, Trzej Królowie, Herod ale też pastuszkowie Kuba, Bartosz, Wojciech, Maciek.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie