Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostatnie szlify przed otwarciem Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Targach Kielce. Imponujące lądowanie śmigłowców. Zobacz film

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Wideo
od 16 lat
W Targach Kielce trwają ostatnie przygotowania do 31. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. W siedmiu halach stałych, w hali tymczasowej oraz na terenie zewnętrznym kończy się montowanie stoisk, pojawiły się też imponujące maszyny – w tym wojskowe śmigłowce. Wystawa zostanie otwarta już we wtorek, 5 września, i zakończy się w piątek, 8 września. Swoją obecność potwierdził prezydent Polski Andrzej Duda. Zobaczcie godziny otwarcia wystaw oraz po ile są bilety.

Ostatnie szlify przed otwarciem Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Targach Kielce

Na liście wystawców znajduje się ponad 700 firm. Po raz pierwszy ekspozycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego zostanie umieszczona w dodatkowo wybudowanej hali. Salon tradycyjnie organizowany jest przy współpracy Ministerstwa Obrony Narodowej. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Partnerem strategicznym Salonu jest Polska Grupa Zbrojeniowa. Spółki należące do Grupy zaprezentują się w hali C, części hali D i na terenie zewnętrznym. Obok Wystawy Narodowej Korei Południowej, która zajmie około 1700 metrów kwadratowych, pojawią się także Pawilony Narodowe. Na taką formę prezentacji zdecydowały się: Stany Zjednovczone , Niemcy, Australia, Wielka Brytania, Dania oraz Estonia. Potencjał polskiej armii będzie można obejrzeć na Wystawie Sił Zbrojnych zatytułowanej „Nowy sprzęt-nowe wyzwania-nowe możliwości.”

Zobaczcie galerię zdjęć - Targi Kielce na chwile przed startem Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego

Na stoiskach polskich i światowych liderów branży obronnej zobaczymy śmigłowce, sprzęt pancerny i rakietowy, materiały wybuchowe, sprzęt i materiały wojsk chemicznych. Firmy będą prezentować także uzbrojenie i sprzęt lotniczy oraz sprzęt obrony powietrznej, jak również niezbędne uzbrojenie jednostek marynarek wojennych. Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego 2023 zaprezentują się również firmy oferujące nowoczesną technikę łączności, sprzęt radioelektroniczny i optoelektroniczny. Na wystawie znaleźć będzie można również artykuły żywnościowe i urządzenia do przygotowywania posiłków oraz przechowywania i transportu żywności, różnego rodzaju mundury, sprzęt i materiały medyczne.

Imponujące lądowanie śmigłowców

Odwiedziliśmy Targi Kielce w przeddzień otwarcia MSPO, czyli w poniedziałek, 4 września. - Te ostatnie szlify będą trwały do rana. Ostatnim krokiem będzie poodkurzanie całej hali oraz przyklejenie wykładziny na ciągi pieszych. Wtedy Targi będą gotowe. Pracować będziemy więc do godziny 8 rano – mówił Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce.

W ostatnich godzinach na teren Targów przyleciały również imponujące śmigłowce - AgustaWestland AW149, Apache AH-64, Boeing CH-47 Chinook. - Łącznie w tym roku mamy ich aż osiem. Pozostałe zostały przetransportowane. Z tego, co pamiętam rekordowo mieliśmy dziewięć śmigłowców, ale to wciąż duża liczba – dodaje prezes.

Jak co roku podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego nie zabraknie ważnych osobistości. Już we wtorek, 5 września, podczas otwarcia w Targach Kielce pojawi się prezydent Polski Andrzej Duda. - To będzie już piąta lub szósta wizyta prezydenta Dudy w Targach Kielce. Prawdopodobnie w czwartek możemy się spodziewać premiera Mateusza Morawieckiego, choć to jeszcze nie jest potwierdzone. Zapraszamy wszystkich zwiedzających. Niestety, w tym roku nie będzie Dnia Otwartego, ale myślimy o tym w kontekście roku przyszłego – zaznacza prezes Andrzej Mochoń.

Mocnym merytorycznym akcentem Salonu będzie odbywająca się w drugim dniu wydarzenia debata. W ramach 31. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z Targami Kielce zorganizują debatę tematyczną wysokiego szczebla poświęconą transformacji europejskiego przemysłu obronnego. Wydarzenie umożliwi dyskusję na temat rozwoju polityki przemysłowej Unii Europejskiej i roli sektora przemysłu obronnego, międzynarodowej współpracy przemysłowej, w tym rozwoju synergii z sektorem kosmicznym w wymiarze wyzwań gospodarczych i obronnych. Celem jest wskazanie na zmianę paradygmatu dotyczącego sposobów radzenia sobie ze zdolnościami obronnymi w Europie, po dziesięcioleciach uznawania pokoju i wolności przerwanej wojną w Ukrainie. Do udziału w debacie zaproszeni zostali ważni interesariusze europejskiego sektora obrony.

W ostatnim dniu targów zbrojeniowych odbędzie się uroczysta gala, podczas której wręczone zostaną: Nagroda Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Nagroda Specjalna Ministra Obrony Narodowej, Nagrody Ministrów innych resortów, Nagroda Defender, Wyróżnienia: Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych; Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Targi zbrojeniowe w Kielcach - bilety, godziny otwarcia

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach. Wystawy są czynne dla zwiedzających od wtorku, 5 września do czwartku, 7 września w godzinach od 10 do 17, a w piątek, 8 września w godzinach od 10 do 15. Ceny biletów wstępu (tylko dla osób powyżej 18 roku życia): bilet jednorazowego wejścia:100 złotych, bilet wielokrotny 250 złotych.

Zobaczcie galerię zdjęć - Targi Kielce na chwile przed startem Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie