Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osadzeni w Zakładzie Karnym przekazali posąg Matki Bożej Mirowskiej do klasztoru Ojców reformatów (zdjęcia)

MIO
Posąg od chwili jego załadowania na przyczepę pozostawał bez przerwy pod opieką oficerów ZK.
Posąg od chwili jego załadowania na przyczepę pozostawał bez przerwy pod opieką oficerów ZK. I. Imosa
Z rzadko spotykanym dostojeństwem, pietyzmem i czcią odbyła się w środę uroczystość przekazania posagu Matki Bożej Mirowskiej wykonanego przez osadzonych w Zakładzie karnym do klasztoru na Mirowie.
Zaklad Karny przekazal posąg

Zakład Karny przekazał posąg

Posąg jest darem więźniów dla Sanktuarium MBM z okazji przypadającej w tym roku okrągłej 800 rocznicy założenia przez świętego Franciszka z Asyżu Zakonu Braci Mniejszych zwanych franciszkanami, dla świątyni i klasztoru wzniesionych w czasach Ordynacji Myszkowskich.

Inspiracją dla osadzonych w pińczowskim Zakładzie karnym autorów posągu Maryi z Dzieciątkiem stał się - uchodzący za cudowny - powstały w latach 1600 - 03 obraz Matki Bożej Mirowskiej, będący repliką dzieła zdobiącego Bazylikę Santa Maria Magiorre w Rzymie. Sanktuarium Mirowskie posiada obszerna księgę cudów i łask doznanych przez wiernych na przestrzeni dziejów za sprawą tego obrazu. Dzieło stworzone za murami zakładu karnego trafiło do przyklasztornej Kaplicy Katyńskiej - miejsca szczególnego dla pińczowian, zakonników i wszystkich Polaków. 13 czerwca odbędą się w tutaj główne jubileuszowe uroczystości sakralne.

- To wielka data w dziejach naszej placówki penitencjarnej. Wielki także splendor, że prace o tak ogromnym znaczeniu symbolicznym, możemy przekazać w ręce ojców Franciszkanów, opiekujących się naszym Sanktuarium. To kolejny przejaw naszego otwarcia na życie miasta a tym przypadku na jego stronę duchową, jakże piękna i jakże znacząca dla wszystkich. Dla naszych pensjonariuszy to najdoskonalsza z form resocjalizacji na drodze do powrotu do normalnego życia i środowiska. - mówił pułkownik Krzysztof Drop - dyrektor zakładu karnego.

Wraz z posagiem do klasztoru przekazany został imponujących rozmiarów obraz - replika ikonostasu wykonanego na płótnie farbami olejnymi oraz cała seria obrazów o tematyce sakralnej ale również i patriotycznej. Nie zabrakło dzieł przedstawiających wizerunki Ojców Franciszkanów. Wszystkie dzieła w kawalkadzie aut przewiezione zostały do klasztoru.

Transportowi nadano szczególną oprawę, należną ich wartości i symbolice. Kawalkadę otwierał policyjny radiowóz, za którym jechał wóz operacyjny straży pożarnej z przyczepą a na niej oficerowie służby więziennej asekurujący dzieło. Obok osadzeni nieśli obraz - ikonostas z wizerunkiem Świętego Franciszka z Asyżu - założyciela zakonu a za nimi samochód Zakładu Karnego z obrazami.

Towarzyszyły im wozy reporterskie prasy i telewizji. Na skrzyżowaniach w całym mieście nad bezpiecznym transportem czuwali policjanci z Ogniwa Ruchu Drogowego. Posąg przeniesiono bardzo ostrożnie i ustawiono w Kaplicy Katyńskiej. - Brak nam słów wdzięczności i podczas głównych uroczystości jubileuszu, które odbędą się 13 czerwca bieżącego roku podziękujemy w należny sposób i modlić będziemy się wspólnie, jak każe 800 letnia tradycja zakonu - mówił w kaplicy O. Eliasz Hetmański Gwardian Klasztoru na Mirowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie