Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświadczenie majątkowe posła Bartłomieja Sienkiewicza na koniec kadencji w Sejmie. Co się zmieniło w ciągu 4 lat?

Amelia Sumara
Amelia Sumara
Oświadczenie majątkowe posła Bartłomieja Sienkiewicza na początek i koniec kadencji. Sprawdź, co się zmieniło na kolejnych slajdach.
Oświadczenie majątkowe posła Bartłomieja Sienkiewicza na początek i koniec kadencji. Sprawdź, co się zmieniło na kolejnych slajdach.
Już w niedzielę, 15 października Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów na nową kadencję do polskiego parlamentu. Tym samym, przyszedł czas podsumowań dla obecnie zasiadających w Sejmie i Senacie posłów i senatorów. Na początku kadencji, przez cały okres jej trwania, a także na koniec, parlamentarzyści musieli złożyć oświadczenia majątkowe. Dziś przyjrzymy się oświadczeniom złożonym przez posła Koalicji Obywatelskiej, Bartłomieja Sienkiewicza. Co było w jego oświadczeniu na początku i na końcu kadencji? Zobacz.

Majątek posła Bartłomieja Sienkiewicza

Prawo nakazuje, aby posłowie każdego roku składali i publikowali oświadczenia majątkowe. Dziś, analiza oświadczenia posła Koalicji Obywatelskiej Bartłomieja Sienkiewicza złożonego na koniec kadencji. Jak zmienił się jego majątek od początku kadencji?

Sprawdź oświadczenie posła Bartłomieja Sienkiewicza na koniec kadencji:

Oświadczenie majątkowe składają trzy grupy według oddzielnych ustaw

Na podstawie ustawy antykorupcyjnej oświadczenie majątkowe składają między innymi: osoby na kierowniczych stanowiskach państwowych, pracownicy urzędów państwowych, między innymi członkowie korpusu służby cywilnej na stanowiskach kierowniczych, członkowie korpusu służby cywilnej zatrudnieni w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw finansów publicznych, dyrektor generalny Najwyższej Izby Kontroli oraz pracownicy Najwyższej Izby Kontroli, którzy nadzorują lub wykonują czynności kontrolne, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego i jego zastępcy, prezes i wiceprezesi oraz starsi radcowie i radcowie Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.

Druga grupa, która składa oświadczenia majątkowe to: parlamentarzyści, samorządowcy, sędziowie, prokuratorzy, żołnierze, policjanci, funkcjonariusze ABW, AW, CBA, SKW, SWW, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, pracownicy urzędów skarbowych, komornicy sądowi.

Oświadczenia majątkowe w Polsce składają również samorządowcy na szczeblach gminy, powiatu i województwa: radni i członkowie zarządu, wójtowie i ich zastępcy, osoby wydające decyzje w imieniu wójta, starosty i marszałku, sekretarze,
skarbnicy, kierownicy jednostek organizacyjnych, osoby zarządzające oraz członkowie organu zarządzającego gminną/powiatową/wojewódzką osobą prawną.

Błąd lub fałsz w oświadczeniu majątkowym reguluje kodeks karny w artykule 233 ustęp 1 i 6 zagrożone jest karą od 6 miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie