Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Paliwo ze śmieci w gminie Włoszczowa. Jesienią zakończy się budowa hali przetwarzania odpadów za 11 milionów złotych. Zobacz zdjęcia

Iwona Boratyn
Ostatnio stan prac przy budowie wielkiej hali na Kępnym Ługu sprawdzał burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek.
Ostatnio stan prac przy budowie wielkiej hali na Kępnym Ługu sprawdzał burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek. UG Włoszczowa
Jesienią ma zakończyć się budowa hali przetwarzania odpadów na Kępnym Ługu we Włoszczowie. To wielka inwestycja, warta ponad 11 milionów złotych.

- Z wielu aspektów przedsięwzięcie to jest bardzo potrzebne. Inwestycja podyktowana jest zaobserwowaną w ostatnich latach zmianą składu odpadów komunalnych – ciągłym zwiększaniem się ilości tworzyw sztucznych w odpadach, a także zaostrzającymi się wymogami rynkowymi. Dzięki przeprowadzonej modernizacji znaczna część surowców uzyskanych w procesie segregacji odpadów komunalnych będzie wykorzystywana i przetwarzana we własnym zakresie, jak na przykład do produkcji paliwa alternatywnego. Projekt ten przyczyni się do osiągnięcia polskich i europejskich standardów oraz norm dotyczących tej dziedziny ochrony środowiska. Dzięki nowej infrastrukturze poprawią się zapewne warunki pracy zatrudnionych tam pracowników. Ale na inwestycji skorzystają też nasi mieszkańcy, ponieważ składowisko odpadów komunalnych zlokalizowane w bliskiej odległości ma znaczący wpływ na miesięczną opłatę za śmieci, która w naszej gminie jest jedną z najniższych w województwie. Transportując odebrane śmieci na dalsze odległości, niewątpliwie podniosłoby to koszty opłat dla mieszkańców - powiedział burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek.

Okazją odwiedzenia budowy na Kępnym Ługu była eko-akcja "Sprzątania Gminy Włoszczowa" 22 kwietnia. Na wysypisko trafiły zebrane wówczas śmieci, a media mogły zobaczyć finał budowy imponującej hali rozładunku i przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych, o powierzchni 2 tysięcy metrów kwadratowych z płytą kompostową o powierzchni tysiąca metrów kwadratowych, gdzie odpady będą poddawane biologicznemu procesowi degradacji. Zakład Przetwarzania Odpadów Komunalnych ma zamiar produkować z odpadów paliwo alternatywne, na razie na własne potrzeby. Pozwoli ono na wytwarzanie energii elektrycznej i ogrzewanie kolosa, a w rezultacie poprawi też gospodarkę odpadami, których ciągle przybywa.

To nie koniec nowych technologii na Kępnym Ługu. Powstanie również myjnia, która poprawi czystość i bezpieczeństwo, a także nowa waga dla pojazdów z sygnalizacją świetlną.

Równolegle trwają prace przy budowie wiat magazynowych i instalacji odgazowania czaszy składowiska. Realizowane są zakupy nowych maszyn i urządzeń takich, jak ładowarka kołowa, wózek widłowy. Budynek zostanie wyposażony w profesjonalny system wentylacji (aż 6 wentylatorów) i oczyszczania powietrza, płuczki wodne i chemiczne. Uwzględniony został również zalecany przez Komisję Europejską układ oczyszczania odcieków technologicznych, pozwalający ponownie wykorzystać uzyskaną wodę do procesu przetwarzania odpadów.

Technologia produkcja paliw z odpadowych tworzyw sztucznych jest proekologiczna i charakteryzuje się wysokim stopniem przetworzenia odpadów - od 95 do 98 procent masy wsadowej odpadów zostanie przetworzonych na produkty nadające się powtórnego wykorzystania. Pozostały odpad - tak zwany koksik, który stanowi od 2 do 5 procent masy wsadowej, może również zostać przekazany do dalszego wykorzystania zainteresowanym odbiorcom. Zarząd "Kępnego Ługu" chce również wykorzystać to, co kryje się wewnątrz już zamkniętych czasz ze śmieciami. Jeśli będzie odpowiednia ilość tego metanu, będzie on rurociągiem doprowadzony do agregatu, aby zasilać w energię elektryczną składowisko.

Wartość całej inwestycji wyniesie ponad 11 milionów złotych, z czego 6,8 miliona stanowi dotacja z Unii Europejskiej. Modernizacja składowiska rozpoczęła się wiosną 2020 roku i ma zakończyć się jesienią tego roku.

- Będzie to pierwsza tak duża inwestycja na terenie naszego zakładu, która przyczyni się do jeszcze bardziej racjonalnego i ekologicznego postępowania z odpadami – podkreśla Wiktor Fatyga, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej we Włoszczowie, które zarządza Zakładem Przetwarzania Odpadów Komunalnych Kępny Ług.

Do Zakładu Przetwarzania Odpadów "Kępny Ług" - trafia miesięcznie ponad 1,5 tysiąca ton śmieci. - Są to główne trzy strumienie odpadów zmieszane, odpady komunalne, odpady z selektywnej zbiórki oraz tak zwane odpady zielone.

Pamiętacie film „Powrót do przyszłości” i scenę, w której młody Marty McFly widzi auto swoich marzeń? Niewiele osób zwraca uwagę na to, że samochód ten napędzany jest energią wytworzoną z odpadów. I o ile perspektywa cofania się w czasie dzięki wehikułowi nadal wydaje się być odległa, o tyle perspektywa użycia śmieci jako paliwa wcale we Włoszczowie tak daleka od rzeczywistości nie jest.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie