Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac w Chrobrzu ugości ponidziańskich fotografików

Irena IMOSA [email protected]
Fotogramy eksponowane będą w sali biblioteki Wielopolskich na parterze pałacu w Chrobrzu.
Fotogramy eksponowane będą w sali biblioteki Wielopolskich na parterze pałacu w Chrobrzu. Irena Imosa
W chroberskim Pałacu Wielopolskich rozpoczęto aranżowanie wystawy fotografików skupionych w klubie Galeria Bezdomna

Ekspozycja kilkudziesięciu fotogramów wykonanych w minionym roku przez ponidzianskich fotografików będzie jednym z wydarzeń uświetniających zaplanowane na najbliższą niedzielę, 28 lutego oficjalne chrzciny stowarzyszenia o nazwie Ośrodek Historyczno-Kulturalny Beldonek - Pałac Wielopolskich w Chrobrzu.

Wystawa nosi tytuł "W krainie Bledonka - 2009" i jest zaledwie wycinkiem dokonań 14 pasjonatów fotografowania, którzy zawiązali rok temu nieformalny klub.

Fotografie i gniewni błaźni

- Tak oto grono ludzi zauroczonych pięknem i historią Ponidzia zrywa z "bezdomnością". Z radością udostępniamy im pałacowe wnętrza i organizujemy następny wielki plener fotograficzny. Jego celem będzie ocalenie piękna ponidziańskich wsi, które zanika. Plener trwać będzie wiele miesięcy, bo chodzi nam o zobrazowanie wybranej wsi w różnych porach roku. Jeśli chodzi o niedzielne chrzciny Beldonka, to będzie to ważne wydarzenie zarówno z racji liczby znaczących osobistości życia politycznego i kulturalnego regionu jak i - mam nadzieję - liczby upominków, jakie otrzyma noworodek Beldonek. Wszyscy goście wyniesieni zostaną bowiem do godności "Matek" i "Ojców Chrzestnych", co potwierdzimy certyfikatem. Oprócz wystawy fotograficznej w programie chrzcin jest także wernisaż wystawy malarstwa i promocja książki pod tytułem "12 gniewnych błaznów". Będzie także odczytana rezolucja w sprawie ustanowienia Międzynarodowego Dnia Szacunku i Sympatii dla Sztuki Cyrkowej. Naszą wolą jest, aby obchodzić go 29 lutego, czyli co 4 lata. Chodzi nam o zmianę kolokwialnego znaczenia terminów: błazen czy cyrk. Maja one często obelżywy, sarkastyczny wydźwięk, a przecież dotyczą najstarszej w dziejach ludzkości formy sztuki scenicznej - mówi Adam Ochwanowski, kustosz ośrodka w Chrobrzu.

TO ICH DOROBEK

Na wystawę fotografików z Galerii Bezdomnej złoży się kilkadziesiąt prac, co jest zaledwie małą częścią dokonań 14 artystów. Przez wiele miesięcy uwieczniali oni wszystko, co może wiązać się z życiem i twórczością literacką Adolfa Dygasinskiego. Był to ich wkład z uczczenie 170 rocznicy urodzin twórcy naturalizmu w polskiej literaturze.

Fotograficy z Galerii Bezdomnej to: Alicja Mazurek, Iwona Senderowska, Wojciech Bałabański, Leszek Lachowicz, Jarosław Kosela, Bartosz Szydłowski, Adrian Nodzyński, Piotr Błach, Piotr Słota, Łukasz Znojek, Mariusz Jędruch, Mirosław Lubarski, Jakub Kędziora, Grzegorz Ryński. Galerię zawiązano 9 stycznia 2009 roku. Fotograficy uczestniczą w plenerach, wystawach, organizują warsztaty, spotkania dyskusyjne, ale również wycieczki z aparatem w rękach dla dzieci miejscowych szkół.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie