Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostatnie pożegnanie Andrzeja Litwina, wieloletniego dyrektora WDK w Kielcach

opr. Lid
Andrzej Litwin, w WDK przepracował 35 lat.
Andrzej Litwin, w WDK przepracował 35 lat. archiwum WDK
Andrzej Litwin, artysta znany wielu kielczanom, pełen energii, porywający humorem, odszedł po długiej chorobie. To z powodu zdrowia nie udzielał się ostatnimi czasy, ale przecież wiele osób go pamięta, w Kielcach, Starachowicach, w całym województwie.

Urodzony w Krakowie na świętokrzyską ziemię trafił po studiach, absolwent liceum pedagogicznego i AWF, harcerz, który z wielkim oddaniem prowadził drużynę, działał w Zrzeszeniu Studentów Polskich, oczywiście w wydziale kultury.

Z żoną przyjechał w połowie lat 50. ubiegłego wieku do Starachowic, by uczyć w tamtejszej szkole. Został tam 12 lat dając się poznać jako człowiek bardzo energiczny, prowadził zespoły teatralne, estradowe, był kierownikiem artystycznym Domu Nauczyciela. W województwie zauważono te jego talenty organizacyjne, w 1967 roku został wicedyrektorem Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Przez wiele lat był scenarzystą i reżyserem widowisk plenerowych oraz estradowych, zaangażował się w Ogólnopolski Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej przygotowując koncert Gospodarze Gościom. Zapamiętano Galowy Koncert artystów dawnego województwa kieleckiego w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie zatytułowany „Kielecczyzna - stolicy”, który wyreżyserował w 1974 roku, wzięło w nim udział ponad 500 wykonawców. Zorganizował też kurs etnograficzny dla działaczy kulturalnych Polonii Amerykańskiej.

W 1atach 1982-1984 pracował na kontrakcie w „Exbudzie”. Wyjechał do Libii jako specjalista do spraw kulturalno-oświatowych. Po powrocie wrócił do tego, co tak lubił, w Wojewódzkim Domu Kultury był instruktorem w dziedzinie teatru. To z jego inicjatywy powstało wiele zespołów i przedsięwzięć artystycznych, jak „Koncert na 1000 serc”, „Hej kolęda, kolęda”. To on wymyślił nazwę zespołu „Trzpioty” i był autorem programów artystycznych dla zespołu. Zawsze chętnie dzielił się swoją wiedzą. Był wychowawcą instruktorów amatorskiego ruchu artystycznego, twórcą teatru „Stop”, współzałożycielem kapeli „Humorysy” i autorem tekstów ponad 150 piosenek.

Był także pomysłodawcą i realizatorem koncertu zorganizowanego z okazji przyjęcia przez Wojewódzki Dom Kultury imienia Józefa Piłsudskiego, który odbył się 12 maja 1990 roku. W tym samym roku został dyrektorem placówki. To wtedy powstał Świętokrzyskiego Klubu Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski. Należał do NSZZ „Solidarność”. Wraz z Andrzejem Lato w 1993 roku utworzył Kieleckie Bractwo Andrzejowe i był jego Wielkim Mistrzem.

Pogrzeb Andrzeja Litwina odbędzie się w sobotę, 16 stycznia o godzinie 12 w kościele o. Kapucynów przy ul. Warszawskiej w Kielcach skąd kondukt przejedzie na Cmentarz Stary przy ul. Ściegiennego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie