Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrowiec już świętuje 100- lecie "Cudu nad Wisłą". Wyświetlono film niemy z muzyką na żywo [ZDJĘCIA]

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Zespół The Washing Machine wystąpił w piątek, 12 sierpnia wieczorem na dziedzińcu Ostrowieckiego Browaru Kultury. Muzycy z Łodzi akompaniowali do filmu niemego „Cud nad Wisłą” z 1921 roku.

Zespół The Washing Machine powstał w 2007 roku w Łodzi. Debiutancki album zatytułowany „Into the Sun” ukazał się nakładem Polskiego Radia w listopadzie 2011 roku. Patronat medialny na wydawnictwem objęła Radiowa Trójki. Na swoim koncie grupa odnotowała występy na Festiwalach w Jarocinie, Pepsi Vena Festival, Red Bull Tourbus, Maj Music Festival, Przystanek Woodstock czy supporty przed takimi zespołami jak The Subways, Glasvegas. W 2010 roku jako jedyny polski zespół wzięli udział w koncertach organizowanych przez brytyjskie wytwórnie muzyczne i media, których celem było zaprezentowanie młodych, obiecujących zespołów. W ramach trasy „UK Promo Tour” wystąpili w Londynie (O2 ACADEMY) oraz Liverpoolu ( Cavern Club). W 2012 roku kwartet został zaproszona do udziału podczas 49 Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W ramach „30 urodzin Listy Przebojów Radiowej Trójki” grupa wykonała utwór „Kryzysowa Narzeczona” z repertuaru Lady Pank.

The Washing Machine to nie tylko spece od alternatywnego grania, ale także doskonali taperzy potrafiący wprowadzać nastrój grozy. Przy współpracy z łódzkim kinem Cytryna w 2011 roku zespół przygotował autorską muzykę do niemego filmu „Gabinet Doktora Caligari”. Projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem publiczności, co zaowocowało wydaniem ścieżki dźwiękowej do filmu oraz licznymi pokazami w Polsce oraz poza granicami kraju. W 2010 wystąpili na II edycji Muzyki na Plan (muzyka do filmu „Gabinet Doktora Caligari”) , a w 2016 w ramach projektu Nieme na Plan (muzyka do filmu „Lokator”).

W Ostrowcu Świętokrzyskim do tej pory zagrali dwa razy. Trzeci występ związany był z obchodami 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.
Film „Cud nad Wisłą” z 1921 roku, wyreżyserowany został przez Ryszarda Bolesławskiego. W rolach głównych zagrali Jadwiga Smosarska, Stefan Jaracz i Jerzy Leszczyński.

Jest zima 1919 roku. We wsi Kręzy nad Bugiem trwają przygotowania do wieczerzy wigilijnej. W chacie bogatego gospodarza Macieja Wierunia (Edmund Gasiński) jego córka Krysta (Jadwiga Smosarska) krząta się przy świątecznym stole. Niebawem w obejściu zjawia się młody dziedzic Jerzy Granowski (Jerzy Leszczyński), zakochany w Kryście od czasu gdy ta przed laty wychowywała się w majątku jego rodziców. Młodzi wraz z bratem Krysty, Michałem (Bogusław Samborski), wyruszają z szopką do dworu połamać się wigilijnym opłatkiem. Życie w oddalonej od świata wiosce toczy się spokojnie i monotonnie, gdy tymczasem przez Kresy wschodnie przetacza się front wojny polsko-rosyjskiej. Na wiosnę w Kręzach pojawiają się bolszewicy, którzy zajmują dwór państwa Granowskich, a w okolicy toczą się walki Wojska Polskiego z Armią Czerwoną. Niebawem front przesuwa się w kierunku Warszawy…

Ostrowczanie, którzy w piątkowy wieczór postanowili przyjść na pokaz, mieli okazję zobaczyć, jak tuż po wojnie Polacy postrzegali „Cud nad Wisłą”. Pokaz był bezpłatny, poza leżakami przygotowanymi przez Miejskie Centrum Kultury, film oglądano także z placu przed kawiarnią Zmiana Klimatu.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie