Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Palący problem dopalaczy w Świętokrzyskiem

Dorota Klusek
Podczas szkolnej debaty w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kielcach, Szkolne Koło Młodego Prawnika zorganizowało rozprawę sądową pod hasłem „Dopalacze - nowe narkotyki”.
Podczas szkolnej debaty w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kielcach, Szkolne Koło Młodego Prawnika zorganizowało rozprawę sądową pod hasłem „Dopalacze - nowe narkotyki”. Aleksander Piekarski
141 osób w Świętokrzyskiem zatruło się w ubiegłym roku dopalaczami. O tym, że nie warto po nie sięgać, mówili we wtorek eksperci na spotkaniu z młodzieżą.

ZOBACZ TEŻ: Dopalacze znalezione u 27-latka Na Stoku w Kielcach

** Źródło:** echodnia.eu

Silnie działają na organizm, mogą powodować nieodwracalne zmiany w mózgu, a nawet śmierć. Są groźne, a mimo to wciąż nie brakuje chętnych do ich zażywania. Nie warto - mówią eksperci. Dlaczego?

Takie prelekcje są organizowane w różnych miejscach naszego regionu. We wtorek debata młodzieżowa pod hasłem „Dopalacze kradną życie” odbyła się w Zespole Szkół Ekonomicznych, przy ulicy Langiewicza w Kielcach.

- Chcemy pokazać młodzieży, jakie są skutki zażywania dopalaczy, w kontekście długofalowym. Ale nie chcemy tylko straszyć i grozić - mówi Renata Kopyś, pedagog w „ekonomiku”. - Tym bardziej że, jak pokazują badania, młodzi ludzie często sięgają po te substancje z powodu nudy.

Słowa te potwierdza Łukasz Niewczas, specjalista uzależnień od narkotyków ze Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji w Kielcach. - Nuda, brak alternatywy, pomysłu na siebie - to jedne z częstych powodów sięgnięcia po dopalacze. Ale przyczyn jest dużo więcej: konformizm, czyli uleganie grupie, w której się taki człowiek znalazł, problemy życiowe, zależą od uwarunkowań społecznych, od miejsca, od wieku, czasami zaczyna się od jednorazowej sytuacji, że gdzieś w dyskotece ktoś zasmakował - wymienia terapeuta.

Niektórzy po jednorazowym zażyciu rezygnują, inni popadają w uzależnienie. Ale są też tacy, którzy pierwszego kontaktu z dopalaczem nie przeżyli. - Producenci dopalaczy nie testują wcześniej „siły” produktu, który wypuszczają na rynek. Tak było ze sławnym „Mocarzem”, który spowodował śmierć wielu osób - podkreśla Magdalena Waldor z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach.

Na spotkaniu z młodzieżą mówiła, jaki skład mają dopalacze, w których oprócz psychoaktywnych substancji pochodzenia roślinnego i syntetycznych, są także takie, które można znaleźć w trutce na szczury, w środkach żrących do przetykania rur, czy nawet szkło! - Podrażniając przełyk, sprawiają, że substancje zawarte w dopalaczach szybciej zaczynają działać na organizm - tłumaczyła.

Problem zażywania dopalaczy dotyczy ludzi w każdym wieku, ale młodzież sięga po nie częściej. Tak wynika ze statystyk z ubiegłego roku. Jak mówi młodszy aspirant Mariusz Bednarski z biura prasowego świętokrzyskiej policji, w 2015 roku, w naszym województwie odnotowano 141 osób zatrutych dopalaczami, w wieku od 12 do 42 lat. - Najwięcej było tych w przedziale od 15 do 17 lat - zaznacza.

Dlatego tak ważna jest profilaktyka wśród młodych ludzi. - Organizując takie spotkania chcemy też pokazać, jak walczyć z nudą, jak znaleźć swoją drogę i podkreślić, że są osoby, do których można się zwrócić po pomoc - dodaje Renata Kopyś.

Dopalacze - co to?

Potoczna nazwa różnego rodzaju produktów zawierających substancje psychoaktywne, które nie znajdują się na liście środków kontrolowanych przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Spożycie ich ma na celu wywołanie w organizmie jak najwierniejszego efektu narkotycznego substancji zdelegalizowanych.

Dopalacze - co to i gdzie szukać pomocy?

Tu znajdziesz pomoc: Możesz dzwonić między innymi pod numery: 800-060-800, 116-111, 800-100-100.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie