Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac Badenich w Bejscach odzyskuje blask. Wystrój Małego Belwederu robi wrażenie. Zobaczcie zdjęcia

OPRAC.:
Krzysztof Wieczorek
Krzysztof Wieczorek
Pałac w Bejscach jest jednym z ciekawszych dzieł architekta Jakuba Kubickiego, żyjącego w latach 1758-1833.
Pałac w Bejscach jest jednym z ciekawszych dzieł architekta Jakuba Kubickiego, żyjącego w latach 1758-1833. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach
Poddawany pracom remontowym i konserwatorskim pałac Badenich w Bejscach pięknieje z tygodnia na tydzień. Zobaczcie nowe zdjęcia.

Jak informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach, w zeszłym tygodniu odbyły się oględziny w związku z planowanym kolejnym etapem prac remontowych i konserwatorskich. Kontynuacji wymagają jeszcze dwie elewacje pałacu, jak również część z zabytkowego wystroju malarsko-sztukatorskiego.

Pałac Badenich – mały Belweder z Bejsc

Jak informuje profil facebookowy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach, neoklasycystyczny pałac w Bejscach jest jednym z ciekawszych dzieł architekta Jakuba Kubickiego, żyjącego w latach 1758-1833. Pałac, wybudowany z inicjatywy Marcina Badeniego, powstał w roku 1802. Do naszych czasów zachował się w niemal nie zmienionej formie. Bardzo charakterystycznym elementem jest grota od strony elewacji ogrodowej. Wewnątrz w niektórych pomieszczeniach zachowała się piękna dekoracja stiukowo-malarska, jak również oryginalna stolarka okienna i drzwiowa. Obecnie w pałacu mieści się Dom Pomocy Społecznej. Od kilku lat prowadzone są etapami prace remontowe i konserwatorskie.

Nazywany jest małym Belwederem, ponieważ budowla swoim wyglądem zbliżona jest do… warszawskiego Belwederu. Łączy je również nazwisko projektanta - Jakuba Kubickiego. Pałac w Bejscach powstał wcześniej niż słynna budowla warszawska.

Zobaczcie nowe zdjęcia Pałacu Badenich w Bejscach

Nowy budynek Domu Pomocy Społecznej w Bejscach

Przypomnijmy, że w pobliżu pałacu powstaje będący na ukończeniu nowy budynek Domu Pomocy Społecznej. Znajdzie się 14 modułów mieszkalnych - każdy moduł obejmuje pokój dwuosobowy i łazienkę. 7 modułów przystosowano dla osób niepełnosprawnych ruchowo - z każdego pokoju prowadzi wyjście na taras. Znalazło się również miejsce na pokój dziennego pobytu, pełniący jednocześnie funkcję jadalni, w pomieszczeniu tym mogą być również prowadzone zajęcia terapeutyczne dla osób dysfunkcyjnych intelektualnie. Na terenie obiektu znajdą się także gabinety: fizykoterapii, hydroterapii, masażu, terapii sensorycznej, lekarskie i zabiegowe. Ponadto, wokół obiektu przewidziano między innymi: zieleń rekreacyjną, ścieżki piesze i miejsca postojowe, w tym dla pojazdów osób niepełnosprawnych.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie