Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osocze pilnie potrzebne. Coraz więcej ciężkich przypadków z COVID-19 w Świętokrzyskiem

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Pixabay
Pilnie potrzebne osocze od ozdrowieńców. W ostatnim czasie w Świętokrzyskiem gwałtownie wzrasta liczba zakażeń koronawirusem, a co za tym idzie pojawia się coraz więcej pacjentów w ciężkich stanach choroby. W takich przypadkach pomaga osocze od osób, które przechorowały COVID-19. Im więcej osób go odda, tym więcej osób zostanie uratowanych.

W sieci pojawia się coraz więcej apeli z prośbą o oddanie osocza dla konkretnej osoby, najczęściej z rodziny lub grona znajomych. I choć sam apel jest zasadny, to mało prawdopodobnym jest oddanie osocza ze wskazaniem na konkretnego pacjenta. - Od momentu pobrania osocza do uzyskania wyników mija zbyt wiele czasu. A osocze dla pacjenta w ciężkim stanie jest potrzebne na już. Z drugiej strony im więcej osób się zgłosi, by oddać osocze, tym więcej osób je otrzyma, w tym również bliska nam osoba. Dlatego, jeśli spełniamy warunki to warto to zrobić. Zwłaszcza, że zapotrzebowanie jest bardzo duże – tłumaczy Zdzisława Sitarz-Żelazna, zastępca dyrektora do spraw medycznych w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach.

Podkreśla również, że w ostatnich dniach sporo się dzieje. - „Ruch” na szczęście jest. Do tej pory osocze oddało ponad 40 osób, ale codziennie ktoś dzwoni. Ludzie się zgłaszają i bywa, że dziennie osocze oddaje 10 osób. To bardzo dobra wiadomość i mam nadzieję, że taka sytuacja się utrzyma, ponieważ dla wielu osób jest to jedyne lekarstwo – dodaje Zdzisława Sitarz-Żelazna.

Co zatem zrobić, gdy chcemy oddać osocze?
Twoje osocze zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia. Można je oddać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach i tym samym uratować życie drugiego człowieka.

Kto może oddać osocze?
Osocze oddać mogą osoby spełniające poniższe warunki:
- przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie koronawirusem,
- od wykonania ostatniego badania, które było ujemne minęło 14 dni, bez testu musi minąć 28 dni od zakończenia izolacji,
- są w wieku 18-60 lat,
- nie otrzymały w przeszłości transfuzji krwi bądź jej składników,
- kobiety, które nie były w ciąży.

Jak pobierane jest osocze?
Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy. Podczas plazmaferezy pobierana jest krew, którą rozdziela się na osocze i pozostałe składniki, które są przetaczane z powrotem do tej samej żyły. Pobieranie osocza nie boli, jest całkowicie bezpieczne i trwa od 30 do 40 minut. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 750 mililitrów osocza.

Jeśli pobranie osocza metodą plazmaferezy nie jest możliwe, pobierane jest 450 mililitrów krwi pełnej, z której otrzymywane jest około 220-230 mililitrów osocza.

Co dalej dzieje się z osoczem?
Pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki wielkości 100-250 mililitrów i zamrażane. W zależności od zawartości w osoczu przeciwciał neutralizujących wirusa, chorym na COVID-19 przetacza się 200-400 mililitrów osocza.

Zawarte w osoczu przeciwciała neutralizujące wirusa SARS-CoV-2 (który powoduje COVID-19) po przetoczeniu eliminują go z organizmu pacjenta z aktywnym zakażeniem. Chorzy często nie są w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub wytwarzają je zbyt wolno (niewspółmiernie do rozwoju zakażenia). Podanie gotowych przeciwciał znacznie przyspiesza procesy obronne i pozwala skuteczniej walczyć z koronawirusem.

Terapia osoczem rekonwalescentów była już wcześniej stosowana wielokrotnie przy zakażeniach wirusem EBOLA, koronawirusem SARS (SARS-CoV), wirusem grypy A (H1N1) oraz wirusem „ptasiej” grypy A (H5N1). To jedna z najskuteczniejszych terapii przy zakażeniach wirusowych.

Osocze można oddać tylko w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach przy ulicy Jagiellońskej 66 od poniedziałku do piątku. Godziny rejestracji dawców osocza: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 13. Kontakt pod numerem telefonu: 41 335-94-01 lub 41 335-94-40.

Koronawirus w regionie. Najważniejsze informacje

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie