Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pacjencie, możesz leczyć się w Unii Europejskiej

Redakcja
Nie wszyscy pacjenci i ich rodziny wiedzą, że jeżeli w Polsce nie ma możliwości leczenia pacjenta, NFZ zapłaci za jego terapię za granicą.
Nie wszyscy pacjenci i ich rodziny wiedzą, że jeżeli w Polsce nie ma możliwości leczenia pacjenta, NFZ zapłaci za jego terapię za granicą. fot. archiwum
Nie wszyscy pacjenci i ich rodziny wiedzą, że jeżeli w Polsce nie ma możliwości leczenia pacjenta, NFZ zapłaci za jego terapię za granicą.

Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

Szczegółowych informacji na temat możliwości leczenia za granicą udziela Wydział Współpracy Międzynarodowej Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, ul. Jana Pawła II 9, 25-025 Kielce - budynek seminarium, pokój numer 4, tel. (41) 36 46 222, 136, 215 w godz. 8-16 w dni robocze.

Chorzy i ich bliscy niejednokrotnie organizują publiczne zbiórki pieniędzy, co nie jest sprawą prostą (terapie te są bardzo kosztowne i sięgają kilkuset tysięcy złotych), podczas gdy Fundusz może sfinansować osobie ubezpieczeniowej całkowite koszty leczenia czy diagnostyki za granicą (i to nie tylko w krajach unijnych), łącznie z transportem, jeżeli jest on konieczny. Warunek jest jednak taki, że dane świadczenie medyczne faktycznie nie jest wykonywane w Polsce.
By ubiegać się o sfinansowanie zagranicznej diagnostyki, terapii, operacji czy transplantacji należy złożyć we właściwym oddziale NFZ wniosek do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o przeprowadzenie leczenia poza granicami kraju.

Część pierwszą wniosku wypełnia pacjent, kolejne części - lekarz ubezpieczenia zdrowotnego - specjalista właściwej dziedziny medycyny, posiadający tytuł naukowy profesora lub stopień naukowy doktora habilitowanego nauk medycznych. Między innymi wpisuje takie dane, jak szczegółowe rozpoznanie kliniczne, dotychczasowy przebieg choroby i zastosowane leczenie, proponowany zakres leczenia, proponowaną zagraniczną placówkę opieki medycznej, cel wyjazdu i przewidywany sposób leczenia za granicą, przewidywany okres pobytu, a w przypadku uznania za konieczne - środek transportu w celu przewiezienia wnioskodawcy do miejsca udzielenia świadczenia.

Bardzo istotne, wręcz kluczowe, jest potwierdzenie, że wnioskowane leczenie lub badania diagnostyczne nie są przeprowadzane w kraju, a udzielenie tego świadczenia jest niezbędne w celu ratowania życia lub poprawy stanu zdrowia. Swoją opinię wyraża też konsultant wojewódzki w danej dziedzinie medycyny. Kiedy wniosek trafia do oddziału wojewódzkiego, ten weryfikuje dane, a następnie przesyła do prezesa Funduszu. Prezes w terminie 5 dni wydaje decyzję w sprawie zgody lub odmowy zgody na zagraniczne leczenie. Przed wydaniem decyzji może zasięgnąć opinii konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny właściwej dla wnioskowanego leczenia.

A co w sytuacji, gdy pacjent czy jego rodzina chce podjąć leczenie za granicą mimo iż może być o
no przeprowadzone w kraju? Wówczas faktycznie musi za nie zapłacić sam. Jednak dla przejrzystości i własnego bezpieczeństwa powinien o tym poinformować organizatorów zbiórek, chociażby po to, by uniknąć podejrzeń o nieuzasadnione apele.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie