MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ośrodek Leczniczy Lumos Okulistyka Kielecka ruszył w Kielcach. Specjalizuje się w leczeniu zaćmy

PG
123RF
Nowy Ośrodek Leczniczy Lumos Okulistyka Kielecka niedawno rozpoczął swoją działalność w Kielcach. W placówce wykonywane są głównie operacje zaćmy, a okres oczekiwania jest na razie wyjątkowo krótki.

W Kielcach niedawno zaczął funkcjonować nowy ośrodek okulistyczny. Proszę powiedzieć o nim coś więcej.
Doktor nauk medycznych Magdalena Gierada, współwłaściciel ośrodka: Zgadza się. 6 listopada zaczęliśmy operować w nowym ośrodku chirurgii jednego dnia. Mieści się on na terenie Szpitala Kieleckiego imienia Świętego Aleksandra przy ulicy Kościuszki 25, gdzie wynajęliśmy blok operacyjny wraz z oddziałem łóżkowym w nowo wybudowanej części szpitala. Ośrodek zajmuje się głównie chirurgią zaćmy, ale prowadzimy również inne planowe zabiegi z zakresu chirurgii szklistkowo-siatkówkowej, powiek oraz spojówek. Do zabiegów usunięcia zaćmy wykorzystywany jest sprzęt amerykańskiej firmy Alcon i również ta firma jest producentem wszczepianych sztucznych soczewek. Wszystkie operacje prowadzone są w ramach refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia, bez żadnych dodatkowych opłat ze strony pacjenta. Operacje wykonywane są w znieczuleniu kroplowym, a nad ogólnym stanem pacjenta zawsze czuwa anestezjolog. Po operacji w placówce przeprowadzane są wizyty kontrolne. Należy wspomnieć, że z racji tego, że ośrodek jest nowy, to kolejki oczekujących na zabiegi usunięcia zaćmy są krótkie.

Przez wiele lat była Pani ordynatorem największego oddziału okulistycznego w województwie, czy nie było Pani żal rozstawać się z tą pracą?
Faktycznie, przez 22 lata pracowałam w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, gdzie od 2006 roku pełniłam funkcję ordynatora Oddziału Okulistyki, a następnie kierownika Kliniki Okulistyki. Bardzo dobrze wspominam ten czas i zawdzięczam lecznicy bardzo dużo. Oczywiście, że było mi żal rozstawać się z zespołem, z którym tyle lat pracowałam, ale od dłuższego czasu myślałam o stworzeniu własnego ośrodka. Bardzo się cieszę z tego, że mi się to udało.
Ile zabiegów usunięcia zaćmy udało się już wykonać w nowym ośrodku?
Przez 5 tygodni działalności wykonaliśmy już ponad 100 operacji i od nowego roku planujemy wykonanie na podobnym poziomie - o ile finansowanie przez Narodowy Fundusz Zdrowia na to pozwoli. Chirurgia zaćmy jest obecnie najczęściej wykonywaną okulistyczną procedurą chirurgiczną na całym świecie. Zaćma to choroba, która dotyczy coraz większej liczby osób. Do operacji kwalifikowani są w większości pacjenci powyżej 70 roku życia, ale coraz częściej choroba dotyka też młodsze osoby. Zaćma niejednokrotnie wcześniej rozwija się w młodszym wieku w przypadku chorób ogólnoustrojowych, jak na przykład w cukrzycy.

Jakie są objawy?
Zaćma objawia się pogorszeniem widzenia do bliży i dali, zaburzeniami widzenia barw i kontrastu. Oprócz tego wśród pierwszych objawów może wystąpić podwójne widzenie czy zjawisko rozszczepienia światła przy patrzeniu punkty świetlne. Zaćma utrudnia wykonywanie pracy zawodowej , codziennych prac domowych a w skrajnych przypadkach może uniemożliwić samodzielną egzystencję. Obecnie operujemy zaćmę w każdym stopniu zaawansowania bez czekania aż „dojrzeje” jak to bywało w przeszłości. Wystarczy, że jej nasilenie utrudnia pełnowartościowe życie. Wskazania do zabiegu zależne są od tego, czego oczekuje pacjent. Warto wspomnieć, że zaćma operowana jest również nie tylko po to, by poprawić komfort życia pacjenta, ale też ze względów medycznych, by wspomóc lub umożliwić leczenie chorób współistniejących jak na przykład jaskry czy retinopatii cukrzycowej.

Jakiego rodzaju operacje oprócz usunięcia zaćmy są wykonywane?
Przeprowadzamy także witrektomie, w przypadku schorzeń siatkówki i ciała szklistego oka. Operatorem jest doktor habilitowany Dominik Odrobina. W tych przypadkach trudno generalizować, jak wyglądają objawy. Diagnozę oraz wskazania do operacji ustala specjalista po badaniu. Prowadzone są również zabiegi powiek i spojówki oka. Wszystkie planowe operacje, o których mówiłam wcześniej prowadzimy w ramach chirurgii jednego dnia. Oznacza to, że pacjent po wstępnej kwalifikacji i zleceniu dodatkowych badań jest przyjmowany do ośrodka w wyznaczonym dniu rano i po około dwóch godzinach po zabiegu jest już wypisywany do domu. Nowy ośrodek znajduje się w nowej części budynku Szpitala Kieleckiego przy Kościuszki 25. Wejście od Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, poziom 5. Pod numerem 577-999-744 można uzyskać wszelkie informacje na temat działalności ośrodka oraz zakresu wykonywanych zabiegów.

ZOBACZ TAKŻE:
Cezary Żak w Kielcach

(Źródło:echodnia.eu)**

MĘŻCZYŹNI NOSZĄCY TO IMIĘ SĄ NAJWIERNIEJSI [zobacz listę]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie