Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrowczanie pojechali do Berlina poznać tragiczną genezę II wojny światowej

Redakcja
archiwum prywatne
Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego numer I imienia Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim Wiktoria Adaś, Klaudia Siemieniuch i Wiktor Filipowski wzięli udział w wyjeździe edukacyjnym „Berlin jako krajobraz pamięci-historia narodowego socjalizmu i Holocaustu w stolicy Niemiec’’.

ZOBACZ TAKŻE: Protest głodowy medyków w Łodzi. W 6. dniu głodówki w trakcie konferencji zemdlał jeden z lekarzy

(dostawca: dzienniklodzki.pl)

Była to nagroda dla laureatów konkursu Instytutu Pamięci Narodowej „Kiedy człowiek był tylko numerem...’’ oraz opiekunów. Z ostrowiecką młodzieżą pojechała nauczycielka Jolanta Broda.

W drodze do stolicy Niemiec, wysłuchali wykładu o historii, roli i funkcjonowaniu obozów koncentracyjnych w III Rzeszy. Obejrzano też film „Historia Kowalskich”, opowiadający o losach polskiej rodziny, która pomagała Żydom w okresie II wojny światowej. Po przyjeździe do Berlina i kolacji odbył się pierwszy wieczorny spacer, podczas którego oglądano kościół cesarza Wilhelma ze zburzoną w 1943 roku wieżą zachowany w takiej postaci jako symbol pamięci i przestroga.

Następnego dnia, którego przesłaniem było upamiętnienie ofiar nazistowskiego reżimu, zwiedzano obóz koncentracyjny Sachsenhausen w Oranienburgu, gdzie zginął, po wybuchu powstania warszawskiego w 1944 roku, dowódca Armii Krajowej generał Stefan Rowecki „Grot”.

- Niemiecki przewodnik po polsku opowiadał nam o historii obozu, założonego w 1936 roku - mówią uczniowie „Staszica”.
Po powrocie do Berlina przyszła pora na zwiedzanie miasta. Ostrowczanie spacerowali po Alexanderplatz, widzieli wieżę telewizyjną, Uniwersytet Humboldta, Dom Berliński, Bramę Brandenburską, gmach Reichstagu.

- Następnego dnia zwiedzaliśmy „Miejsca sprawców” w dzielnicy Wannsee, gdzie podjęto decyzję o „ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej”.

Grupa zwiedziła wystawę i uczestniczyła w warsztatach naukowych zorganizowanych przez pracowników Domu Konferencji w Wannsee. Już w centrum Berlina oglądano także wystawę „Topografia terroru”.

Program pobytu w Berlinie, ze względu na temat przewodni, był trudny i emocjonalnie angażujący, ale przyniósł młodzieży i opiekunom olbrzymią dawkę wiedzy i pobudził do historycznych refleksji. Taka żywa lekcja historii była świetnym uzupełnieniem podręcznikowej wiedzy, a jednocześnie młodzież miała okazję poznać nowoczesną, wielokulturową stolicę Niemiec.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie