MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pamięci bohaterów powstania w Busku

Adam Ligiecki
Busko obchodziło uroczyście rocznicę insurekcji styczniowej. Po raz dwunasty.

22 stycznia minęła 153. rocznica wybuchu powstania styczniowego. Jednego z najbardziej spektakularnych zrywów narodowych w historii Polski. Buskie obchody odbyły się w niedzielny wieczór.

Już po raz dwunasty oddaliśmy hołd bohaterom insurekcji z 1863 roku. Uroczystości rocznicowe rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Brawa dla Siesławic
Liturgii przewodniczył proboszcz, ksiądz Tadeusz Szlachta. W kazaniu nawiązał do historii powstania styczniowego, które - choć zakończyło się niepowodzeniem militarnym - „najgłębiej ukształtowało duszę narodu polskiego”.
Duchowny pochwalił Szkołę Podstawową z Siesławic. Blisko 50-osobowa grupa harcerzy i zuchów, jak co roku, wzięła udział w uroczystościach. Mimo iż los szkoły „wisi na włosku”; zagrożona jest likwidacją.
Proboszcz dziękował także_za spektakl zespołowi teatralnemu Pegaz, działającemu przy buskim Zespole Placówek Oświatowych numer 1. Młodzi artyści zaprezentowali inscenizację związaną z wybuchem powstania styczniowego.

Żuawi na czarno
Wieczorne nabożeństwo zakończyło odśpiewane chórek „Boże coś Polskę”. Zaraz potem dbający o oprawę uroczystości buski oddział Żuawów Śmierci oddał salwę honorową przed tablicą pamiątkową, wmurowaną w południową ścianę kościoła z okazji 150. rocznicy wybuchu powstania.
Umundurowanymi na czarno żuawami - z wielkim, białym krzyżem na piersi - dowodził Robert Osiński. Na rocznicowych obchodach - po raz jedenasty. Zabrakło go w kolumnie tylko w 2010 roku. Złamał wtedy pechowo nogę na śliskim chodniku i nie mógł wziąć udziału w uroczystościach.

W niedzielę kolumna przeszła z kościoła, ulicami miasta na cmentarz parafialny. Na czele harcerze z Siesławic - słynne „czerwone berety”, pod opieką druhny Barbary Skrzypek i dyrektor szkoły Beaty Durnaś - z rozświetlającymi ciemności pochodniami. Potem młodzi aktorzy z Pegaza, poczet sztandarowy żołnierzy Armii Krajowej, Żuawi Śmierci, proboszcz Tadeusz Szlachta, burmistrz Waldemar Sikora, samorządowcy, mieszkańcy. Tłumów nie było.
Ostatnia odsłona uroczystości miała miejsce przy mogile powstańców z 1863 roku. Złożono wiazanki kwiatów, zapłonęły znicze pamięci.

Wielki zryw narodowy
Powstanie styczniowe - największy zryw narodowy przeciwko rosyjskiemu imperium - wybuchło 22 stycznia 1863 roku. Objęło tereny Królestwa Polskiego, Litwy, Białorusi, Ukrainy. Jedna z największych bitew rozegrała się pod Grochowiskami koło Buska. Powstanie zakończyło się klęską militarną - jesienią 1864 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie