Ostrowczanka szóstą szachistką w Polsce wśród studentek

/waf/
Anna Skrzypczak została wicemistrzynią Polski studentek uczelni ekonomicznych.
Anna Skrzypczak z ostrowieckiego Hetmana zajęła szóste miejsce, a wśród studentek uczelni ekonomicznych wywalczyła srebrny medal w swoim debiucie w Akademickich Mistrzostwach Polski w szachach.

W niedzielę zakończyły się w Katowicach trzydniowe indywidualne i drużynowe Akademickie Mistrzostwa Polski w szachach. W tym roku zawody miały rekordową frekwencje, gdyż wystartowało w nich aż 300 studentów, reprezentujących ponad czterdzieści uczelni.

Wśród tej licznej grupy studentów-szachistów z dobrej strony zaprezentowało się dwoje ostrowieckich szachistów- rodzeństwo Anna i Tomasz Skrzypczak.

Studentka I roku Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie w doborowej stawce 72 zawodniczek wywalczyła wysokie 6. miejsce w klasyfikacji generalnej i drugie wśród studentek uczelni ekonomicznych.

- Ania grała bez respektu dla starszych i bardziej utytułowanych koleżanek- mówi Marek Skrzypczak, ojciec zawodniczki.- Wywalczyła 6,5 pkt. w 9 partiach.

Szczególne słowa uznania należą się ostrowczance za pokonanie w ostatniej rundzie czołowej polskiej szachistki- arcymistrzyni Beaty Kądziołki z Uniwersytetu Warszawskiego. W pokonanym polu Ania zostawiła dwie arcymistrzynie i 6 mistrzyń FIDE. O tym, jak w silnej stawce przyszło grać naszej zawodniczce najlepiej świadczy fakt, że dwa pierwsze miejsca z 7,5 pkt. na koncie zdobyły aktualne wicemistrzynie Europy- arcymistrzynie Karina Szczepkowska-Horowska i Joanna Majdan-Gajewska, a trzecia była złota medalistka mistrzostw Europy z 2008 do lat 18- Anna Gasik.

Tomasz Skrzypczak, student V roku Uniwersytetu Jagiellońskiego, rozstawiony został z w mistrzostwach z 72 numerem startowym wśród 202 szachistów. Tomek zdobył 5,5 pkt. w 9 partiach, co dało mu 56. miejsce.

- Poprawienie o kilkanaście miejsc swojej pozycji wyjściowej jest pozytywnym wynikiem, ale biorąc pod uwagę jego ostatnie sukcesy, można było liczyć na miłą niespodziankę z jego strony- dodaje Marek Skrzypczak.

Mistrzem Polski został kielczanin Tomasz Moranda, student Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W mistrzostwach drużynowych rozegranych w niedzielę Tomek wraz z kolegami z UJ zajął 14. miejsce, a SGH z Anią w składzie 16. Obie uczelnie zdobyły po 10 z 18 możliwych punktów. W klasyfikacji uniwersytetów UJ zdobył 4. miejsce, podobnie jak SGH wśród szkół ekonomicznych.