Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrowieccy uczniowie poznawali Bawarię

Anna Śledzińska
Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego numer I imienia Stanisława Staszica gościli po raz kolejny w Spardorf w Bawarii, w ramach polsko-niemieckiej wymiany młodzieży.

Wymiana ta rozwijana i kontynuowana jest od roku 1992. W ramach współpracy szkół partnerskich Emil von Bering- Gymnasium w Spardorf oraz ostrowieckiego liceum imienia Stanisława Staszica, organizowane są spotkania młodzieży polskiej i niemieckiej. Odbywają się one cyklicznie w Niemczech i Polsce, stwarzając możliwość poznawania kultury, obyczajów, historii i tradycji obu narodów.

W ostatniej wymianie uczestniczyło 17 uczniów, nie tylko “Staszica”, ale też Liceum Ogólnokształcącego numer II imienia Joachima Chreptowicza oraz Niepublicznego Liceum imienia Stanisława Konarskiego, którzy przebywali w Niemczech wraz z nauczycielkami języka niemieckiego Beatą Kot I Moniką Borzym.

- Piątek był pierwszym dniem, którzy spędziliśmy z naszymi niemieckimi przyjaciółmi i ich rodzinami, delektując się specjałami kuchni niemieckiej, przygotowanymi w czasie wspólnego grilla – opowiadają uczniowie. - Mieliśmy okazję poznać najciekawsze miasta Bawarii, ich zabytki i wykorzystać umiejętności językowe w życiu codziennym kraju docelowego. Zwiedziliśmy Norymbergę –gospodarczą i przemysłową stolicę Frankonii. Miasto słynie ze swych tradycyjnych pierników, marcepanów i ciastek zwanych Spekulatius, drewnianych ozdób zdobiących bożonarodzeniowe choinki w całych Niemczech oraz prawdziwych norymberskich kiełbasek. Ponad miastem góruje kompleks trzech budowli zamkowych, na rynku wznosi się renesansowy ratusz oraz dwa gotyckie kościoły. Urzekło nas romantyczne miasteczko Bamberg z „Małą Wenecją”, katedrą „Alte Hofhaltung” i Starym Ratuszem. Odpoczęliśmy na górze zamkowej sycąc się zapachem kwiatów w ogrodach różanych. Dodamy, że w Bambergu produkowane jest jedyne na świecie piwo dymne ze słodu wędzonego zwane Schlenkerla.

Dwudniowy pobyt w Augsburgu, mieście założonym przez Rzymian, dał młodzieży możliwość zwiedzenia Katedry Najświętszej Marii Panny, Kościoła Św. Anny, osiedla Fuggerów dla ubogich z XVI wieku, do dziś spełniającego swoją funkcję. Odwiedzili też domy Mozarta i Brechta.

- Trudno jest wyliczyć korzyści wynikające z pobytu w Niemczech. Możliwości poznawania obcych kultur, tradycji, doskonalenie umiejętności językowych, odkrywanie piękna Europy, poszukiwanie korzeni polskich w historii obu narodów, uczenie się tolerancji i ocenianie tego co swoje, rodzime- to tylko nieliczne z nich – wyliczają opiekunki grupy. - Podczas naszego pobytu nie było uczniów polskich i niemieckich, ale jeden zgrany zespół, który z żalem się rozstawał.

Projekt wymiany polsko-niemieckiej, zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej, dofinansowany został ze środków Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz środków własnych uczestników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie