Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pacanów: Od stycznia 2021 podwyżka cen za śmieci. Ile teraz zapłacą mieszkańcy gminy?

Agata Chrobot
Agata Chrobot
zdjęcie obrazujące, pixaby

Decyzję o podwyżkach cen za śmieci w gminie Pacanów podjęli radni na grudniowej sesji Rady Miejskiej. Do końca roku 2020 mieszkańcy gminy będą płacić: 9 złotych za segregowane śmieci i 34,8 złotych za brak segregacji od osoby. Natomiast od 1 stycznia 2021 roku cena za śmieci segregowane z kompostownikiem to 12,50 od osoby, 14, 50 złotych - bez kompostownika i 46, 20 - za brak segregacji.

- Wzrosła w istotny sposób opłata za odbiór i utylizację odpadów. Od 1 stycznia 2021 roku będzie 12.50 od osoby za śmieci segregowane z deklarowanym kompostownikiem, 14.50 złotych bez kompostownika i 46.20 złotych za brak segregacji. Wzrost jest wynikiem nie do końca przemyślanych zapisów ustawy o utrzymywaniu porządku i czystości w gminach, wprowadzenia od stycznia podwojonych odbiorów śmieci w okresie od 1 kwietnia do 1 października i odbioru odpadów z bloków mieszkalnych...4 razy w miesiącu! Ponadto systematycznie wzrastają koszty transportu i utylizacji liczone od tony odpadów i opłaty środowiskowe. Na dodatek ustawowo ustalono opłaty dla przedsiębiorców od stycznia na poziomie maksymalnym 6.30 za pojemnik 120 - litrowy. Obecna koszt to 15 złotych! Ta ostatnia decyzja parlamentu i rządu zmusza nas do wyłączenia ponad 230 ton odpadów produkowanych przez przedsiębiorców, instytucje kultury i placówki oświatowe z systemu, by różnicy w kosztach nie musieli pokrywać wszyscy mieszkańcy gminy z własnych portfeli! Wymienieni producenci odpadów będą zobowiązani do zawarcia umów na ich odbiór we własnym zakresie - tłumaczy sytuację Wiesław Skop, burmistrz miasta i gminy Pacanów.

Jak dodaje burmistrz na podwyżkę cen miało wpływ wiele czynników: - Po pierwsze znacznie wzrosła masa odpadów w porównaniu do roku 2019 o około 120 ton, co wpływa na koszty, bo gmina płaci od tony odpadów. Po drugie: mieszkańcy zaniedbują segregację opadów w czarnych workach, co powoduje naliczenie kar w Zakładzie w Rzędowie. Raz jeszcze przypominamy, że w czarnych workach nie powinny się znajdować frakcje podlegające segregacji. Niestety! Często tam widać papier, plastik, metal czy szkło, bo mieszkańcom nie chce się umyć butelki po soku, opakowania po jogurcie czy puszki po konserwie rybnej/mięsnej i odłożyć ich do worków na segregację. Po trzecie: W systemie zniknęło gdzieś około 1000 mieszkańców…? Trwa sprawdzanie, czy wyjechali z gminy, czy też składając deklarację podali fałszywe dane…? Taka tendencja jest powszechna także w innych gminach - podkreśla burmistrz.

I dodaje: - Te wszystkie czynniki powodują, że gminy stają przed groźbą stale rosnących kosztów utylizacji odpadów. Równocześnie zgodnie z przepisami ustawy o utrzymaniu czystości z 13 września 1996 roku samorządom zabroniono dotowania gospodarki odpadami z ogólnego budżetu gminy. Obowiązuje ustawowa zasada: „Mieszkańcy zapłacą tyle za śmieci ile kosztuje ich utylizacja”.

Władze gminy podkreślają też, że są i będą prowadzone przez służby gminne regularne kontrole wystawionych odpadów. W stosunku do właścicieli posesji łamiących zasady segregacji – pomimo upomnień i próśb są stosowane opłaty karne, czyli 34,8 złotych.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie