Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwarcie wyjątkowego Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie w poniedziałek, 12 lipca. Przyjedzie prezydent Andrzej Duda

Maciej Banachowski
Maciej Banachowski
Otwarcie Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie odbędzie w poniedziałek, 12 lipca. W uroczystości weźmie udział prezydent Polski Andrzej Duda. Wydarzenie o godzinie 14 rozpocznie msza święta odprawiona na terenie Mauzoleum.

Otwarciu Mauzoleum będą towarzyszyły obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej oraz 78. Rocznicy Pacyfikacji Wsi Michniów.

Jest to jedyne muzeum historyczne w Polsce, które upamiętnia tragiczne losy mieszkańców wsi polskich w czasie II wojny światowej a także największym historycznym muzeum narracyjnym w województwie świętokrzyskim.
Na otwarcie Mauzoleum oraz udostępnienie wyjątkowej ekspozycji, czekają potomkowie ofiar niemieckich pacyfikacji, środowiska kombatanckie oraz mieszkańcy naszego województwa.

Gmach Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie wykonany został
w kształcie „chaty” według projektu Mirosława Nizio. To długi na 146 m budynek, w którym mieści się ekspozycja główna. Co warto podkreślić każdy element architektoniczny zastosowany w Mauzoleum, zarówno w skali makro jak i w poszczególnych najdrobniejszych rozwiązaniach projektowych – ma za zadanie oddziaływać na emocje i wrażenia odwiedzających. Każde z pomieszczeń zostało poświęcone innej tematyce oscylującej wokół martyrologii polskich wsi w czasie II wojny światowej.

Pierwszy segment budynku stanowi bryłę jednolitą i bezokienną. Symbolizuje on wieś polską u progu II wojny światowej – stabilną, zasobną i znajdującą się w fazie rozwoju. Proces niszczenia ilustrują kolejne segmenty wewnątrz Mauzoleum, które odnoszą się do poszczególnych form represji stosowanych przez okupantów niemieckiego i sowieckiego oraz nacjonalistów ukraińskich. Również elewacja samego budynku nawiązuje do stopniowego zanikania. W miarę oddalania się od pierwszej najbardziej jednolitej części budynku następuje etapowa deformacja bryły aż do jego całkowitej degradacji w końcowej części obiektu w strefach zewnętrznych.
Wokół budynku rozmieszczone zostały duże modrzewiowe Krzyże Pamięci oraz krzyże z tablicami ustawiane od lat w Michniowie. Wszystkie upamiętniają cierpienie i ofiarę społeczności wiejskich w latach 1939–1945. Dopełnieniem całości architektury pamięci
w Mauzoleum w Michniowie jest Mur, na którym umieszczono tabliczki z nazwami wsi i niewielkich miejscowości represjonowanych podczas minionej wojny.

Wydarzenia rozpoczną się w poniedziałek, 12 lipca o godzinie 14 mszą świętą, otwarcie Mauzoleum o godzinie 16. We wtorek, 13 lipca odbędzie msza święta, początek o godzinie 16.

Podczas obchodów zostanie zaprezentowana wystawa „Architektura Pamięci” autorstwa dr Katarzyny Jednak we współpracy z Bartoszem Bętkowskim.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie